Zomrel 98-ročný František Kapcár, starší ako košický MMM, ktorý spoluorganizoval

V utorok zomrel v Košiciach vo veku 98 rokov František Kapcár, nestor spomedzi organizátorov Medzinárodného maratónu mieru. Narodil sa v Budapešti 2. marca 1923, vyše pol druha roka pred zrodom najstaršieho európskeho maratónu (28. októbra 1924), ktorý pod hlavičkou I. Slovenský maratónsky beh inicioval Ing. Vojtech Bukovský, pôvodným menom Béla Braun (1894 – 1963).

Kapcár prežil mladosť v Stupave a do Košíc sa presťahoval koncom tridsiatych rokov. V obchodnej akadémii sa ocitol v jednej lavici so synom Karola Hallu, ktorý ako vytrvalec KAC Košice vyhral premiérový ročník a v listine víťazov MMM figuroval ako jediný Slovák až do primátu Františka Višnického v roku 1983. Halla štartoval na košickom maratóne minimálne deväťkrát a nezanevrel naň ani počas druhej svetovej vojny, keď sa mesto v dôsledku Viedenskej arbitráže ocitlo na mape Maďarsku. „V roku 1942 syna a mňa zverboval, aby sme na bicykloch pôsobili v úlohe traťových rozhodcov,“ spomínal Kapcár, ktorý isté obdobie u Hallovcov aj býval a po vojne sa s otcom aj synom chodil v zime na Bankov  či na Jahodnú lyžovať.

Odvtedy maratónu pomáhal pravidelne ako rozhodca alebo organizátor. Keď na MMM 1961 s vyše týždňovým predstihom zavítal Abebe Bikila, ktorý rok predtým „naboso“ triumfoval na rímskej olympiáde, legendárneho Etiópčana aj jeho švédskeho trénera fínskeho pôvodu Onniho Niskanena vozil každé ráno v bielej Pobjede z hotela na tréning. Raz aj na rozhovor s rozhlasovým reportérom Vladimírom Martinčekom, ktorý Bikilovi po ňom ponúkol honorár 250 československých korún. „Vtedy ešte olympizmu šéfoval Američan Avery Brundage, zástanca striktného amaterizmu, a Bikila ho rázne odmietol,“ spomínal Kapcár. „Martinček peniaze strčil mne: Kúp mu niečo. Tak som kúpil dvoje botasiek a vnútil som mu ich.“ Košičania boli nadšení Bikilom, ale sklamaní, že ho v októbri 1961 nevideli bežať bosého. Martinček ani Kapcár však za to nemohli – Bikila bežal bosý naposledy v máji 1961 v Aténach. Júlový maratón v Ósake už obutý. Len čo priletel do Japonska, zakladateľ firmy Asics Kihačiro Onocuka mu nechal vyhotoviť maratónky na mieru a v nich vyhral v Košiciach a o tri roky aj druhú zlatú olympijskú medailu v Tokiu – o vyše tri minúty lepším časom než rímsku.

František Kapcár, prezývaný Buben, pomáhal košickému maratónu sedem desaťročí a v roku 2016 ho už ako deväťdesiatnika zvolili za čestného člena Maratónskeho klubu.

Posledná rozlúčka s Františkom Kapcárom bude v pondelok 28. júna 2021 o 10.00 h na Verejnom cintoríne na Rastislavovej ulici 83 v Košiciach.

Česť jeho pamiatke!

(MO)

Text k foto:

František Kapcár (vľavo) pred dvoma rokmi na MMM v spoločnosti tajomníka Maratónskeho klubu Košice Jána Dvonča.

FOTO MK KOŠICE

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk