Ladislav Asványi: SAZ má záujem o spoluprácu s bežcami do vrchu, ultravytrvalcami, trailovými aj horskými bežcami

Tak ako sa bežecká komunita vo svete spája pod gesciou Svetovej atletiky (World athletics), čoho dôkaz sú tohtoročné novembrové spoločné MS (11. – 14. 11.) v behu do vrchu a v trailovom behu v thajskom Čiang Mai, Slovenský atletický zväz sa pokúsi dostať pod spoločnú strechu bežcov do vrchu, ultramaratóncov, trailových i horských bežcov na národnej úrovni.

„Náš zámer je podľa vzoru Svetovej atletiky zjednotiť všetky typy bežeckých organizácií a združení pod jednu strechu. Neznamená to však, že im chceme vziať ich autonómiu. Prioritne máme záujem o úzku spoluprácu najmä pri kreovaní súťažných kalendárov a pri nominačnom procese na vrcholné podujatia, čo je však podmienené členstvom v SAZ. V rámci našich možností môžeme pomôcť športovým vybavením i s čiastočným financovaním účasti na MS či ME,“ uviedol na prvej, zatiaľ len virtuálnej, debate s predstaviteľmi rôznych bežeckých organizácií viceprezident SAZ a iniciátor stretnutia Ladislav Asványi.

Úniu behov do vrchu (člen WMRA – World Mountain Running Association) zastupoval jej predseda Ján Bakyta, za občianske združenie Slovak Ultra Trail (člen ITRA – International Trailrunning Association) sa na diskusii o spolupráci pod krídlami SAZ zúčastnili jeho členovia Vojtech SpišákRadovan Harach, a za horských bežcov (traily do vzdialenosti 42 km) Dušan Harangozó, organizátor podujatia Baba-Kamzík. Prezident Slovenskej asociácie ultramaratóncov (člen IAU – International Association of Ultrarunners), ktorá zastrešuje súťaže v behoch na 50 km, 100 km či 24 hodín, Marián Michalik sa ospravedlnil.

Šéftréner SAZ Martin Pupiš uvítal črtajúcu sa užšiu spoluprácu zdôraznil aj jej nevyhnutnosť: „Vzhľadom na to, že rôzne bežecké šampionáty sa už konajú pod patronátom Svetovej atletiky, zodpovednosť za nominačný proces preberá SAZ. Preto by bolo vodné, keby okrem sekcií behov na dráhe a behov mimo dráhy vznikla i ďalšia, spoločná pre všetky ostatné typy bežeckých súťaží, s ktorou by potom vedenie zväzu komunikovalo a v prípade splnenia nominačných kritérií by spoločne zabezpečovali účasť na vrcholných podujatiach.“

Návrh na vznik komisie pre ultrabehy, beh do vrchu, trail a horské behy podporil i Vojtech Spišák zo Slovak Ultra Trail-u, na ktorého podujatiach (napríklad dlhodobá slovenská ultratrailová liga) štartuje každoročne dovedna okolo tisíc bežcov. „Myslím si, že to bude osožné pre všetkých. Komisia je dobré riešenie. Dúfajme, že vďaka tejto spolupráci budeme môcť riešiť napríklad aj nominácie – vzhľadom na naše špecifiká – v časovom predstihu.“

Iniciatívu SAZ dostať bežecké aktivity rôzneho druhu na spoločnú platformu privítal aj Dušan Harangozó, ktorý neformálne zastupuje organizátorov horských trailových behov do 42 km. Únia behov do vrchu (ÚBV) v minulosti už so SAZ spolupracovala, napríklad v roku 2017 na príprave veteránskych MS v Pruskom, ktorým šéfoval predseda únie Ján Bakyta. Časť podujatí organizovaných ÚBV je súčasť slovenského atletického kalendára, napríklad i majstrovstvá Slovenska, ktoré sú kľúčové nominačné preteky na vrcholné podujatia.

Slovenskí bežci do vrchu, ktorí mali na MS samostatnú premiéru v roku 1993 vo francúzskom Gape, boli v minulosti veľmi úspešní aj na vrcholných podujatiach, napríklad zo svetových šampionátov priviezli doteraz 12 medailí (bilancia 2 – 5 – 5). „Tituly si vybojovali v juniorskej kategórii Martin Bajčičák v roku 1994 v nemeckom Berchtesgadene a Katka Berešová v roku 2006 v tureckej Burse. V poslednom období nám takéto osobnosti chýbajú, špičke konkuruje len Silvia Schwaiger,“ predstavil v skratke Ján Bakyta úspechy Únie behu do vrchu.

Na on-line debate sa ešte zúčastnili šéfovia bežeckých sekcií SAZ Marcel Lopuchovský a Pavel Kováč, tréner a stále aktívny bežec Jozef Pelikán a šéftréner mládeže SAZ Martin Illéš.

Druhý muž slovenskej atletiky Ladislav Asványi v závere diskusie zdôraznil, že bežeckým organizáciám nechce zväz nič sľubovať, ale vzhľadom na trendy vo Svetovej atletike (WA) a Európskej atletike (EA) sa bude SAZ snažiť podať pomocnú ruku zatiaľ aspoň v základných veciach. „V hľadaní cesty k sebe budeme maximálne nápomocní,“ sľúbil viceprezident zväzu.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Matej Oravec je víťaz slovenskej ultratrailovej ligy 2020.

FOTO MIROSLAV KOŠÍK/NÍZKOTATRANSKÁ STÍHAČKA

Časť účastníkov on-line debaty o užšej spolupráci SAZ s ultravytrvalcami, bežcami do vrchu, trailovými a horskými bežcami.

FOTO SAZ (mi)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk