Košický MMM dostal od Svetovej atletiky ocenenie World Athletics Heritage Plaque

Najstarší maratón v Európe, Medzinárodný maratón mieru, získal ďalšie významné ocenenie – World Athletics Heritage Plaque. Ocenenie je udeľované v rámci projektu World Athetics Heritage, ktorý má za cieľ vyzdvihovať, pomenovávať a zvýrazňovať ikonické historické atletické súťaže, príbehy a úspechy legendárnych športovcov, výnimočné športové výkony, mestá, podujatia. Ocenenie premiérovo predstavili 2. decembra 2018 a medzi prvými laureátmi boli napríklad Emil Zátopek, Paavo Nurmi, Jesse Owens a Abebe Bikila. Neskôr získali toto ocenenie i maratóny v Bostone (najstarší na svete) a Aténach. V prípade MMM bola plaketa udelená v kategórii významných atletických súťaží.

Plaketu mal pôvodne odovzdať organizátorom Medzinárodného maratónu mieru prezident Svetovej atletiky (World Athletics) Sebastian Coe počas MS v polmaratóne v marci 2020 v poľskom meste Gdynia, ktoré však presunuli na 17. október, no súčasne zrušili ceremoniál odovzdávania ocenenia. Preto ho poslali priamo do Košíc, aby mohlo byť odprezentované v predvečer 97. ročníka MMM.

„Svetová atletika je poctená udeliť toto ocenenie Medzinárodnému maratónu mieru v Košiciach, najstaršiemu maratónu v Európe, jedným z najtradičnejších pretekov vo svete. Počas desaťroční bol lákadlom i pre najlepších, spomeňme olympijského víťaza z roku 1932 Juana Carlosa Zabalu, svetového rekordéra z roku 1958 Sergeja Popova či Abebe Bikilu, držiteľa dvoch zlatých olympijských medailí z olympiády,“ uviedol prezident Svetovej atletiky Sebastian Coe. „Jeden zo záväzkov, ktorý je spojený s udelením ocenenia, je vystavenie plakety vo verejnom priestore tak, aby všetkým pripomínala spojenie laureáta so svetovou atletikou. Organizátormi Medzinárodného maratónu mieru a mesto Košice majú preto úloha vybrať dôstojné miesto, kde bude táto plaketa inštalovaná.“

(BK)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk