Na 28. kongrese Európskej atletiky v Belehrade sa o miesto v rade EA znovu uchádza aj Anna Kirnová

Na víkendovom 28. kongrese Európskej atletiky (European Athletics/EA) v Belehrade, na ktorom sa rozhodne o ďalšom smerovaní kráľovnej športov na starom kontinente, budú Slovensko zastupovať prezident SAZ Peter Korčok a generálny sekretár zväzu Vladimír Gubrický. V srbskej metropole však nebude chýbať ani medzinárodná sekretárka SAZ Anna Kirnová, ktorá sa vo voľbách bude opäť uchádzať o miesto v rade EA, čo je najvyšší exekutívny orgán Európskej atletiky.

„Šanca uspieť vždy existuje. Mnohí, ktorí budú o novej rade EA rozhodovať, ma dobre poznajú. Predpokladám, že väčšina ma vníma pozitívne, nie som konfliktný typ človeka, snažím sa veci riešiť korektne a s chladnou hlavou,“ vraví Anna Kirnová, ktorá nedávno „oslávila“ 35 rokov pôsobenia na sekretariáte SAZ. „Situácia je však teraz iná ako pred voľbami v roku 2019. Hoci to bude náročné, lebo kandidujú všetci súčasní členovia rady, verím, že by som mohla znova uspieť. Hovoriť o nejakej istote by však bolo trúfalé.“

Jeden z bodov Kirnovej kandidátskej prezentácie je v súčasnosti – v čase rôznych zvláštnych experimentov napríklad s chôdzou – naozaj dôležitý: „Rešpektovať tradičnú atletiku a rozumne zavádzať inovácie a najnovšie technológie, aby bol náš šport atraktívny pre staršiu i mladú generáciu.“

O miesto v 13-člennej rade EA na ďalšie štvorročné obdobie do roku 2027 sa uchádza 26 kandidátov, medzi nimi osem žien. Minimálne päť z nich sa do nej dostane, keďže podľa stanov EA musí mať každé pohlavie päťčlenné zastúpenie. Okrem Anny Kirnovej kandidujú za nežnejšie pohlavie ešte Constantina Ditová (Rum.), Anne Farsethová (Nór.), Karin Gruteová Movinová (Švéd.), Tia Hellebautová (Belg.),  Gvantsa Mikeladzeová (Gruz.), Sonja Spendelhoferová (Rak.) a  Aleksandra Vojneská-Zikovová (Maced.).

V zozname 18 kandidátov z radov mužov sú Ami Baran (Izr.), Gregor Benčina (Slovin.), Slobodan Brankovič (Srb.), Frank Carreras (Gibr.), Raúl Chapado (Šp.), Fatih Cintimar (Tur.), John Cronin (Ír.), Panagiatos Dimakos (Gréc.), Luis Figueiredo (Portug.), Jean Gracia (Fr.), Andy Grech (Malta), Márton Gyulai (Maď.), Jürgen Kessing (Nem.), Stefano Mei (Tal.),  Henryk Olszewski (Poľ.), Antti Pihlakoski (Fín.), Jevhen Pronin (Ukr.) a Erich Teigamägi (Est.).

Annu Kirnovú zvolili prvý raz do rady EA delegáti kongresu v Prahe v apríli 2019. Z 23 kandidátov dostala dlhoročná generálna sekretárka SAZ (1998 – 2013) a v súčasnosti medzinárodná a športová sekretárka Slovenského atletického zväzu tretí najvyšší počet hlasov – 42 z 50 možných. O jeden viac ako ona dostali len Francúz Jean Gracia (43) a Márton Gyulai z Maďarska. Pre slovenskú atletiku bolo zvolenie Anny Kirnovej obrovský diplomatický úspech, v takejto vysokej pozícii v EA ešte nijaký náš atletický funkcionár nepôsobil.

„Pôsobenie v rade EA bolo náročné najmä preto, lebo dva zo štyroch rokov ovplyvnila koronavírusová pandémia, ktorá si vyžiadala mnoho improvizácie, rušenie podujatí, no zároveň priniesla aj veľa inovácií. Myslím si, že EA sa cez toto ťažké obdobie dostala so cťou, problémov a nových situácií sa zhostila dobre,“ konštatuje Anna Kirnová. „Práca v rade EA ma nesmierne obohatila, pomohla mi k osobnostnému rastu. Získala som nové skúsenosti a aj pohľad na niektoré veci z druhej strany – mnohé veci som teraz videla z iného uhla pohľadu a nie z pohľadu funkcionárky národného zväzu. Celkovo beriem štyri roky v rade EA ako výrazne pozitívnu skúsenosť – inak sa to ani nedá, ak človek robí veci s láskou a oduševnením. Nezastupovala som len záujmy slovenskej atletiky, ale všetkých národných zväzov.“

Z pozície členky rady ju vedenie dvakrát nominovalo za delegátku Európskej atletiky na ME družstiev v chôdzi 2021 a 2023 v Poděbradoch.

Annu Kirnovú mrzí, že hoci sa s kolegami z rady EA Sonjou Spendelhoferovou z Rakúska a Maďarom Mártonom Gyulaiom snažili o navýšenie počtu atlétov na ME, zatiaľ neuspeli. „Renkingový kvalifikačný systém považujem z istého hľadiska za veľmi krutý, preto sme sa snažili o zmenu. Zmluvy medzi EA a Európskou vysielacou úniou (EBU) však už vyšší počet atlétov na šampionáte neumožnili,“ vysvetlila dlhoročná atletická funkcionárka.

O post prezidenta EA majú záujem súčasný šéf Európskej atletiky Dobromir Karamarinov z Bulharska a jeden z troch aktuálnych viceprezidentov Čech Libor Varhaník. O tri viceprezidentské pozície sa budú uchádzať Britka Cherry Alexanderová, Karin Gruteová Movinová zo Švédska, Francúz Jean Gracia, Márton Gyulai z Maďarska a Fín Antti Pihlakoski.

Voľby do rady EA sa v Belehrade uskutočnia v sobotu 22. apríla. Každý kandidát bude mať tri minúty na predstavenie sa. Tí, ktorí sa uchádzajú o post prezidenta a viceprezidentov, budú mať k dispozícii štyri minúty.

KTO JE ANNA KIRNOVÁ

Narodená: 24. 7. 1959 v Žiline.

Vzdelanie: FTVŠ UK v Bratislave, telesná výchova – angličtina (1978 – 1983), rigorózna skúška z pedagogiky (1985).

Pôsobenie v športe/atletike: bývalá atlétka, majsterka SR a medailistka z M-SR v behu na dlhé vzdialenosti, asistentka na katedre atletiky na FTVŠ UK v Bratislave (1983 – 1985), trénerka mládeže na Športovom gymnáziu v Bratislave (1985 – 1988), pracovníčka Slovenského atletického zväzu (1988 – doteraz, 1999 – 2013 generálna sekretárka, 1993 – 1998 a 2013 – doteraz medzinárodná sekretárka), sekretárka organizačných výborov viacerých EP/ME tímov v Banskej Bystrici, EP v chôdzi v Dudinciach (1998, 2001, 2013), členka kandidátskych výborov MS 1997 v polmaratóne v Košiciach, ME 2017 v krose a EP 2019 vo vrhoch v Šamoríne, členka medzinárodnej komisie SOŠV, členka komisií EA (Reflection Comission 2012 – 2015, Education Working Group 2016 – 2017), členka rady EA (2019 – 2023)

Jazykové zručnosti: angličtina, taliančina, ruština.

Ocenenia: EA Women Leadership Award (2011), Bronzový odznak SOŠV (2019).

(GB)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk