Maratónec Švajda 2. v Lipsku, v cieli požiadal priateľku o ruku

Vytrvalec Gabriel Švajda (ŠK ŠOG Nitra/Adidas Runners Slovakia) nezopakoval na nedeľňajšom 43. ročníku maratónu v Lipsku svoje lanské prvenstvo – v chlade a hustom daždi skončil spomedzi takmer 700 účastníkov druhý časom 2:32:42 h za Nemcom Ihlowom (2:24:49).

Tridsaťštyriročný slovenský maratónsky šampión z roku 2016 však zaujal stovky divákov v cieli iným „kúskom“. Krátko po dobehnutí do cieľa si kľakol pred svoju priateľku Janu Šimunkovú a požiadal ju o ruku. Povedala – áno.

„Bol to pre mňa naozaj zvláštny okamih,“ skonštatovala pre nemecké médiá Švajdova priateľka. Mimochodom, obaja spolu už aj bežali, vo februári na Valentínskom DôveRun Ty a Ja v bratislavskej Dúbravke skončili v súťaži dvojíc na 25. mieste.

„Janka po nedeľných netradičných zásnubách bežala tiež, v rámcových pretekoch na 10 km skončila šiesta a zlepšila si osobné maximum na 47:22,“ prezradil Gabriel Švajda pre www.atletika.sk. „Spoznali sme sa minulý rok týždeň po mojom víťazstve v Lipsku, odvtedy beháme spolu. Možno aj preto tie zásnuby práve na tomto podujatí… Janka je moja veľká opora na pretekoch aj na tréningoch.“

Na margo svojej druhej priečky na lipskom podujatí, kde štartovalo dovedna vo všetkých disciplínach 9563 bežcov, Gabriel Švajda poznamenal: „Nebol som favorit, hoci som pred rokom vyhral. Na štarte sme sa zišli traja predchádzajúci víťazi plus jeden kvalitný debutant Nic Ihlow, ktorý napokon zvíťazil. Má výborné osobné rekordy 8:48,73 na 3000 m prekážok, 30:03 na 10 km na ceste a polmaratón za 1:05:51. Od začiatku bežal výborne. Ja som si išiel svoje tempo, ale v záverečných štyroch kilometroch som už výrazne cítil chlad. Cieľ čas pod 2:30 som nesplnil, ale s výkonom 2:32:42 v náročných podmienkach som spokojný. Bolo to maximum, čo som zo seba dostal. Trénovať na maratón po 8 – 10 hodinách v práci nie je jednoduché. Verím, že čoskoro znova prelomím aj hranicu 2:30 h.“

Švajda to už raz dokázal, pred štyrmi rokmi si práve v Lipsku utvoril doposiaľ platný osobný rekord 2:29:55 h. Vtedy však skončil „až“ šiesty. Vlani svojím triumfom napodobnil olympionika z Atén 2004 Marcela Matanina, ktorý na Lipskom maratóne triumfoval v rokoch 2006 a 2007.