Výročné ocenenia SOŠV aj trom zástupcom atletiky Eve Charfreitagovej, Eduardovi Čordášovi a Petrovi Mečiarovi, ocenili aj ďalších

Na piatkovom 64. valnom zhromaždení SOŠV v Bratislave za účasti viceprezidenta Medzinárodného olympijského výboru Juana Antonia Samarancha ml. udelili výročné ocenenia SOŠV za rok 2022. Tri významné sa ušli aj zástupcom kráľovnej športov – atletiky.

Eva Charfreitagová dostala Cenu Matyldy Pálfyovej, ktorá sa každoročne udeľuje ženám za ich športové výsledky, aktivitu v športe a v olympijskom hnutí.

Eduardovi Čordášovi udelili Cenu Vladimíra Černušáka za propagáciu a šírenie olympijských myšlienok najmä v pedagogickom procese, za výchovnú, vzdelávaciu a propagačnú činnosť v oblasti olympijskej výchovy.

Cenu Jána Zacharu (udeľuje sa trénerovi mládeže, ktorý dlhodobo i aktuálne dosahuje prenikavé výsledky v práci s mládežou) získal nitriansky chodecký kouč Peter Mečiar, prvý tréner olympijského víťaza na 50 km z Ria de Janeiro 2016 Mateja Tótha.

Strieborný odznak SOŠV za výrazný prínos pre olympijské a športové hnutie získali z atletických osobností Štefan Chudík, Alfons Juck a Peter Rovnianek, Bronzový odznak SOŠV za dlhodobú prácu a prínos pre rozvoj olympijského a športového hnutia dostali Gabriel Bogdányi, Eva Eibnerová-Drahovská, Ján Garaj, Miloš Gašaj, Jozef Gál, Ján Gigac, Viliam Martinkovič, Ľudmila Melicherová, Jozef Pavelka, Róbert Ruffíni st. a Miroslav Vavák.

Medailu SOŠV za úspešnú reprezentáciu na OH/ZOH udelili Martine Hrašnovej a Miroslavovi Vankovi, Čestné uznanie SOŠV za dlhodobú aktivitu získali Ján Bakyta, Milan Hort, Marián Kalabus, Dušan Machník, Marcel Matanin a Milan Sulety.

OCENENÍ ZÁSTUPCOVIA ATLETIKY S VÝROČNÝMI CENAMI NA VALNOM ZHROMAŽDENÍ SOŠV

CENA MATYLDY PÁLFYOVEJ

EVA CHARFREITAGOVÁ: Bývalá popredná atlétka, dlhoročná trénerka a funkcionárka atletiky v Trnave, učiteľka. Vo vrhu guľou reprezentovala ČSSR, päťkrát prekonala slovenský rekord a deväťkrát bola majsterka Slovenska. V trénerskej spolupráci s manželom Liborom Charfreitagom st. výrazne ovplyvnila športový rast svojho syna, majstra Európy, medailistu z MS a trojnásobného olympionika v hode kladivom Libora Charfreitaga, svojej dcéry Evy, aj ďalších reprezentantov ČSSR či SR Hanulákovej, Bokora či Tomanovej. Desať rokov bola členka výkonného výboru Slovenského atletického zväzu. V auguste oslávi 75. narodeniny.

CENA VLADIMÍRA ČERNUŠÁKA

EDUARD ČORDÁŠ: Dlhoročný pedagóg pôsobiaci 44 rokov na Strednej priemyselnej škole technickej v Trnave vždy viedol svojich žiakov k hodnotám olympizmu a predovšetkým v duchu fair play. Aj vo veku 84 rokov pôsobí ako atletický tréner. V Trnave vychoval viacero reprezentantov SR, napríklad medailistku z OH mládeže Peškovú, či Hrdličkovú. Bol iniciátorom nedávneho odhalenia pamätných tabúľ významných športovcov – absolventov SPŠT v Trnave, medzi ktorými sú olympionici Jozef Labuda, Juraj Benčík (aj veľmi úspešný tréner), Peter Mesiarik a Milan Brestovanský, tréneri olympionikov Dušan Radolský a Jozef Svátek, či ďalšie významné športové osobnosti Ladislav Kuna, Dušan Kabát, Július Bielik, Marián Hirner, Ernest Gubrický, Ivan Hargaš a ďalší.

CENA JÁNA ZACHARU

PETER MEČIAR: Dlhoročný tréner chôdze v AC Stavbár Nitra. Pod jeho trénerským vedením rástol v rokoch 1995 – 2002 neskorší olympijský víťaz a majster sveta Matej Tóth, viedol však aj ďalších mládežníckych reprezentantov SR v chôdzi a účastníkov vrcholných podujatí v chôdzi Pupiša, Spišiaka, Čambala, Grófa, Kováča, Privalincovú, Abbantuonovú, Kurucovú či Avenovú, ako aj štvorstovkára Privalinca. V rokoch 2021 aj 2022 ho Slovenský atletický zväz vyhlásil za víťaza ankety chodecký Tréner mládeže.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk