Volko vyhral na VC Olomouca 100 i 200 m, Putalová 2. na 800 m v St. Pöltene, Baluch sa na 200 m zlepšil na 21,50

OLOMOUC: Šprintér Ján Volko vyhral finále behu na 100 m na 49. ročníku Veľkej ceny Olomouca, keď jeho čas 10,43 sekundy znehodnotil protivietor 1,4 m/s. Bratislavský expres potom triumfoval aj na 200 m výkonom 20,96 pred Čechom Zdeňkom Stromšíkom (21,13), opäť úradoval protivietor – 2,7 m/s. Tretí skončil talentovaný slovenský junior Oliver Murcko (22,24). Na Odložilovom memoriáli v Prahe dosiahol Volko na dvojstovke v oveľa lepších podmienkach čas 20,86.

„S časmi môžem byť spokojný, vzhľadom na silný protivietor som dosiahol celkom kvalitné výkony,“ hodnotil 23-ročný Volko svoje oslomoucké vystúpenie. „Najviac ma potešilo, že som dokázal bežať svoj vlastný beh, uvoľnene a nenechal som sa strhnúť súpermi.“

Halový majster Európy na 60 m Volko vrátil na stovke prehru českému rekordérovi Janovi Velebovi, ktorý ho zdolal 8. júna na Odložilovom memoriáli v Prahe. Svojho najväčšieho konkurenta zdolal o 2 stotinky aj vďaka výbornému záveru. Tretí finišoval Velebov zverenec Dominik Záleský (10,62), Volkov sparing Tomáš Košík bol šiesty (11,12). Zverenec trénerov Nade Bendovej a Róberta Kresťanka postúpil do finále behu na 100 m hladko, v extrémnom protivetre 3,3 m/s si len kontroloval priamy postup do finále a poľahky vyhral za 11,25 sekundy.

Naďa Bendová: “Dnešný Jankov výkon bol pre mňa vzhľadom na podmienky veľmi uspokojivý. Na stovke bežal výrazne lepšie v závere ako v prvej časti a na dvojstovke to bol už úplne iný prejav. Videla som už ľahkosť a ťah dopredu. Proti takémuto vetru sa špičkové výkony behať nedajú. Stovka bola pocta pre prezidenta olomouckeho klubu, za ktorý sme štyri roky hosťovali a boli sme jeho súčasť. Atmosféra pretekov bola skvela. Tento týždeň sme ukončili prípravu, ktorý bola výrazne neštandardná, a preto sa mi len ťažko odhadujú výkony. Teraz bude nasledovať osemtýždňová súťažná fáza s vrcholom na majstrovstvách Slovenska v závere augusta v Trnave.”

„Medailové“ umiestenia si vybojovali v Olomoci i ďalší slovenskí atléti. Simona Malatincová (tréner Kamil Nosian) vyhrala beh žien na 400 m za 56,45 a prekážkar na 400 m Patrik Dömötör bol na mužskej hladkej štvorstovke druhý (48,56).

SLOVÁCI V OLOMOUCI

Muži – 100 m (-1,4 m/s): 1. Volko 10,43,… 6. Košík 11,12, 7. Murcko 11,25, B-finále (-4,2 m/s): 3. Filo 11,51, 5. Federič 11,70, 200 m (-2,7 m/s): 1. Volko 20,96, 3. Murcko 22,24, 5. Košík 22,63, 6. Filo 22,79, 14. Federič 23,43, 400 m: 2. Dömötör 48,56, 6. Haraslin 50,01, 9. Beloš 50,40, 14. Lukáč 51,17, výška: 6. G. Tóth 194.

Ženy – 100 m, B-fnále (-2,3 m/s): 3. Strýčková 12,73, 5. Ufnárová 12,92, 200 m (-1,5 m/s): 6. Malatincová 25,63, 400 m: 1. Malatincová 56,45, 2. Strýčková 58,12, 800 m: 2. Hatinová 2:15,88, diaľka: 4. Veselská 544, 5. Ufnárová 539, 8. Čederlová 506, 10. E. Bendová 505.

ST. PÖLTEN: Niekdajšia finalistka halových MS i ME na 400 m Iveta Putalová obsadila na sobotnom Hyppolit mítingu v rakúskom St. Pöltene, ktorý patrí do seriálu Austrian Top-Meeting, v behu na 800 m 2. miesto časom 2:06,39 min.

Zverenku Marcela Lopuchovského predstihla, keď len o 2 stotinky prehrala s Rakúšankou Carinou Schrempfovou (2:06,37).

Tréner Marcel Lopuchovský: „Fučalo, ale na to sa nemôžeme vyhovárať. Prvých 400 m odtiahla za 61 – 61,5 vodička, potom sa ujala tempa Iveta, ťahala aj proti vetru. Síce si vytvorila malý náskok, ale v závere ju Rakúšanka dotiahla. V záverečnom šprinte na posledných 50 metroch ju však súperka tesne predstihla. Samozrejme, prehra ju hnevá, lebo mala veľa síl a anecíti sa unavená. Je to pre nás poučenie do budúcnosti, na osemstovku si musí zvykať.“

Putalová sa už v nedeľu predstaví v Košiciach v rámci charitatívno-športového projektu Podeľme sa! v štafete na 42 x 1 km, ktorá sa pokúsi prekonať maratónsky rekord Róberta Štefka 2:09:53 h z Londýna 1998. Mala by bežať v poradí siedmy kilometer.

KOŠICE: Bronzový na 400 m prekážok z MEJ 2019 v Borase Matej Baluch vyhral v Košiciach  vložené šprinty dospelých na 100 i 200 m m na v 2. Kole mládežníckych súťaží východosloveského regiónu pretekoch v Košiciach v protivetre 1,9 m/s za 10,88 a na 200 m si zlepšil osobák na 21,50 (-1,6 m/s).