Forster sa pred P-T-S teší, že sa skamarátila s prekážkami, Volko na nový banskobystrický štadión, Weigertová na body do renkingu ME 2024, na Štiavničky aj kladivárska legenda Wlodarczyková

INFO: Vstupenky na 58. ročník P-T-S (za 6 alebo 8 eur) si môžete kúpiť TU:
www.ticketportal.sk/event/Atleticky-miting-TIPOS-P-T-S

Na mítingu TIPOS P-T-S 2023 nebude chýbať to najrýchlejšie, čo súčasná slovenská atletika má. Prvú z predbežne dvoch plánovaných banskobystrických edícií legendárneho mítingu si nenechajú ujsť Monika Weigertová, Viktória Forster ani Ján Volko. Každému z nich podujatie so strieborným štatútom seriálu Wold Athletics Continental Tour trochu inak zapadá do letných plánov, ale všetci sa na Štiavničky tešia.

„Sme veľmi radi, že naša absolútna špička bude súťažiť v Banskej Bystrici. Je to o to cennejšie, že súčasný systém kvalifikácie na vrcholné podujatie si od nej vyžaduje naháňanie bodov na vysoko hodnotených zahraničných mítingoch. Aj preto majú všetci na konte len minimum domácich štartov,“ podotkol viceprezident organizačného výboru P-T-S i SAZ Ladislav Asványi.

Slovenská šprintérska či prekážkarská elita, ktorá, ako viceprezident SAZ vtipne poznamenal, „trhá dráhu, preto teraz v Bratislave žiadnu nemáme,“ má za sebou prvý z vrcholov sezóny. Záver júna s majstrovstvami Európy družstiev v Chorzówe ju zastihol v parádnej forme.

Ján Volko si na šampionáte družstiev v rámci Európskych hier zabehol svoje sezónne maximá na 100 m (10,24) aj 200 m (20,53). Vzhľadom na nešťastný formát podujatia sa až po návrate z Chorzówa kapitán slovenského tímu dozvedel, že jeho časy stačili na celkové piate a tretie miesto. Rovnako oneskorene sa z bronzu na 800 m tešila Gabriela Gajanová. Na ostravskej Zlatej tretre slovenský rekordér napriek miernej únave dobehol štvrtý na stovke (10,25) a tretí na dvojstovke (20,65).

„S umiestneniami na Zlatej tretre som spokojný, s výkonom iba na stovke, dvojstovka bola rozpačitejšia. Asi som trochu podcenil časový odstup oboch pretekov. Získané body ma tešia. Zlatou tretrou sme ukončili jednu časť sezóny, teraz bude nasledovať trojtýždňová príprava a potom sa to znova rozbehne. Najbližší štart by som mal absolvovať práve na P-T-S,“ potvrdil trojnásobný medailista z halových ME.

Od obnovenia P-T-S v roku 2016 chýbal v Šamoríne iba raz – vlani pre zranenie, ktoré ho pripravilo aj o šancu zabojovať o majstrovstvá sveta v Eugene. „Starý banskobystrický štadión bol pre mňa najmä na dvojstovkárskej zákrute trošku problematický. Po rekonštrukcii je to však super a verím, že aj počasie nám bude priať. Teším sa.“

Ján Volko spoznal aj ďalšieho svojho súpera na 200 m. K dávnejšie známemu českému rekordérovi Janovi Jirkovi pribudol objav vlaňajšej štvorstovkárskej sezóny, víťaz afrického šampionátu a Hier Commonwealthu Muzala Samokunga. Zambijčanov osobák na tejto trati je 20,48. Na 400 m je lídrom tohtoročných svetových tabuliek časom 43,91, vyhral štvorstovku na Zlatej tretre v Ostrave (45,05) i vlani na africkom šampionáte aj na Hrách Commonwealthu.

Na „zlatom“ mítingu World Athletics Continental Tour v Ostrave zažiarila Viktória Forster. V B-behu na 100 m prekážok sa novým slovenským rekordom 12,82 skvele naladila na blížiaci sa európsky šampionát do 23 rokov v Espoo (13. – 16. júla).

„Ešte som to stále celkom ´nevstrebala´, ale k pretekom sa teraz budem určite často vracať a učiť sa z nich. Beriem ich ako dobrý odrazový mostík,“ povedala 21-ročná zverenka Kataríny Adlerovej, ktorú čaká budúci týždeň minikemp v Banskej Bystrici pred ME do 23 rokov, čo bude pre ňu vrchol sezóny.

Po návrate zo šampionátu príde rad na P-T-S. „Na pétéesku v Banskej Bystrici a konkurenciu v pretekoch sa už veľmi teším. Dráhu mám odskúšanú, behá sa mi na nej veľmi dobre.“ Ani ona nemá na vlaňajšok na P-T-S najlepšie spomienky, na hladkej stovke bola štvrtá, ale prekážkarskú nedokončila. „Minulý rok mi tam prekážky ešte trochu zavadzali, ale poučila som sa a viac som sa s nimi zžila. Už ich na trati ani nevnímam. Aj Zlatá tretra ukázala, že prekážky sú moje kamarátky a nesnažia sa mi už robiť zle. Tento rok som iná, uvoľnenejšia, behám pre radosť a zatiaľ mi to ide. Azda aj na pétéeske predvediem niečo pekné,“ dodala tretia žena európskych tabuliek do 23 rokov na 100 m prekážok.

Atlétka ŠK ŠOG Nitra a jej predchodkyňa na čele slovenských historických tabuliek tejto disciplíny Stanislava Škvarková si na P-T-S zmerajú sily s úradujúcou vicemajsterkou Európy Lucou Kozákovou z Maďarska. Tá v mníchovskom finále utvorila národný rekord 12,69, jej tohtoročné maximum z ME družstiev v Chorzówe má hodnotu 12,89.

Monika Weigertová si už 8. júna na mítingu v St. Pöltene zlepšila na 100 m osobné maximum na 11,41 a dostala sa na tretie miesto v historických tabuľkách SR. Pétéesku absolvuje bez stresu z plnenia kritérií. „Medzinárodný míting na domácej pôde, atmosféra bude určite úžasná. Čo viac si želať? Viem, že smerom na majstrovstvá sveta už nemám šancu. Otvorený je však už aj renking na budúcoročné majstrovstvá Európy a cenné body sa určite zídu,“ uviedla zverenka Eugena Lacza, ktorá netajila spokojnosť so svojím vystúpením na Európskych hrách.

V Poľsku časom 11,51 obsadila v hodnotení šprintérok všetkých divízií solídne 17. miesto. Na Štiavničkách by chcela minimálne vyrovnať sanktpöltenský osobák. „Medzinárodný vrchol sezóny už mám prakticky za sebou, tým domácim by mali byť majstrovstvá Slovenska. Už si len budem užívať zvyšok sezóny a snažiť sa podať čo najlepší výkon.“

Organizátori 58. ročníka mítingu predstavili aj ďalšie nové mená zahraničných účastníkov. Prominentné miesto medzi nimi zaujme trojnásobná olympijská víťazka v hode kladivom (2012, 2016, 2021) Anita Wlodarczyková. Tridsaťsedemročná svetová rekordérka (82,98). Na pétéesku sa vracia po dvojročnej pauze. Na tomto podujatí štartovala v prvom obnovenom ročníku 4. júna 2016, keď v Šamoríne utvorila doteraz platný rekord mítingu 77,70 m. Vrátila sa aj o rok neskôr, znova vyhrala – výkonom 75,45 m. Naposledy hádzala na P-T-S v roku 2021, keď síce dosiahla 72,95 m, ale prehrala s Venezuelčankou Rodríguezovou (73,34).

V tomto roku štartovala Wlodarczyková zatiaľ päťkrát, štyrikrát prekonala métu 70 metrov, o ktorú sa bude pokúšať aj slovenská dvojica Martina Hrašnová – Veronika Kaňuchová. Poľka hodila v tomto roku najviac 18. júna v Poznani – 71,73 m. „Anita sa vracia na scénu po vlaňajších problémoch. Verím, že aj náš míting jej pomôže k tomu, aby sa znova prepracovala medzi svetovú špičku,“ uviedol riaditeľ mítingu Vladimír Gubrický.

Na Štiavničky príde i silný muž z Rosemountu v americkom štáte Minnesota. Payton Otterdahl sa pokúsi vymazať rekord P-T-S vo vrhu guľou, ktorý patrí od roku 1978 legendárnemu Nemcovi Udovi Beyerovi výkonom 21,79 m. „Guľu sme sa rozhodli zaradiť pre bradatý rekord mítingu. Aktuálna kvalita svetových a európskych vrhačov je na vysokej úrovni, preto dúfame, že sa ho podarí prekonať,“ poznamenal Vladimír Gubrický. Otterdahlov tohtoročný osobák pod holým nebom je o 20 cm kvalitnejší (21,99). Američan štartoval na OH 2021 v Tokiu, vo finále skončil desiaty (20,32 m).

Legendárna atletická značka sa síce sťahuje zo svojej „kolísky“, ale na svoju šamorínsku éru nezanevrela. „Osobne si myslím, že roky strávené v Šamoríne boli pre míting veľmi dôležité. Verím, že príde čas, keď sa P-T-S vráti znova do Bratislavy. Azda sa toho dožijem,“ zdôraznil Ladislav Asványi, ktorý stál pri renesancii podujatia.

Sťahovanie do Banskej Bystrice však neprináša iba benefity. „Infraštruktúra v Banskej Bystrici je momentálne na vynikajúcej úrovni. Sú tam tri štyristometrové dráhy, z toho dve certifikované. Problém je s ubytovaním. Také veľké mesto ako Banská Bystrica nemá hotel, kde by sme mohli umiestniť všetkých atlétov, preto si musíme v tomto smere pomôcť Zvolenom,“ pripomenul Vladimír Gubrický.

Vstupenky na TIPOS P-T-S 2023 sa dajú kúpiť v sieti Ticketportal (ticketportal.sk), cena na hlavnú tribúnu je 8 eur, do ostatných sektorov 6 eur. „Chceli sme nastaviť mítingu nejakú hodnotu. Verím, že Banskobystričania ako atletické publikum si nájdu cestu na štadión. Pracujeme ešte na tom, aby sa naň dostalo čo najviac detí za zvýhodnených podmienok,“ zakončil Vladimír Gubrický.

Sledujte weby P-T-S a SAZ (a takisto facebookové profily)
kde nájdete všetky kľúčové informácie o mítingu P-T-S v Banskej Bystrici.

(JM)

FOTO JÁN LUKY a DUŠAN KOUTNÝ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk