Nová členka rady EA Anna Kirnová: „S toľkými hlasmi pre mňa asi nik nepočítal“

Slovenská atletika má prvý raz v histórii zastúpenie vo vedení Európskej atletiky (EA). Do jej rady na víkendovom kongrese v Prahe zvolili Annu Kirnovú, bývalú generálnu, v súčasnosti medzinárodnú a športovú sekretárku SAZ. Z 50 národných atletických federácií starého kontinentu hlasovalo za ňu až 42. Získala tretí najvyšší počet hlasov, zo žien, ktoré sa o post v rade EA uchádzali, dokonca najvyšší!

„Sme hrdí, šťastní a veľmi spokojní, že Ankina kandidatúra mala úspech. Ponúkli sme Európe skúseného kandidáta s neoceniteľnou praxou, prakticky celý život pôsobí v atletike. Pozná ju zo všetkých stránok – bola aktívna pretekárka, trénerka, funkcionárka. Po rozdelení Československa v roku 1993 bola jeden z motorov etablovania sa našej atletiky vo svete. Má obrovské skúsenosti, ktoré môže využiť v prospech celej európskej atletiky,“ prízvukoval na stretnutí s médiami prezident SAZ Peter Korčok.

Zvolenie Anny Kirnovej nebola náhoda. SAZ na podpore pre ňu pracoval na všetkých možných frontoch. „Anku v atletickej Európe poznajú roky, vedia, že vždy bola ochotná pomôcť. K jej zvoleniu pomohla aj aktivita nášho zväzu – organizujeme medzinárodné podujatia, zapájali sme sa aj do diskusií o smerovaní atletiky,“ pripomenul šéf SAZ.

Anna Kirnová ani dva dni po zvolení do rady EA neskrývala dojatie. Keď jej na pondelkovej tlačovej besede v Bratislave prezident Peter Korčok zablahoželal k úspechu a odovzdal jej kyticu kvetov, v jej očiach sa zaleskli slzy.

„S takým veľkým počtom hlasov pre mňa asi nik nepočítal. Odhadovala som, že by som mohla získať 26 – 27, ale nie 42. To bolo veľké prekvapenie,“ priznala úprimne niekdajšia bežkyňa na dlhé a stredné trate, ktorá v celoštátnej federálnej česko-slovenskej lige zbierala v 70. a 80. rokoch body pre bratislavskú Sláviu UK.

Už po piatkovej štvorminútovej osobnej prezentácii pred delegátmi – v minulosti také čosi nebolo – mala slovenská kandidátka dobrý pocit. Jej myšlienky a priority, ktoré chce presadzovať v EA, prijali delegáti kongresu pozitívne a vyslúžila si veľký potlesk.

„Keď som schádzala z pódia, prezident Európskej atletiky pán Hansen mi ukázal vztýčený palec. Náš šéf Peťo Korčok sa usmial a povedal: už sa nebojím o to, ako to dopadne,“ priblížila chvíle napätia po prezentácii kandidátov.

Generálny sekretár SAZ Vladimír Gubrický strávil v piatok v Prahe mnoho času debatami s kolegami z ďalších národných atletických federácií. „V sobotu som už bol pokojný, bol som si takmer istý, že Anka vo voľbách uspeje,“ skonštatoval. „Anka bola vhodný kandidát na tento post. U delegátov zarezonovalo jej celoživotné pôsobenie v atletike a takisto aj aktivity nášho zväzu na európskom či svetovom fóre, na ktorých sa v minulosti podieľala.“

Anna Kirnová prijala zvolenie do exekutívy EA s pokorou. Uvedomuje si, že je to nielen veľká česť, ale najmä veľká zodpovednosť.

„Zvolenie do rady EA nie je len môj osobný úspech. V slovenskej atletike je mnoho ľudí, ktorí pre náš šport robia veľmi veľa, no hovorí sa o nich veľmi málo. Je to aj ich úspech. Ďakujem im, takisto vedeniu SAZ, ktoré mi v kandidátskom procese pomáhalo, bez jeho podpory by som nemala šancu. Povzbudili ma aj mnohí kolegovia z iných národných federácií. Do vopred prehratého súboja by som nešla. Keď som uvidela, že ma podporilo až 42 z 50 delegátov, šťuchla som do prezidenta nášho zväzu Petra Korčoka a vravím mu: zobuď ma, aby som si bola istá, či sa mi nesníva.“

Konkrétnu náplň svojej práce v EA ešte nepozná, jej úlohy sa vykryštalizujú v najbližších dvoch mesiacoch. Mieni sa však zasadzovať za zatraktívnenie atletiky tak, aby bola čo najpríťažlivejšia pre staršiu, no zároveň i mladú generáciu.

„Budem stáť na strane športovcov, športovec je kľúčová osoba v našom športe. Zásadné zmeny budem s nimi vždy konzultovať, takisto s členskými zväzmi EA. Musíme zachovať líderskú pozíciu európskej atletiky v rámci svetovej. Atletika musí zostať atletikou, preto musíme pri zavádzaní rôznych noviniek, ktoré fanúšikom zatraktívnia súťaže, postupovať citlivo a v súlade s tradíciami nášho športu,“ načrtla Anna Kirnová svoje priority.

Zo zvolenia slovenskej kandidátky do rady EA môže ťažiť aj SAZ. „Budeme mať priame informácie, kam sa bude EA uberať, a prostredníctvom Anky budeme môcť toto smerovanie čiastočne ovplyvňovať,“ podotkol prezident SAZ Peter Korčok a doplnila ho Anna Kirnová: „Argument vyslovený priamo, osobne, zaváži často oveľa viac ako nejaká písomná pripomienka.“

GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO JÁN LUKY a TWITTER EA

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk