Nemecké turné bola dobrá facka, vďaka nej som zmenil prístup, bilancoval Ján Volko

Šprintérsky rekordér Ján Volko uzavrel halovú sezónu v sobotu neskoro večer výborným 6. miestom vo finále šesťdesiatky na svetovom šampionáte v Birminghame. V stredu ju na stretnutí s novinármi v Bratislave nielen zrekapituloval,  ale prezradil svoje tréningové i súťažné plány na leto, predstavil nového partnera a podporil novú atletickú akadémiu, ktorú založili jeho tréneri Naďa Bendová s Róbertom Kresťankom a on v nej bude pôsobiť ako ambasádor.

„Už na sústredení v Juhoafrickej republike na prelome novembra a decembra jeden kontrolný bežecký úsek naznačil, že by to malo byť v halovej sezóne veľmi dobré,“ pripomenul Ján Volko. Mal dobré tušenie.

Do súťažného kolotoča vhupol zostra už 6. januára v Ostrave dvoma šesťdesiatkami (6,77 a 6,73) a trojstovkou, v ktorej zlepšil  Lopuchovského historické slovenské maximum o 24 stotín na 33,93. „Trojstovka je ťažká trať, ale necítil som sa po nej tak zle ako vlani na konci letnej sezóny, keď som si vo finále ligy vyskúšal štvorstovku,“ priznal náš šprintérsky rekordér. Aj obe šesťdesiatky boli sľubné, vlani v úvodných pretekoch sezóny bežal v rovnakom období presne o desatinu pomalšie.

Ďalšie dve šesťdesiatky (6,65 a 6,63) 25. januára na mítingu Czech Indoor Gala – opäť v Ostrave – len potvrdili, že trio Volko, Bendová, Kresťanko sa vybralo správnou cestou. Talentovaný „ítečkár“ totiž šprintoval tak rýchlo, ako pred rokom až na vrchole sezóny na halových ME v Belehrade.

Lenže na začiatku februára na dvoch pretekoch v Nemecku, keď sa prvý raz v živote dostal na mítingy IAAF World Indoor Tour, čo je akási halová obdoba Diamantovej ligy, zbabral štarty a nepostúpil z rozbehov (6,68 – 6,73). „Túto facku som asi potreboval, vďaka nej sme zmenili prístup k pretekom,“ tvrdil Volko. Trénerka Naďa Bendová: „Pozreli sme sa realite do očí. A je dobre, že to prišlo v Karlsruhe a Düsseldorfe, a nie až na svetovom šampionáte v Birminghame.“

Talentovaný šprintér i jeho realizačný tím potom zmenili filozofiu: Janko už nemyslel na časy či umiestenia, ale atletikou sa len zabával. Odvtedy to išlo ako po masle –  až do halových MS v Birminghame.

Na pôvodne neplánovanom mítingu v Linzi v rozbehu (6,64) skvele odštartoval (Ján Volko: „Taký perfektný štart už asi nikdy nepredvediem“) a vo finále (6,63) finišoval druhý („Po nemeckom turné som si chcel napraviť chuť, zdvihnúť sebavedomie“). Nasledovalo víťazstvo na prestížnom mítingu halového seriálu IAAF v Toruni, ktoré okorenil slovenským rekordom 6,57. Krátko po návrate ho však na majstrovstvách Slovenska trochu nečakane ponaháňal Šimon Bujna, ktorého predbehol len o tri stotiny. Naďa Bendová: „Čakali sme ľahšie preteky, no po 30 metroch, vzhľadom na to, na akej pozícii som ho videla, som prežívala infarktovú situáciu.“ Volko titul obhájil výkonom, ktorý by bol pred rokom ešte slovenský rekord – 6,65.

Potom dostal ponuku štartovať na záverečnom podujatí IAAF World Indoor Tour 25. februára v Glasgowe, ale uprednostnil prípravu na halové MS. „Myslím si, že to bolo dobré rozhodnutie,“ podotkol Volko. Nepochybne áno, veď v Birminghame, kde skončil na výbornom 6. mieste a bol najlepší Európan, sa ako prvý Slovák v histórii dostal do finále najkratšieho šprintu na atletických MS alebo HMS. A ešte jedna pikoška: na posledných troch svetových šampionátoch pod strechou (2014, 2016, 2018) bežali vo finále šesťdesiatky iba štyria Európania: britské hviezdy Dwain Chambers, Richard Kilty, Turek pochádzajúci z Jamajky Emre Barnes a – bratislavský „rýchlik“ Ján Volko!

Teraz ho čaká desaťdňová pauza, v ktorej bude oddychovať a dobiehať študijné resty. „Občas treba aj vypnúť a zabudnúť na tréningy,“ poznamenal s úsmevom. Od 28. marca však začne „zarezávať“ na sústredení v Monte Gordo na juhu Portugalska. Čaká ho takmer šesťtýždňový dril pod dohľadom trénerky Nade Bendovej. „Späť sa vrátime až 9. mája, čiže už takmer na začiatku letnej súťažnej sezóny. Zvolili sme tentoraz dlhší pobyt, ale chceme sa vyhnúť prípadným výkyvom počasia,“ vysvetlila trénerka. Volkovi bude robiť sparingpartnera jej syn Jakub (bronzový v štafete na 4 x 100 m na EYOF 2015), neskôr sa pridajú aj atléti z nitrianskeho Stavbára, napríklad náš najlepší štvorstovkár Denis Danáč. „S ním môžem trénovať šprinty i tempovú  vytrvalosť,“ skonštatoval slovenský Atlét roka 2017. Plán letných štartov slovenského rekordéra sa ešte len finalizuje, isté však je, že pobeží 13. júna na Zlatej tretre v Ostrave a 29. júna na mítingu P – T – S v Šamoríne.

Ján Volko v stredu predstavil aj svojho nového partnera, svetovo úspešnú softvérovú spoločnosť Eset, ktorá sa zaoberá antivírusovou ochranou. „Naše rozhodnutie podporovať Jána Volka môže vyznieť prvoplánovo: sme softvérová firma, on študuje informačné technológie, my sme rýchli, on je rýchly. Spojili nás však hodnoty – je skromný, cieľavedomý, čestný. To si v našej spoločnosti ceníme,“ zdôraznila Zuzana Hošalová z Eset-u. Zmluva znie na jeden rok s možnosťou predĺženia.

Volkovi tréneri Naďa Bendová a Róbert Kresťanko ako bodku za bilancovaním úspešnej halovej sezóny svojho zverenca Jána Volka predstavili nový projekt, športovú akadémiu NAŠA.

„To, čo sme sa naučili za štyri roky pri práci s Jankom, chceme odovzdať aj iným. Budeme sa snažiť uviesť do praxe nové, inovatívne tréningové metódy. U najmenších sa zasa budeme zameriavať najmä na všestrannosť a hravosť,“ uviedla Naďa Bendová, ktorej bude v akadémii trénersky pomáhať aj jej manžel, bývalý popredný slovenský diaľkar Andrej. Doplnil ju Róbert Kresťanko: „Náš zámer je udržať mlaď pri atletike v kritickom veku 15 až 18 rokov, keď sa jej núka mnoho iných lákadiel. Chceme ju previesť týmto zložitým obdobím až k výkonnostnej a vrcholovej atletike.“

NAŠA športová akadémia bude mať hlavné zázemie v športovom areáli v Gymnáziu na Metodovej ulici v Bratislave a postupne pri nej ešte v tomto roku vznikne aj atletický klub, ktorý bude súčasť SAZ.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Ján Volko bilancoval halovú sezónu 2018, v ktorej skončil šiesty na HMS v Biminghame a v Toruni utvoril slovenský rekord na 60 m.

FOTO PAVOL UHRIN

Ján Volko a jeho tréneri Naďa Bendová s Róbertom Kresťankom debatovali s novinármi o uplynulej halovej sezóne.

FOTO JÁN LUKY

Šiesty najrýchlejší muž halových MS 2018 daroval zástupcom svojho nového partnera svoje birminghamské štartové číslo.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk