Letná atletická sezóna na Slovensku sa rozbehne krátko po uvoľnení zákazu organizovať športové podujatia

Od stredy 10. júna sa vďaka priaznivej epidemiologickej situácii slovenský šport začne postupne vracať do normálu. Po trojmesačnej odmlke bude možné znova organizovať športové súťaže – najskôr pre maximálne 500 osôb, od 1. júla predbežne do konca roka 2020 pre dvojnásobok. Limit 1000 účastníkov pohodlne postačí aj na usporiadanie všetkých štadiónových atletických súťaží, problém však majú naďalej niektoré bežecké podujatia vrátane dvoch najväčších – ČSOB Bratislava Marathon (5. a 6. 9.) a MMM v Košiciach (4. 10.).

Hlavná časť posunutej slovenskej letnej atletickej sezóny sa začne 27. júna slovenským šampionátom v behu na 10 000 m v Kysuckom Novom Meste pre juniorskú a seniorskú kategóriu, na ktorý nadviaže 12. júla úvodné kolo základnej časti ligy v Dubnici nad Váhom. Ani dovtedy však slovenská atletika nebude „mŕtva“, v pláne sú regionálne súťaže pre všetky vekové kategórie v réžii oblastných zväzov.

ATLETICKÝ ZVÄZ BRATISLAVY

„Návrh inovovanej letnej termínovky už máme, verím, že sa nebude veľmi meniť,“ vraví predseda Atletického zväzu Bratislavy (AZB) Marcel Matanin. Napríklad 1. júla figurujú v bratislavskej termínovke okrem 1. kola ligových súťaží staršieho žiactva a dorastu na Mladej Garde aj kontrolné preteky pre ostatné vekové kategórie, mladší a najmladší žiaci budú mať úvodne kolo svojej tímovej súťaže 8. júla, na 15. júl sú naplánované štafetové majstrovstvá Bratislavy pre všetky kategórie a v prvý augustový víkend (1. – 2. 8.) regionálny šampionát AZB pre najmladšie žiactvo, dorast, juniorov a dospelých – prvý deň v bežeckých a druhý deň v technických disciplínach.

ZÁPADOSLOVENSKÝ ATLETICKÝ ZVÄZ

Na „západe“ budú svoju letnú termínovú listinu schvaľovať v sobotu 13. júna na zasadnutí v Trnave. „Ak návrh prejde, už o týždeň neskôr 20. júna by sa malo v Trenčíne uskutočniť 1. kolo súťaže družstiev staršieho a najmladšieho žiactva,“ informoval predseda Západoslovenského atletického zväzu Martin Illéš. Nasledovať by malo 2. kolo 27. 6. opäť v Trenčíne, na 28. jún je do Skalice naplánované 1. kolo súťaže družstiev dorastu a mladšieho žiactva a na 4. júl 2. kolo v Trnave. „Okrem toho na 15. jún pripravujeme v Trnave kontrolné preteky, propozície budú k dispozícii v najbližších hodinách,“ pripomína predseda AK AŠK Slávia Trnava a člen výkonného výboru ZsAZ Vladimír Gubrický. Západoslovenské šampionáty jednotlivcov sa uskutočnia v septembrových termínoch.

STREDOSLOVENSKÝ ATLETICKÝ ZVÄZ

Stredoslovenský atletický zväz podľa termínovky, ktorú poskytol šéf tohto oblastného zväzu Ján Garaj, rozbehne svoje súťaže podobne ako západoslovenský – 20. júna. Premiéru zaobstará míting mladšieho a najmladšieho žiactva v severnej skupine v Martine. Južná skupina bude súťažiť prvý raz 21. 6. v Banskej Bystrici. Regionálna dorastenecká súťaž družstiev sa začne 28. 6. v Dubnici. V prvý júlový víkend (4. – 5. 7.) bude mladšie a najmladšie žiactvo z južnej skupiny súperiť na mítingu v Brezne a v Dubnici sa uskutoční úvodné kolo súťaže družstiev staršieho žiactva. Stredoslováci zorganizujú šampionáty jednotlivcov tiež v septembri.

VÝCHODOSLOVENSKÝ ATLETICKÝ ZVÄZ

V zložitej situácii po koronakríze sú východoslovenské kluby. K dispozícii majú jediný tartanový 400-metrový ovál s 8 dráhami v Košiciach, ktorý však patrí Technickej univerzite a nemajú ho k dispozícii kedykoľvek. „Keďže sa oň delíme s inými športovými odvetviami, najmä futbalom, naša termínovka podlieha schváleniu kvestorom TU Košice. V minulosti sme nemali problémy, keďže na pozícií koordinátora športových podujatí bol veľmi ústretový a zodpovedný človek, s ktorým sa dalo vždy dohodnúť,“ vysvetľuje predsedníčka Východoslovenského atletického zväzu Silvia Hanusová. „Pred týždňom som poslala kvestorovi TU Košice žiadosť o sprístupnenie štadióna na preteky. Uviedla som všetky súťaže, ktoré plánujeme organizovať, zahrnula som aj atletickú liga a majstrovstvá SR. S organizáciou pretekov sme chceli začať už teraz v sobotu s obmedzeným počtom disciplín i účastníkov, keďže momentálne platí nariadenie o maximálnom počte 100 ľudí. Žiaľ, to už nestíhame. Od kvestora som na žiadosť nedostala odpoveď a ani som sa mu nedovolala.“

VsAZ plánuje na 13. 6. úvodné kolo súťaže družstiev dorastu a ml. žiactva, potom tri víkendy za sebou (20. 6., 27. 6., 4. 7.) ďalšie mládežnícke tímové súťaže a 18. júla by mali o regionálne individuálne tituly bojovať dospelí, juniori a  dorast.

SAZ UVAŽUJE O PODPORE ORGANIZÁTOROV

Z malej sondy do regiónov to vyzerá tak, že mládežníckych súťaží bude po spustení letnej sezóny 10. júna dosť. Horšie je to však s podujatiami pre dospelých. SAZ preto vyzýva kluby, aby v rámci svojich možností zorganizovali menšie mítingy alebo kontrolné preteky. Ako príklad môže poslúžiť kontrolný tréning bežcov (oficiálne sa ešte nesmelo súťažiť) z 27. mája v Novom Meste nad Váhom, ktorý dali dokopy traja tréneri…

„Organizátorom sme pripravení pomôcť – aj finančným príspevkom. Pravda, ak ich projekt odobrí športovo-technická komisia zväzu. O možnostiach podpory menších pretekov budeme ešte diskutovať na budúci týždeň v stredu 10. júna na zasadnutí výkonného výboru SAZ v Košiciach,“ vraví prezident SAZ Peter Korčok.

SAZ pri tvorbe celoslovenskej termínovej listiny prihliadal na fakt, že v českých tímových súťažiach, seniorských i mládežníckych,  hosťuje 110 slovenských atlétov. Preto sa snažil vyhnúť sa termínovým kolíziám. Napríklad 4. júla sa uskutoční 1. kolo extraligy ČR, I. ligy a aj piatich skupín II. ligy, 18. júla bude 2. kolo extraligy a I. ligy a o deň neskôr sa bude bojovať v piatich skupinách II. ligy. Vtesnať čokoľvek do takto nabitej česko-slovenskej termínovky je už veľmi zložité…

ŠÉFTRÉNER SAZ O ZOSTAVOVANÍ TERMÍNOVKY

„Sezónu sme sa snažili metodicky nastaviť tak, aby sme minimalizovali riziko zranenia športovcov, ktoré by mohlo vzniknúť v dôsledku toho, že by sa snažili narýchlo niečo dohnať v tréningu a následne by skrátili vylaďovaciu  fázu. Tá býva spojená so zvýšením intenzity, čo môže zvýšiť riziko zranenia,“ objasňuje šéftréner SAZ Martin Pupiš, prečo sa celoslovenské podujatia naplno rozbehnú až v júli. „Avízo o príprave novej termínovej listiny na letnú sezónu sme dávali už skôr. Mali sme vopred pripravené tri alternatívny, avšak v porovnaní s okolitými krajinám sme mali oveľa menej informácií, ako a kedy sa budú uvoľňovať jednotlivé opatrenia. Nakoniec sa ukázal náš odhad ako pomerne presný, do platnosti vstúpila A-verzia termínovky, teda najoptimistickejšia. Viac-menej teda všetci vopred vedeli, ako by si mohli nasmerovať záver svojej prípravy. Tí, ktorí sú už pripravení súťažiť, môžu absolvovať skorší štart v rámci oblastných a klubových súťaží, prípadne v Česku. Samotná hlavná časť sezóny koordinovaná priamo zväzom sa začne podľa toho, ako sme si to určili vopred. Domnievam sa, že tí, ktorí sledovali naše informácie, si mohli podľa nich spoľahlivo koordinovať prípravu tak, aby boli kvalitne pripravení a neohrozili svoje zdravie.“

GABRIEL BOGDÁNYI

ILUSTRAČNÉ FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk