Atletické Vianoce na Tenerife: Hrašnová „stavala“ stromček, Škvarkovci varili kapustnicu, Veszelka relaxoval

Koronavírus opäť menil plány. Časť našich atlétov, ktorí sa v závere roka vybrali na sústredenie na Kanárske ostrovy, si pobyt na Tenerife neplánovane predĺžila. Radšej výnimočne stráviť koncoročné sviatky ďaleko od domova a naďalej sa pripravovať na v optimálnych podmienkach, ako žiť po návrate na Slovensko v neistote, povedali si viacerí.

A tak ostali na Tenerife počas Vianoc Martina Hrašnová, Alexandra Bezeková, Stanislava Škvarková s trénerom a manželom v jednej osobe Michalom Škvarkom a aj jeho ďalší zverenec Tomáš Veszelka. Domov sa nevrátila ani talentovaná vytrvalkyňa Líza Hazuchová, ktorá sa na ostrovoch v Atlantiku pripravovala s triatlonistami.

Niekdajšia dvojnásobná majsterka Európy a bronzová kladivárka z MS 2009 Martina Hrašnová priletela na Tenerife už v poslednú novembrovú sobotu. Pôvodne sa mala v severnej časti ostrova v Puerto de la Cruz pripravovať do 19. decembra, no napokon sa rozhodla pridať ďalšie dva týždne. Domov odlieta 2. januára.

„Rozhodla som sa využiť dobré tréningové podmienky, keďže doma v Banskej Bystrici by som to mala momentálne dosť zložité. Navyše, dcérka Rebeka má teraz prázdniny, tak som to skombinovala,“ vysvetlila Hrašnová. Kladivárska stálica, ktorá už dve desaťročia patrí do svetovej špičky – najskôr juniorskej, neskôr seniorskej – trénovala aj 24. decembra. „Napriek pôstu mi tréning vyšiel,“ podotkla.

Keď svoju sviatočnú porciu odhádzala, vybrala sa s dcérkou na pláž. Z piesku si postavili vianočný stromček a dokonca si ho aj ozdobili. Na slávnostnú večeru si potom zašli do hotelovej reštaurácie.

„Atmosféra síce bola slávnostná, približne dve desiatky nemeckých dôchodcov si zaspievali aj koledy, ale ani trochu mi to nepripomínalo náš tradičný štedrý večer. Keďže kostoly sú zavreté aj na Tenerife, na večernú omšu sme si počkali v televízii. Takto bez rodiny to boli asi moje najzvláštnejšie Vianoce,“ priznala Martina Hrašnová.

Dvadsiateho piateho, v II. sviatok vianočný, má naša špičková kladivárka voľno. Spoločne s  dcérkou Rebekou sa preto vyberie na výlet na juh ostrova do Arony za ďalšími slovenskými atlétmi – tréningovou skupinou Michala Škvarku.

Kým koučova manželka, slovenská prekážkarská rekordérka na 100 m trénovala aj na Štedrý deň, Škvarkov ďalší zverenec, trojskokan Tomáš Veszelka si užíval vopred plánované voľno. Sviatočný deň venoval najmä svojej priateľke, šprintérke Alexandre Bezekovej, ktorá sa takisto pripravuje na Tenerife.

„Piesková pláž, oceán, teplo – prvý raz v živote som nepociťoval vianočnú náladu,“ priznal tréner Michal Škvarka. „Hoci na uliciach sa už pred niekoľkými dňami objavila sviatočná výzdoba, v nás to veľmi vianočnú atmosféru nevyvolávalo. Ale tieto netradičné Vianoce nám neprekážajú. Prispôsobili sme sa momentálnej situácii u nás a využili sme možnosť predĺžiť si sústredenie. Myslím si, že sme spravili najlepšie rozhodnutie, aké sme mohli.“

Michalova „polovička“ si aj v sviatočný deň obula tretry – manžel jej naordinoval úseky. „Šport nepozná sviatky či voľné víkendy. Trénovali sme ako každý iný deň,“ pripomenul kouč Škvarka. „Tomáš nemal špeciálne vianočné voľno, jednoducho jemu to takto vyšlo podľa plánu.“

Manželia Škvarkovci, takisto Tomáš Veszelka s Alex Bezekovou, si večer sadli za slávnostný štedrovečerný stôl. V jedálničku namiesto kapra dominoval losos, ale Michal so Stankou si ukuchtili ešte aj tradičnú kapustnicu na slovenský spôsob. Po chutnej večeri nasledoval zaslúžený vianočný relax pri sledovaní kultovej komédie „Sám doma 2: Stratený v New Yorku“ s detskou filmovou hviezdičkou Macaulayom Culkinom alias Kevinom McCallisterom.

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Stanka a Michal Škvarkovci si po slávnostnej večeri pozreli komédiu Sám doma 2: Stratený v New Yorku. Cez deň však trénovali, takisto ako kladivárka Martina Hrašnová. Trojskokan Tomáš Veszelka (na snímke s priateľkou, šprintérkou Alexandrou Bezekovou), kal voľno. Martina Hrašnová si zapózovala pri stromčeku, ktorý s dcérkou Rebekou vymodelocali z piesku na pláži, i pri “živom” na hotelovej recepcii.

FOTO ARCHÍV (mš, mh)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk