AKTUALIZOVANÉ – Halové ME: Skvelé! Volko vyhral rozbeh a je späť, do semifinále aj Bujna

Prežehnal sa, usmial sa, zakýval do kamery, v blokoch sa ešte raz prežehnal a potom ako blesk vyrazil v ústrety víťazstvu vo IV. rozbehu na 60 m. Ján Volko (Naša atletika/ŠCP Bratislava) po problémoch s ľavým zadným stehenným svalom dosiahol poľahky 6,69 sekundy a postúpil do večerného 24-členného semifinále o 20.20 h SEČ.

Zverenec trénerov Nade BendovejRóberta Kresťanka zvíťazil vo svojej štrnástej tohtoročnej šesťdesiatke pred Poliakom Olszewským (6,72) a Lopesom z Portugalska (6,74). Po dobehu sa zdal byť v zdravotne poriadku.

Dvadsaťdvaročný Volko dosiahol v rozbehoch štvrtý najlepší výkon, pod 6,70 sa dostali piati: najrýchlejší bol Grék Zíkos (6,66), majster Európy 2017 do 23 rokov na 100 m Brit Edoburun vyhral ľahko III. rozbeh za 6,67, obhajca titulu Kilty z Veľkej Británie finišoval v V. rozbehu druhý(6,68) za Zíkosom a Turek jamajsého pôvodu Barnes hladko vyhral I. rozbeh za 6,69, keď po výbornom štarte už po 40 m zvoľnil a posledných 10 m úplne vypustil. Držiteľ druhého najlepšieho tohtoročného času 6,56) z účastníkov HME 2019 Nemec Kranz skončil druhý v III. rozbehu za Edoburunom za 6,70 a bol to celkovo šiesty najlepší čas.

Ján Volko: “Nebolo to také celkom hladké, lebo som sa musel v závere obzerať, či som vpredu. Preto som radšej zabral ešte trochu v závere. Ale, myslím si, bol to dobrý beh. Semifinále býva často ťažšie ako finále, do ktorého postúpiť bude náročné. Bude nevyhnutné dať do toho všetky sily.“

V oficiálnom „fleš interview“ potom najrýchlejší Slovák prezradil, že bol vzhľadom na svoje problémy so stehenným svalom trochu nervózny. „Nie je to v skvelom stave, ale je to v poriadku. Myslieť na edailu je priskoro, idem krok za krokom. Teraz ma čaká semifinále, a potom, dúfam, aj finále. Teraz pôjdem trochu relaxovať, oddychovať a naberať energiu na semifinále.“

Do semifinále sa prešmykol aj druhý slovenský šprintér Šimon Bujna z bratislavskej Slávie UK. V II. rozbehu skončil m štvrtý časom 6,78 sekundy a ako posledný s časom postúpil medzi dvadsaťštvorku najlepších. Za svojím sezónnym maximom zaostal len o jedinú stotinku sekundy. Od priameho postupu (prví traja) ho delila takisto len jedna stotinka.

Bujna skončil v rozbehoch na 22. mieste zo 45 šprintérov spolu s Francúzom Marvinom Renem, pričom aj na tisíciny (6,777) mali zhodný čas. Posledný postupujúci Sylvain Chuard zo Švajčiarska dosiahol na 24. mieste tiež 6,78, ale na tisíciny bol pomalší.

Zverenec Radoslava Ivana slabšie odštartoval (reakcia 0,219, jednoznačne najhoršia zo všetkých), ale mal výborný záver. Bronzový z HME 2017 v Belehrade Švéd Hamilton predstihol Bujnu iba o 2 stotinky, víťaz II. rozbehu Turek Ay bol lepší o 5 stotín.

Šimon Bujna: „Zaspal som na štarte, tam som stratil priamy postup z 3. miesta. Keď som sa po 30 metroch vystrel, bolo to už super, cítil som, ako všetkých dobieham. Dobre sa mi bežalo, uvoľnene. Vedel som, že ak sa sústredím na preteky a zabehnem, na čo mám, bude to dobré.“

Do 24-členného semifinále sa kvalifikovali prví traja za každého zo 6 rozbehov plus ďalší šiesti s najlepšími časmi.

Ján Volko nastúpi v druhom semifinále na 60 m v šiestej dráhe o 20.28 h SEČ, jeho súperi budú Francúz Rene, Holanďan Van Gool, Fuchs z Rakúska, Brit Edoburun, Lopes z Portugalska a Rumun Rezmives. Šimon Bujna pobeží v treťom semifinále v prvej dráhe o 20.36 h SEČ, spolu s ním López zo Španielska, Nemec Kranz, Barnes z Turecka, Poliak Olszewski, Larsson zo Švédska, Fín Purola a Wicki zo Švajčiarska. Do finále postupujú priamo prví dvaja z každého z troch semifinálovách behov plus ďalší dvaja s najlepšími časmi.

Monika Weigertová finišovala v III. rozbehu na 60 m siedma časom 7,54 sekundy a ani v druhom štarte na halových ME v kariére (predtým bežala v Prahe 2015) sa nepozrie do semifinále. Celkovo skončila na 39. mieste zo 43 šprintérok.

Zverenke Eugena Lacza sa nepodarilo naplniť túžbu a dosiahnuť v Glasgowe čas zhodný s účastníckym limitom EA 7,42 sekundy. Veľká bojovníčka Monika doplatila na slabú štartovú reakciu 0,216 sekundy.

„Veľmi si cením, že som dostala možnosť štartovať v Glasgowe. Je to ako dar za náročné takmer trojročné obdobie, keď som bola zranená. Mrzí ma však môj výkon, vôbec s ním nie som spokojná. Veľmi som chcela, no práve táto túžba ma asi zavrela do kŕču. Nebežala som uvoľnene ako na slovenskom šampionáte. Neodštartovala som dobre, bála som sa, že to ulejem, preto som išla na istotu. Účasť na halových ME je však pre mňa veľká motivácia pripraviť sa čo najlepšie na letnú sezónu,“ zdôraznila Monika Weigertová.

Naša najlepšia prekážkarka Stanislava Lajčáková finišovala v III. rozbehu na 60 m prekážok šiesta časom 8,28 sekundy a nepostúpila do semifinále. Zverenka Michala Škvarku však dosiahla svoj tretí najlepší čas v kariére, len o dve stotinky zaostala za osobným rekordom z 9. februára naz mítingu v rakúskom Linzi. Doplatila na slabučkú štartovú reakciu 0,284 sekundy (priemerná je okolo 0,160 – 0,180 s), ktorá ju jednoznačne obrala o osobný rekord. Lajčáková skončila celkovo 18. z 28 prekážkarok, hoci na štart nastupovala s najslabším osobným rekordom. Na postup s časom bolo potrebných 8,21 sekundy.

„V celej sezóne som behala veľmi vyrovnane, ani tento čas nie je zlý. Je lepší ako pred dvoma rokmi na šampionáte v Belehrade, ale čakala som, že v kvalitnej konkurencii ma súperky potiahnu k osobnému rekordu pod 8,24. So štartom sa trápim už dlho, hoci na tom robíme strašne veľa. Mrzí ma, že práve na ME som asi mala najhoršiu štartovú reakciu v celej sezóne,“ povzdychla si Stanislava Lajčáková.

GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO PAVOL UHRIN a VLADIMÍR GUBRICKÝ

FAKTY Z GLASGOWA

KVALIFIKÁCIE

MUŽI

60 m – rozbehy (najlepšie výkony): Zíkos (Gréc.) 6,66, Edoburun (V. Brit.) 6,67, Kilty (V. Brit.) 6,68, Ján Volko (SR) 6,69 – postúpil do semifinále, Barnes (Tur.) 6,69, Kranz (Nem.) 6,70,… 22. Šimon Bujna (SR) 6,78 – postúpil do semifinále

60 m prek. – rozbehy (najlepšie výkony): Ortega (Šp.) 7,61, Pozzi (V. Brit.) 7,62, P. Martinot-Lagarde a Manga (obaja Fr.) 7,64

ŽENY

60 m – rozbehy (najlepšie výkony): Swobodová (Poľ.) 7,14, Philipová 7,23, Millerová (obe V. Brit.) 7,24,… 39. Monika Weigertová (SR) 7,54 – nepostúpila do semifinále

60 m prek. – rozbehy (najlepšie výkony): Visserová (Hol.) 7,99, Ndamová (Fr.) 8,04, Rolederová (Nem.) 8,04, … 18. Stanislava Lajčáková (SR) 8,28 – nepostúpila do semifinále

žrď – kvalifikácia (limit 465, najlepšie výkony): Sidorovová (Rus.), Stefanídiová (Gréc.), Žuková  (Biel.) všetky 460

diaľka – kvalifikácia (limit 665, najlepšie výkony): Španovičová (Srb.) 679, Bechová-Romančuková (Ukr.) 678, Mirončiková-Ivanovová (Biel.) 677, Mihambová (Nem.) 674

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk