Chodecký štvorlístok hltá posledné kilometre pred MS v Novom Mexiku

 

Prvá časť slovenského tímu, ktorá sa predstaví na atletickom svetovom šampionáte v oregonskom Eugene, už naplno trénuje na americkom kontinente. Šampionát bol pre pandémiu preložený zo sezóny 2021 a tak je rok 2022 dúfajme na dlho jediný, v ktorom sa v priebehu leta uskutočnia dve veľké vrcholné podujatia. A teda svetový a krátko po ňom aj európsky šampionát v nemeckom Mníchove. 

A chodci sú jedinou slovenskou atletickou partiou, ktorá štartuje na oboch podujatiach prakticky v plnej sile. Okrem nich totiž do USA pocestuje iba Daniela Ledecká, ktorá pobeží prekážkovú štvorstovku. Emma Zapletalová síce mala ako jediná zo slovenských atlétov splnený limit, no zdravotné komplikácie jej zatiaľ nedovolili odštartovať súťažnú sezónu a tak sa pripravuje na štart v Mníchove. Do Eugene necestuje napriek splneným podmienkam v chôdzi na 35 kilometrov ani Michal Morvay. Pre májové zdravotné komplikácie uprednostnil výber jedného podujatia a pripravuje sa len na európsky šampionát v Mníchove.  Na ktorý má splnený kvalifikačný limit na 35 kilometrov, ktorý zvládol na aprílovej Dudinskej 50-tke spoločne s Miroslavom Úradníkom.

V USA sa tak nachádza štvorica našich chodcov – Miroslav Úradník, Dominik Černý a do partie sa pridali aj dve ženy Hana Burzalová a Ema Hačundová, keď Mária Katerinka Czaková je aktuálne na materskej dovolenke. „Ako záverečné sústredenie pred letnými vrcholmi sezóny (MS a ME) sme zvolili pre nás netradičné miesto USA – Albuquerque v štáte Nové Mexiko. Logicky to vychádzalo ako dobrá voľba, nakoľko miestne podnebie a poloha (1700-1800 mnm.) nás dôkladne pripravia smerom k spomínaným šampionátom. Podstatnú úlohu hrá aj osem hodinový časový posun, na ktorý sa adaptujeme už v predstihu,“ povedal tréner Ľuboš Machník. Podmienky v priamo v Eugene nebudú pre chodcov zase raz ideálne, no všetci veria, že katarské peklo z MS 2019 sa už nezopakuje. No nebude to zaručene o nič ľahšie ako olympijská súťaž v uliciach Sappora. „Samozrejme nič sme nenechali na náhodu a po dôkladnom plánovaní a prieskume danej lokality môžem konštatovať že s podmienkami, ktoré sme tu našli sme spokojní. Verím, že všetci pretekári ostanú zdraví a bez zranení o čo sa primárne bude starať fyzioterapeut Denis Freudenfeld,“ povedal tréner Ľuboš Machník.

„Albuquerque sme si vybrali pre vhodnú nadmorskú výšku a teplé počasie. Trénujeme v nadmorskej výške 1 700 až 1 850 m nad morom. Plánujeme aj výstup do neďalekých hôr, až do výšky cez 3 000 m nad morom,“ prezradil tréner Roman Benčík. Prvé aklimatizačné dni bývajú vždy najnáročnejšie, no v tomto prípade išlo všetko podľa plánu. „Je vidieť, že naši chodci už majú skúsenosti s pobytom vo vysokohorskom prostredí. Lepšie zvládnuť začiatok pobytu nám pomohlo aj počasie, lebo druhý a tretí deň tu pršalo a bolo tu pomerne chladno na miestne pomery. Chlapci už absolvovali prvú tréningovú štyridsiatku a dievčatá majú v nohách už aj 30 kilometrové úseky,“ vysvetlil Roman Benčík.„Sme veľmi radi za podmienky, ktoré tu máme. Postupne sa aklimatizujeme ako na časový posun, tak aj nadmorskú výšku. Vyzerá to tu na horúčavy, čo nám môže len prispieť smerom k šampionátu, kde na trati očakávame tiež vysoké teploty,“komentovala tréningové podmienky Hana Burzalová, ktorá si v Eugene spoločne s Emou Hančudovou užije premiéru na veľkom svetovom podujatí. „Začiatok sústredenia hodnotím pozitívne, prvé dva dni boli náročnejšie najmä kvôli časovému posunu, no postupne si zvykám. Teším sa na vytrvalostné tréningy, ktoré nám pomôžu sa čo najlepšie pripraviť na nadchádzajúce majstrovstvá sveta v Oregone,“ doplnila Ema Hančudová.

V priebehu rokov vystriedali chodci množstvo tréningových kempov prakticky po celom svete. Nové Mexiko je však pre väčšinou novinkou. A ukazuje sa, že to bol dobrý výber. „Neďaleko od ubytovania máme vhodný terén na tréning, cyklistickú cestu,  ktorá je dostatočne dlhá. Má viac ako 15 kilometrov. Zdravotne sú zatiaľ všetci v poriadku, plní chuti a odhodlania pripraviť sa na majstrovstvá sveta v atletike čo najlepšie,“dodal Benčík

Na MS 2022 čaká na dvojicu Miroslav Úradník – Dominik Černý náročný dvojštart, keďže po uzatvorení už redukovaného rankingu sa obaja udržali na postupových miestach. Dva štarty sú síce náročné, no časový rozpis tentoraz túto možnosť ponúka. „Na dvadsiatku nastúpia Černý s Úradníkom hneď iba dva dni  po zídení do nižšej nadmorskej výšky v dejisku šampionátu v Eugene. Na štart premiérovej svetovej 35-ky, ktorá je pre oboch hlavnou disciplínou, sa postavia počas posledného dňa celého šampionátu,“ dodal Machník. „Teším sa, že sa môžeme pripravovať v takýchto podmienkach. Nadmorská výška, teplo aj časový posun na ktorý si práve zvykáme nám môže pomôcť k lepším výkonom na MS. Najdôležitejšie bude ostať v plnom zdraví a odrobiť kvalitné tréningy,“ skonštatoval po prvých tréningoch Dominik Černý, ktorý sa tiež chystá na svoju šampionátovú premiéru. Spokojný je aj jeho skúsenejší kolega Miroslav Úradník, ktorý sa niekoľko sezón pripravoval po boku olympijského víťaza Mateja Tótha a má za sebou aj štart na olympiáde v Tokiu. „Vycestovali sme sem s cieľom čo najlepšie sa pripraviť na vrcholné podujatia ktoré nás čakajú  júli a auguste. Aklimatizačný týždeň sme zvládli a verím, že aj množstvo zvládnutých kilometrov v tomto horúcom počasí v kombinácii s vysokou nadmorskou výškou nám pomôžu k dobrým výkonom,“ dodal Miroslav Úradník.

(SAZ)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk