Premiérové majstrovstvá Európy v cestných behoch v Bruseli – Leuvene zažije cez víkend dovedna 338 vytrvalcov a vytrvalkýň zo 46 krajín. Nechýba medzi nimi štvorica Slovákov – Lucia Pelikánová a Peter Ďurec sa predstavia v behu na 10 km, Veronika Páleníková a Matúš Hujsa pobežia maratón.
Tridsaťdvaročného Petra Ďureca, ortopéda z Roosveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, čaká vystúpenie na treťom kontinentálnom vrcholnom podujatí: v roku 2015 štartoval na halových ME v Prahe na 3000 m a spolu 6-krát na ME v krose.
Na bruselskú desiatku sa prihlásilo 80 bežcov z 32 krajín vrátane desiatky na čele so Švajčiarom Dominicom Lobalum (26:54) s osobákom pod 28 minút. Ďureca radí jeho osobák 29:20 min z minulého roka v Prievidzi výkonnostne do druhej polovice štartového poľa.
„Potešil by ma akýkoľvek osobák,“ načrtol vytrvalec banskobystrickej Dukly svoj cieľ na ME. On i jeho tréner – konzultant Pavel Kováč sa zhodli, že príprava na šampionát bola bezproblémová, netrápili ho nijaké zdravotné problémy: „Jedine v poslednom týždni sa mi zdá, že som to trochu prehnal, no možno tieto pocity vyplývajú len z rušnejšieho tempa v práci. V príprave je dôležité všetko – od spánku, stravy, kompenzačných cvičení až po ´tajming´ tréningov. Ak len jedna vec ´vypadne´, celé sa to rúca.“
Peter Ďurec absolvoval v tomto roku dve súťaže. Na konci februára vyhral v Ostrave beh na 3000 m na halových M-SR v absolútnom osobnom rekorde 8:12,25 min a o týždeň neskôr v sólo pretekoch cestných 10 km vo Viedni za 29:58 min. „Kľúčové je, že Peťo bol v príprave na ME zdravý a bez obmedzení sme sa mohli zamerať na prechod do vyššej súťažnej intenzity. Mňa by v Bruseli potešilo akékoľvek zlepšenie jeho viedenského výkonu,“ poznamenal kouč Kováč.
Inak Peter Ďurec má na 10 km na konte aj čas pod 29 minút, necelé štyri hodiny pred záverom roka 2023 dosiahol v Madride na prestížnom behu San Silvestre Vallecana čas 28:52 min, ibaže profil trate nespĺňal pravidlá Svetovej atletiky (WA) na zaradenie do tabuliek.
Desiatku na ME v Bruseli – Leuvene pobeží i Lucia Pelikánová, pre ktorú to bude druhý štart na vrcholnom podujatí, v roku 2017 súťažila na ME v behu do vrchu v Kamniku. V štartovke je 89 žien z 36 krajín. Svetová šampiónka v canicrosse (beh so psom) má za sebou tiež bezproblémovú prípravu, ktorú 2. marca vo viedenskom Prátri vyšperkovala osobným maximom 35:18 min.
„S prípravou na ME som spokojná, odbehala som všetky kľúčové tréningy podľa plánu. Zdravotne som tiež v poriadku. V poslednom týždni pred šampionátom som absolvovala už len vylaďovací tréning,“ poznamenala Lucia.
O titul európskej šampiónky na 10 km sa zrejme „pobije“ deviatka s osobným maximom pod 32 minút, pričom duo Lukanová (Slovinsko) a Van Esová (Holandsko) zabehlo v tomto roku 10 km aj pod 31 min. Aký je Pelikánovej cieľ? „Najviac by ma potešil osobný rekord, aj keď podľa profilu to bude dosť náročná trať. Určite sa však pokúsim o čo najlepší výkon a čo najlepšie umiestenie,“ skonštatovala 31-ročná zverenka Pavla Kováča v banskobystrickej Dukle.
Na atraktívnej (pobeží sa popri kráľovskom paláci, Európskom parlamente, v parku lush Tervuren Park, pri radnici v Leuvene či pri svetoznámom pivovare), no ťažkej trati s celkovým prevýšením 265 m bude o európske zlato súperiť 43 maratóncov z 23 krajín. Nechýba medzi nimi minuloročná slovenská tabuľková jednotka (2:20:56) Matúš Hujsa z Našej atletiky Bratislava.
„Toto prevýšenie na trati z bodu A do bodu B dá zabrať oveľa viac ako klasické rovinaté maratóny. Ťažko vopred tipovať, aký výkon by som mohol zabehnúť,“ pripomenul 33-ročný zverenec Štefana Mereša. „Väčšina z prihlásených má osobák pod 2:15 h. Som zvedavý, či sa sformuje väčšia skupinka s podobnou výkonnosťou ako je moja. Podľa toho sa budem snažiť reagovať na vývoj pretekov.“
Aj Hujsa sa na ME, ktoré budú jeho premiérové v bežeckej kariére, pripravoval bez zranení a chorôb. Tréningy však musel prispôsobovať svojim povinnostiam trénera bronzového vodného slalomára z OH 2024 v Paríži Mateja Beňuša. Na bruselský maratón sa začal pripravovať 20. januára, absolvoval dovedna až šesť dlhých behov nad 32 km. Matúšova priemerná týždenná dávka bola 180 km!
„Do prípravy som dal maximum. V rámci nej som odbehol dva kontrolné polmaratóny vo Viedni – 16. marca za 1:08:43 a presne o mesiac za 1:08:28. Oba boli sólo behy. Aký výsledok by ma na ME potešil? Maratón je nevyspytateľný… Zakaždým k nemu však pristupujem s rešpektom a inak to nebude ani teraz,“ zdôraznil Matúš Hujsa.
Hlavná favoritka v 27-člennom štartovom poli maratónu žien je Izraelčanka Lonah Salpeterová, bronzová na MS 2022 v Eugene a majsterka Európy 2018 na 10 000 m. Z prihlásených má nielen najlepší osobný rekord (2:17:45), ale aj najlepšie sezónne maximum (2:24:04). Len tri vytrvalkyne z dvadsaťsedmičky absolvovali v tomto roku maratón. Dvojnásobná slovenská šampiónka (2023, 2024) Veronika Páleníková medzi nimi nie je, premiéru na kráľovskej vytrvaleckej trati v roku 2025 absolvuje na ME.
„Prípravu mi nenarušili žiadne komplikácie, odbehala som kvalitné tréningy, dopadli nad očakávanie,“ uviedla 28-ročná zverenka Marcela Matanina. „Najdôležitejšie bolo ostať zdravá a v psychickej pohode. Ako mama malého škôlkara som musela robiť všetko pre to, aby synček neochorel, pretože jeho choroby sú zároveň aj moje choroby. Žiaľ, týždeň pred štartom ma skolila viróza. Verím, že do nedele budem zdravotne na tom čo najlepšie.“
Niekdajšej účastníčke ME v krose a Svetovej univerziády sa v úvode jarnej bežeckej sezóny darilo. Vo Viedni si dvakrát zlepšila osobný rekord v polmaratóne (1:16:39 a 1:16:08) a v Majcichove aj na 10 km na ceste (35:05). Veronika Páleníková však na kopcovitej bruselskej trati nemá konkrétny cieľ. „Mám pred ňou veľký rešpekt, preto budem spokojná, keď maratón zvládnem v danej chvíli najlepšie, ako budem môcť,“ skonštatovala.
Čo by v nedeľu potešilo na ME v Bruseli šéfa výpravy a kouča zodpovedného v SAZ za behy mimo oválu Pavla Kováča? „Ako poznám kvarteto nominovaných, každý sa určite pokúsi dosiahnuť lepšie umiestenie, ako naznačujú papierové predpoklady. V ideálnom prípade by boli výborné osobáky alebo aspoň sezónne maximá, ktoré na trati s prevýšením budú mať svoju hodnotu,“ uviedol Pavel Kováč.
■ SLOVENSKO NA ME V CESTNÝCH BEHOCH V BRUSELI – LEUVENE (12. – 13. 4. 2025
MUŽI
Peter Ďurec (disciplína: 10 km, 32 rokov, klub: ŠK Dukla o. z. B. Bystrica, tréner/konzultant: Pavel Kováč, osobný rekord: 29:20 /14. 9. 2024 Prievidza, výkon v roku 2025: 29:58/2. 3. Viedeň)
Matúš Hujsa (disciplína: maratón, 33 rokov, klub: Naša atletika Bratislava, tréner: Štefan Mereš, osobný rekord: 2:20:56/1. 12. 2024 Valencia, výkon v roku 2025: nebežal)
ŽENY
Lucia Pelikánová (disciplína: 10 km, 31 rokov, klub: ŠK Dukla o. z. B. Bystrica, tréner: Pavel Kováč, osobný rekord: 35:18/2. 3. 2025 Viedeň, výkon v roku 2025: 35:18/2. 3. Viedeň)
Veronika Páleníková (disciplína: maratón, 28 rokov, klub: Bežecká akadémia Marcela Matanina, tréner Marcel Matanin, osobný rekord: 2:44:21/21. 4. 2024 Viedeň, výkon v roku 2025: nebežala)
REALIZAČNÝ TÍM
Pavel Kováč (vedúci výpravy a tréner), Marcel Matanin (tréner)
■ PROGRAM ME V CESTNÝCH BEHOCH
SOBOTA (12. 4.): 10.00 h polmaratón muži aj ženy
NEDEĽA (13. 4.): 9.30 h 10 km muži aj ženy, 10.15 h maratón muži aj ženy
GABRIEL BOGDÁNYI
FOTO PETER KOVÁČ, JÁN LUKY, ARCHÍV SAZ