Halový kráľ Volko a kráľovná atletického leta Zapletalová bilancovali nezvyčajný rok 2020

Aj v nezvyčajnom „koronovom“ roku slovenská atletická špička predviedla parádne výkony. V halovej sezóne žiaril európsky šampión na 60 m z Glasgowa 2019 Ján Volko, v lete azda najviac rezonovali prekážkarky na 400 m Emmy Zapletalovej. Obaja sa v stredu na tlačovej konferencii Slovenského atletického zväzu, ktorý bilancoval uplynulú letnú sezónu, podelili s médiami o svoj pohľad na rok 2020.

Volkovi vyšiel úvod roka parádne. Halovú sezónu ukončil ako európska tabuľková dvojka a svetová osmička! V prestížnom Svetovom halovom atletickom turné (WAIT) triumfoval na 60 m na mítingu v Toruni a štyrikrát bol tretí (Düsseldorf, Glasgow, Lievin, Madrid).  Celkovo skončil tiež tretí za Američanmi Bakerom a Kempom. V zime na šesťdesiatke trikrát vyrovnal rekord SR 6,57 (Düsseldorf, Lievin, Madrid/rozbeh) a v madridskom finále v samom závere sezóne ho zlepšil na 6,55.

„Halová sezóna mi vyšla extrémne dobre, len škoda, že sa už neuskutočnili majstrovstvá sveta v čínskom Nan-ťingu,“ hodnotil Volko. „Vzhľadom na to sme zmenili celú koncepciu zvyšku sezóny, sústredil som sa na svetové turné a snažil som sa o rekordný čas.“

V letnej sezóne, ktorá sa začala až v polovici júna, utvoril zverenec trénerského dua Naďa Bendová – Róbert Kresťanko najlepšie slovenské výkony histórie na 60 yardov (6,34 a 6,33), 60 m (6,69),150 m (15,33) a v behu na 300 m sa časom 32,87 zaradil na druhú priečku historických tabuliek SR za Štefana Balošáka. Na olympijských tratiach 100 a 200 m ukončil sezónu časmi 10,25 a 20,74.

„Leto bolo plné improvizácií. Nedopadlo síce podľa mojich predstáv, ale nehodnotím ho negatívne,“ skonštatoval. „Výkony, ktoré som predviedol, nie sú na zahodenie. Chcel som však viac, preto vo mne prevládajú zmiešané pocity.“

Dvadsaťtriročný Volko označil za svoj najlepší „letný“ beh stovku za 10,25 na Odložilovom memoriáli, kde mal v tomto roku prvú vážnejšiu súťažnú konfrontáciu pod holým nebom. „Nebol to síce ideálny beh, ale v úvode sezóny to vyzeralo sľubne. Cením si aj veternú stovku 10,16 v lige v Dubnici. Žiaľ, potom nastali rôzne komplikácie, prišlo aj zranenie. Ak by išlo všetko podľa plánu, kvalitných a ešte lepších výkonov by som mal na konte viac,“ vravel najrýchlejší Slovák v histórii.

Volko absolvoval v letnej sezóne 4. septembra premiéru v prestížnej Diamantovej lige. Na mítingu v Bruseli skončil na 200 m druhý. „Ktovie, či by som sa za normálnych okolností s časmi, ktoré som dovtedy behal, na tento míting dostal,“ priznal realisticky Volko. „Aj takýto štart sa však počíta. Bol to pre mňa silný zážitok, hoci sme súťažili pred prázdnym hľadiskom.“

Skromný bratislavský študent zatiaľ netuší, aký bude jeho ďalší plán prípravy. Rôzne opatrenia súvisiace s koronakrízou zasiahli „Vôbec netuším, či sa dostanem niekam na sústredenie. Človek v súčasnej situácii nevie poriadne ani to, čo bude o pol hodinu, nieto o mesiac,“ povzdychol si Volko. „Uvažujeme však o príprave v športovom centre Gloria v tureckom Beleku, ale naozaj neviem, či bude možné ísť trénovať do zahraničia. Naplánovať čokoľvek je mimoriadne ťažké. Na blížiacu olympijskú sezónu sa teším a urobím všetko pre to, aby som sa do Tokia dostal.“

Emma Zapletalová dala prvý raz o sebe vedieť v roku 2018. Na juniorských MS v Tampere skončila na 400 m prekážok na výbornej piatej priečke. Jej rozlet však vlani pribrzdili zdravotné problémy. Nevzdala sa a pod vedením kouča Petra Žňavu v letnej sezóne 2020 nekompromisne vpálila do svetovej špičky. Tabuľkovo je svetová päťka, v Európe v kategórii do 23 rokov dokonca dvojka za Holanďankou Bolovou. Na 400 m prekážok dvakrát zlepšila rekord SR žien (56,19 – 2. 8. 2020 Budapešť a 55,19 – 30. 8. Trnava) a 4-krát aj rekord do 23 rokov (57,11, 56,86, 56,19, 55,19).

„Po všetkých problémoch, s ktorými som sa trápila vlani, som vôbec nepočítala s tým, že budem behať až takto rýchlo,“ skonštatovala 20-ročná nitrianska študentka. „Priznám sa, že moje výkony ma milo prekvapili. S trénerom sme sa však vďaka nm utvrdili v tom, že sme na správnej ceste.”

Koronakríza nabúrala aj jej plány. Nemohla ísť na jar na plánované sústredenie do chorvátskej Makarskej. Namiesto toho sa v čase reštrikcií pripravovala v Nitre. „Doma som si vybudovala posilňovňu a behala som na školskom tréningovom štadióne. Samozrejme, bola som nešťastná z toho, že nám zrušili všetky šampionáty, ale snažila som naladiť sa pozitívne a brať veci tak, ako prichádzajú,“ vysvetľovala talentovaná prekážkarka, ktorá na Zlatej tretre v Ostrave skončila na 300 m prekážok v silnej konkurencii druhá časom 38,97, utvorila najlepší slovenský výkon histórie a poskočila na 5. miesto v historických svetových tabuľkách.

Práve video s Emminým vyjadrením po pretekoch v Ostrave na Zlatej tretre je zatiaľ video s najväčším zásahom v histórii facebooku SAZ. Videlo ho 182-tisíc ľudí, pričom celkový zásah bol vyše 300-tisíc bez akéhokoľvek „boostu“, čiže sponzorovanej podpory.

„Zo všetkých tohtoročných časov si však asi najviac cením slovenský rekord 55,19 na domácom šampionáte v Trnave a takisto aj štart na Diamantovej lige v Ríme. Som naozaj rada, že som mala možnosť absolvovať kvalitné mítingy,“ podotkla.

Škoda len, že jej nevyšli preteky na mítingu P-T-S v Šamoríne, kde viedla, ale na deviatej prekážke zakopla a preteky nedokončila.

„Bola som asi veľmi premotivovaná, veľmi som totiž chcel zdolať Ukrajinku Ryžikovovú,“ priznala Zapletalová. „Dlho som sa však týmito pretekmi v hlave nezaoberala. Vzala som to ako fakt: spadla som, stalo sa… Beriem to ako ponaučenie do ďalších pretekov, aby som si na takéto veci dala pozor.“

Apropo: ak by neúradovala „korona“, pre ktorú Svetová atletika až do 1. decembra zastavila olympijský kvalifikačný proces, Emma by už mala istú tokijskú miestenku. Jej tohtosezónne maximu na 400 m prekážok 55,19 je o 21 stotín lepšie ako mimoriadne prísny olympijský limit.

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Na snímkach Ján Volko s Emmou Zapletalovou a naša prekážkarská rekordérka s trénerom Petrom Žňavom.

FOTO ROMAN BENICKÝ a JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk