Marika Katerinka Czaková sa teší na päťdesiatku v Dauhe, začne však opatrnejšie než zvyčajne

Najlepšia slovenská chodkyňa Mária Katerinka Czaková nie je na atletických MS žiadny nováčik. Štartovala už na štyroch, premiéru zažila v juhokórejskom Dägu v roku 2011. Ďalšia ju čaká v sobotu pol hodinu pred polnocou: na svetovom šampionáte bude prvýkrát v kariére šliapať päťdesiatku.

Zverenka trénerského dua Matej Spišiak – Martin Pupiš patrí do širšieho okruhu favoritiek. Právom, veď vlani na ME v Berlíne skončila na 50 km piata, dvakrát vyhrala Dudinskú päťdesiatku a z 24 chodkýň prihlásených v Dauhe na 50 km má na konte siedmy najlepší tohtoročný výkon. Túžba – skončiť v prvej desiatke – nie je pre pracovitú atlétku nesplniteľný cieľ.

„Cítim sa veľmi dobre, na preteky sa už teším,“ odkázala fanúšikom Marika ešte z cyperského Pafosu, kde v spoločnosti olympijského víťaza Mateja Tótha ladila formu na náročné preteky, ktoré ju v Dauhe čakajú.

Záverečné sústredenie, kde si najmä zvykala na nočný režim a horúčavu, si pochvaľovala.

„Desaťdňová príprava v Pafose dopadla výborne. Už doma v Banskej Bystrici sme sa snažili trénovať večer, takže až také náročné to nebolo, no vydržať hore do rána do tretej mi dalo veru poriadne zabrať. Nevedela som sa dočkať, kedy si konečne ľahnem do postele. Avšak myslím si, že aj toto som zvládla.“

Preteky žien v chôdzi na 50 km sa pôjdu v Dauhe v sobotu spolu s mužskými. Štart je o 23.30 miestneho času, najlepšie prídu do cieľa okolo pol štvrtej ráno…

V dejisku MS vládnu obrovské horúčavy, aj v noci sa teplota šplhá výrzane nad 30°C a k tomu aj obrovská vlhkosť vzduchu. Aj Marika Katerinka Czaková zachytila fámy, že IAAF uvažuje o zrušení päťdesiatky a možnosti štartovať namiesto chodeckého maratónu v pretekoch na 20 km, prípadne o presunutí päťdesiatky na klimatizovaný Kalifov štadión.

„O tom, že v Dauhe budú podmienky pre vytrvalostné disciplíny náročné, sa vedelo od začiatku. Preto sme sa s trénermi snažili prispôsobiť im celú prípravu,“ vraví 30-ročná chodkyňa banskobystrickej Dukly, vlani tretia v prestížnej slovenskej ankete Atlét roka. „Ostala som zaskočená, keď som sa dozvedela o úvahách zrušiť preteky, alebo ich nahradiť inými alternatívami. Pravdu povediac, neviem si predstaviť šliapať 50 km na štadióne, bolo by nás na 400-metrovom ovále priveľa. A dvadsiatka? To by bolo úplne neférové, keďže príprava na 50 km je úplne odlišná…“

Päťdesiatka žien sa pôjde na MS iba druhý raz v histórii. Premiéru mala pred dvoma rokmi v Londýne, no do programu šampionátu sa dostala na poslednú chvíľu za zvláštnych okolností, keď s takouto možnosťou málokto počítal. Tomu zodpovedala aj účasť: štartovalo iba sedem chodkýň z USA, Číny, Portugalska a Brazílie. V cieli klasifikovali len štyri.

V Dauhe bude o medaily bojovať už 24 žien zo 14 krajín. Na štarte nechýba obhajkyňa titulu Ines Henriquesová z Portugalska, európska rekordérka Talianka Eleonora Giorgiová či silné Číňanky na čele s držiteľkou tretieho najlepšieho času na 50 km v histórii (4:03:51) Li Mao-cchuo.

O taktike sa Marika Kater inka Czaková s trénermi Spišiakom a Pupišom už bavila, ale konečné pokyny dostane až tesne pred pretekmi.

„Už teraz však viem, že začnem opatrnejšie ako obvykle. V prvom rade sa budem riadiť pocitmi. Sama som veľmi zvedavá, ako bude moje telo reagovať na extrémne podmienky. Verím, že to dopadne dobre,“ želá si najlepšia slovenská chodkyňa.

GABRIEL BOGDÁNYI

KATERINKA CZAKOVEJ MEDZIČASY V TROCH PÄŤDESIATKACH V KARIÉRE

10 km: 51:57 (Dudince 2018) – 51:29 (ME 2018) – 50:44 (Dudince 2019)

20 km: 1:43:40  – 1:43:03  – 1:41:34

30 km: 2:34:53 – 2:34:57 – 2:32:14

40 km: 3:25:32 – 3:29:37 – 3:23:08

50 km: 4:14:25 – 4:24:59 – 4:16:33

Texty k foto:

Mária Katerinka Czaková pred odletom na sústredenie v cyperskom Pafose.

FOTO JÁN LUKY

Takto kráčala Marika Katerinka Czaková na dvadsiatke na MS 2017 v Londýne.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk