MMM vypredaný, Košičania avizujú aj zaujímavé duely o slovenské tituly

Vypredané! – hlásia hrdo organizátori 96. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý sa uskutoční v nedeľu 6. októbra. O najstarší maratón v Európe s rokom narodenia 1924 je opäť veľký záujem. K 10. septembru sa zaregistrovalo 14 557 záujemcov, čo je približne o štyri stovky viac ako minulý rok.

„Teší nás najmä nárast v dvoch hlavných disciplínach. O štart v polmaratóne prejavilo záujem 4887 bežcov, o maratón 2168. V porovnaní s vlaňajškom je to približne trojpercentný nárast. Sme radi, že sme u nás naďalej lídri v počte maratóncov a polmaratóncov na štarte ,“ informoval na tradičnom bratislavskom stretnutí  s médiami riaditeľ MMM Branislav Koniar.

Organizátorov slovenského športového klenotu takisto teší nárast bežcov zo zahraničia, zastúpenie by malo mať 60 krajín. „Dominujú bežci z okolitých štátov, no početné skupiny sa hlásia z Veľkej Británie a Nemecka. Zaznamenali sme však výrazný nárast aj zo Španielska, Dánska a Ruska,“ doplnil šéf MMM.

Celkový rozpočet najstaršieho európskeho maratónu je 800-tisíc eur vrátane niektorých celoročných nákladov spojených s prípravou podujatia. „Žiaľ, vzhľadom na ekonomickú silu nášho regiónu nemôžeme konkurovať najväčším svetovým maratónom. Stále však fungujeme, napredujeme a čochvíľa budeme existovať už sto rokov,“ zdôraznil Branislav Koniar.

Hoci MMM sa financiami nemôže porovnávať s najväčšími maratónmi vo svetových a európskych metropolách, kvalitou organizácie a športovými výkonmi s nimi drží krok. Vo svetovom renkingu skončil v roku 2018 na 23. a v európskom dokonca na 11. mieste! Na starom kontinente sa pred metropolu východu Slovenska dostali len Berlín, Valencia, Londýn, Amsterdam, Frankfurt, Paríž, Hamburg, Ľubľana, Sevilla a Praha.

„Dvestoštyridsaťtisícové Košice sú v elitnej svetovej tridsiatke, kde je populačný priemer organizujúcich miest 6,3 milióna obyvateľov, bezkonkurenčne najmenšie mesto,“ upozornil Koniar. „Snažíme sa rok čo rok držať krok, z roka na rok je to náročnejšie, tlak na rozpočet je obrovský. Nemienime však rezignovať na športovú stránku podujatia.“

Jeho slová potvrdzujú i bežci, ktorí tentoraz zavítajú do Košíc. Konkrétne mená síce ešte neprezradil, ale fanúšikovia môžu čakávať 10 až 15 maratóncov s časmi hlboko pod 2:10 h. V súťaži žien by mohla stáť na štarte pätica s výkonmi 2:23 až 2:28 h.

Isté je len jedno: nepobežia kenskí obhajcovia Raymond Choge a Milliam Ebongonová. „Ich požiadavky boli už nad naše možnosti,“ vysvetlil riaditeľ pretekov.

Deväťdesiaty šiesty ročník MMM bude rekordný i z pohľadu počtu účastníkov maratónskych majstrovstiev Slovenska. Mužov, vrátane slovenskej jednotky Tibora Sahajdu a ďalších dvoch medailistov z roku 2018 Jozefa Urbana a Mareka Hladíka, sa prihlásilo 107, žien by malo na štarte stáť 28. „V spolupráci so Slovenským atletickým zväzom sa snažíme vyjsť v ústrety aj registrovaným bežcom, ktorý majú zľavu na štartovnom, najlepším Slovákom ponúkame finančné bonusy a pomáhame so zabezpečením kvalitných vodičov,“ poznamenal Koniar.

„Snažíme sa organizátorom MMM pomôcť v rámci našich možností. Uvedomujeme si, že košický maratón je klenot slovenského športu a jedno z najvýznamnejších športovo-spoločenských podujatí u nás,“ doplnil generálny sekretár SAZ Vladimír Gubrický.

Tentoraz bude naozaj zaujímavý nielen mužský duel o slovenský titul a medaily, ale aj ženský. Maratónsky debut absolvuje špecialistka na beh do vrchu Silvia Schwaiger, ktorá sa nedávno zlepšila v polmaratóne na 1:15:53 h. Pobeží aj Lucia Vlčáková, vo februári skončila v maratónskej premiére v Seville 21. a časom 2:51:54 h sa dostala na desiatu priečku v slovenských historických tabuľkách.

„Ľudia v Košiciach milujú nielen víťazov, ale aj súboje našich najlepších. Tohtoročná štartová listina aj v tomto smere sľubuje čosi atraktívne,“ podotkol Branislav Koniar.

Do Košíc na MMM vďaka projektu Po stopách maratónskych legiend už tradične chodia veľké maratónske osobnosti. Organizátori tentoraz privítajú niekdajšiu skvelú nórsku vytrvalkyňu, bývalú svetovú rekordérku Ingrid Kristiansenovú. V roku 1985 dosiahla v Londýne čas 2:21:06 h, ktorý nik 13 rokov neprekonal. Do atletickej histórie sa zapísala ako prvá žena s časom pod 15 minút v behu na 5000 m a s časom pod 31 minút na 10 000 m. Štyrikrát triumfovala na maratóne v Londýne, vyhrala i slávne behy v Bostone, Chicagu a New Yorku. Na ovále je jej najväčší úspech zlato na 10 000 m na MS 1987 v Ríme.

Zďaleka nie taká slávna, ale vďaka plagátu k 96. ročníku MMM bude známa Katarína Bátovská. „Fotografiou ženy sme chceli vzdať úctu a rešpekt nežnejšiemu pohlaviu, ktoré na MMM pobeží jubilejný 40. raz,“ objasňoval šéf MMM. „Prezerali sme fotografie z minulého roka a práve obrázok s Katkou vbiehajúcou do cieľa sa nám zapáčil natoľko, že sme ho dali na plagát.“

A kto je vlastne žena z vizuálov MMM 2019? Dvadsaťštyriročná Katarína Bátovská behá za AK Tlmače, polmaratón už zvládla pod 1:29 h a jej tajný cieľ v Košiciach, kde 6. októbra pobeží piaty raz, je dostať sa pod 1:25 h. „To, že som na plagáte košického maratónu, je pre mňa veľká pocta. Ženy – bežkyne si zaslúžia rešpekt. Mnohé behajú popri práci či starostlivosti o deti, nie je to jednoduché,“ skonštatovala Katarína, ktorej túžba je o rok či dva zvládnuť i kráľovský maratón.

Organizátori MMM v spolupráci s ďalšími inštitúciami (Košice Región Turizmus, Košický samosprávny kraj, Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., Progress Promotion Košice, Wagon Slovakia Košice, a. s.) pripravili pre bežcov i fanúšikov zaujímavú novinku. Na trase z Bratislavy do Košíc a späť vypravia špeciálny vlak – Maratónsky expres. Mimoriadny vlak odchádza z bratislavskej hlavnej stanice v sobotu 5. októbra presne o 11.00 h, naspäť pôjde z Košíc v nedeľu 6. októbra o 14.45 h.

Súčasťou cesty z Bratislavy do Košíc bude ´párty´ vagón s bežeckým pásom, pripravené bude zdravé občerstvenie a workshopy so skúsenými odborníkmi na športovú prípravu a výživu. Napríklad športový fyziológ, kondičný tréner a bežec Viktor Bielik bude hovoriť na tému „Čo by (ne)malo chýbať na tanieri maratónca“ a kondičný tréner Ivan Gabovič bude mať prednášku „ Kondícia a beh v dlhodobej športovej príprave hobby športovcov“.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Šéf MMM v Košiciach Branislav Koniar.

FOTO JÁN LUKY

Na úvodnej tlačovej besede k 96. ročníku MMM sa zúčastnili (zľava) generálny sekretár SAZ Vladimír Gubrický, riaditeľ MMM Branislav Koniar, Lenka Jurková Vargová z Košice Región Turizmus, prezident MK Košice Ján Sudzina, bežkyňa Katarína Bátovská a športový fyziológ a tréner Viktor Bielik.

FOTO JÁN LUKY

Branislav Koniar a žena z plagátu Katarína Bátovská.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk