Prezident SAZ Peter Korčok na bratislavskej tlačovej besede o aktivitách SAZ v roku 2020

• Najväčšou výzvou pre slovenskú atletiku v roku 2020 sú olympijské hry v Tokiu, kde by sme chceli mať vyššiu účasť atlétov, ako na svetovom šampionáte v Dauhe 2019. Radi by sme nadviazali na úspešnú poslednú olympiádu v Riu de Janeiro, kde získal Matej Tóth zlato v chôdzi na 50 km a Marcel Lomnický bol piaty v hode kladivom.

• Samozrejme, vážne berieme aj augustové majstrovstvá Európy v Paríži a všetky ďalšie mládežnícke šampionáty – juniorské MS v Nairobi a ME do 18 rokov v Rieti.

• Po mimoriadne úspešnom projekte Detská atletika, o ktorý je veľký záujem a rastie počet športujúcich detí, rozbiehame v tomto roku Mládežnícku atletiku, ktorá nadväzuje na Detskú atletiku a je akousi jej nadstavbou pre vyššiu vekovú kategóriu. Začíname s projektom finančnej podpory trénerských kapacít v najúspešnejších kluboch a mládežnícki tréneri nachystali projekt prípravy na Európsky olympijský festival mládeže (EYOF) v roku 2021 na domácej pôde v Banskej Bystrici. Garantom a organizátorom atletických súťaží bude práve SAZ.

• Členská základňa Slovenského atletického zväzu neustále rastie a tento trend by sme chceli zachovať. K 10. decembru 2019 bolo registrovaných rekordných 19 789 členov v 203 kluboch. Doposiaľ bolo maximom 18 990 členov v 201 kluboch v roku 2018. Počet členov SAZ od roku 2012 narástol takmer štvornásobne: vtedy bolo zaregistrovaných 5813 členov v 98 kluboch.

• Po dvoch významných šampionátoch v Šamoríne – ME 2017 v krose a Európskom pohári 2019 vo vrhoch – pokračuje SAZ v organizovaní slávneho mítingu P – T – S (uskutoční sa už 55. ročník, bude mať štatút „strieborného“ podujatia EA), halového mítingu Elán a prevzal aj taktovku nad prípravou chodeckej Dudinskej päťdesiatky so štatútom podujatia EA. SAZ podporuje Banskobystrickú latku, ČSOB Bratislava Marathon i MMM v Košiciach.

• V tomto roku očakávame začiatok realizácie výstavby a rekonštrukcie až 23 atletických štadiónov na celom Slovensku. Okrem toho by mala napredovať aj výstavba Národného atletického štadióna na Štiavničkách v Banskej Bystrici, ktorú realizuje Ministerstvo obrany SR.

• Sekretariát SAZ čaká sťahovanie do zrekonštruovaného Domu športu v Bratislave, kam sa vracia väčšina slovenských športových zväzov vrátane Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV).

• Chceme pokračovať v dobrej spolupráci s RTVS, máme prísľub vysielania priamych prenosov alebo záznamov z viacerých atletický podujatí počas celého roka.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk