Tóthovi a Katerinka Czakovej dávajú na Cypre v kempe pred MS najviac zabrať nočné tréningy

Olympijský šampión z Ria 2016 Matej Tóth a piata z európskeho šampionátu v Berlíne 2018 Mária Katerinka Czaková v mestečku Pafos na juhozápade Cypru bezmála už týždeň ladia formu na blížiace sa atletické MS.

Na polceste medzi Slovenskom a Katarom našli podľa ich kouča Mateja Spišiaka výborné podmienky na záverečnú prípravu. „Ubytovanie a strava sú super, počasie je stabilné. Teplota i vlhkosť vzduchu, pre ktoré sme si vybrali Cyprus, sú tiež dostatočné, takže  všetko je ok,“ zvestoval z Pafosu Matej Spišiak, ktorý na obe slovenské chodecké jednotky dohliada spoločne s lekárom slovenskej atletickej reprezentácie MUDr. Pavlom Hajmássym a uznávaným fyzioterapeutom Denisom Freudenfeldom.

Spišiakovi zverenci v úvodný týždeň odtrénovali všetko podľa plánu. Objemy už výrazne klesli, priorita je doladenie formy, techniky a nastavenie organizmu na všetky špecifiká, ktoré chodcov čakajú 28. septembra v extrémnej nočnej súťaži s vysokou teplotou a vlhkosťou na MS v Dauhe.

„Veľa pracujeme s fyzioterapeutom, snažíme sa taktiež adaptovať sa na nočný štart úpravou režimu spánku,“ doplnil 41-ročný chodecký kouč. „Naozaj je veľmi náročné meniť niečo, čo ste robili počas celej kariéry. Snažíme sa však aj túto nezvyklú situáciu zvládnuť v rámci našich možností na maximum. S Maťom aj Marikou sme sa zhodli, že úplne najťažšie sú nočné tréningy pri minimálnom umelom osvetlení. To je doslova psycho…“

Spišiakova partia sa bude v Pafose pripravovať do štvrtka 26. septembra, v ten deň popoludní odletí do dejiska svetového šampionátu.

„Čaká nás posledný vylaďovací týždeň, v ktorom pôjde všetko podľa klasických a rokmi overených postupov. V príprave sme doteraz odviedli veľmi kvalitnú robotu, o to sa budeme na MS opierať a veríme, že prídu aj čo najlepšie výsledky. Do Dauhy pôjdeme s veľkým rešpektom, lebo atlétov súťažiacich vo vytrvalostných disciplínach čakajú veľmi neštandardné podmienky,“ prízvukoval Matej Spišiak.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Slovenská chodecká partia v Pafose (zľava): fyzioterapeut Denis Freudenfeld, lekár MUDr. Pavol Hajmássy, Mária Katerinka Czaková, Matej Tóth a kouč Matej Spišiak.

FOTO SAZ (ms)

Na nezvyčajnom nočnom tréningu v Pafose.

FOTO SAZ (ms)

Slovenskí chodci so slovenskými vojakmi z mierovej misie OSN UNFICYP v cyperskej Famaguste.

FOTO SAZ (ms)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk