Dominik Černý zdolal na chodeckých pretekoch v Nitre na 5 km Miroslava Úradníka

Na nitrianskej pešej zóne sa uskutočnil 5. ročník chodeckého podujatia Acerola Grand Prix. A nechýbali ani viacerí reprezentanti. Na štart hlavnej mužskej kategórie sa postavil Miroslav Úradník (ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica), ktorý vybojoval na ME v nemeckom Mníchove na 35 km skvelé 6. miesto.

Dominik Černý a Miroslav Úradník

Jeho hlavným súperom bol oddielový kolega Dominik Černý a ten dokázal, že aj napriek zdravotným problém sa dokázal dostať v závere sezóny do dobrej formy a 5 km trať zvládol za 20:12,36 min pred druhým Miroslavom Úradníkom (20:34,71 min) „Ja sa aj celkom čudujem, že to dnes celkom išlo. Pretože som mal po Mníchove zdravotné problémy, takže som nedokázal trénovať tak, ako to bolo naplánované. Pretože som chcel tieto kratšie trate chodiť o dosť rýchlejšie okolo 19:30 min a podobne. To sa nepodarilo, ale nejaká rýchlosť tam predsa len zostala,“ skonštatoval Dominik Černý. „Nemal som žiaden plán, že na aký čas pôjdem. To som začal riešiť až počas súťaže. Tretí kilometer naznačil, že by to možno pod tých 20 minút aj šlo. Tak som pritlačil, ale nevyšlo to,“ priznal Dominik Černý.

Na dlhých tratiach dominoval v sezóne Úradník, no na tých kratších dokázal Černý Úradníka neraz potrápiť a neraz aj zdolať. „Zase mi ušiel a priznávam, že dnes to nebol môj deň. Pred pretekmi som sa cítil dobre, ale tá forma je už dole a trénujeme menej. Priznávam, že sa mi nešlo dobre. Boli aj nejaké terčíky, ale to je na takomto povrchu normálne. Ale som rád, že som mohol podporiť tieto preteky, že sa to opäť poradilo zorganizovať. Je dôležité, že sme ten šport opäť dostali bližšie k ľuďom,“ poznamenal Miroslav Úradník, ktorý v tejto sezóne absolvoval štyri 35 kilometrové štarty. Tréningu má v závere sezóny menej a to sa aj odzrkadlilo na jeho výkone. „Len sa tak hráme a je to na pol plynu. Ale ešte to nejako potiahneme ukončíme sezónu na atletickej lige,“ dodal Úradník.

Viktória Madarászová

Medzi ženami jasne dominovala maďarská reprezentantka Viktória Madarászová, ktorá získala na ME v nemeckom Mníchove bronzovú medailu na 35 km. Nitriansku 5 km trať zvládla za 22:33,58 min. „Veľmi som to netlačila do rýchlosti, pretože ma ešte čaká niekoľko štartov, ale som spokojná,“ povedala Viktória Madarászová. „Vždy sa teším keď ma sem pozvú. Mám to tu rada, ľudia sú naozaj blízko trate, mám tu mnoho priateľov a aj preto majú tieto preteky vždy skvelú atmosféru. A je tu aj môj bývalý tréner Juraj Benčík a je to už taká tradícia, že sa tu na konci sezóny vždy stretneme,“ povedala spokojná maďarská reprezentantka Madarászová. „Cítim sa tu takmer ako doma,“ dodala Madarászová, ktorá plánuje v tejto sezóne ešte niekoľko štartov. A už teraz sa teší na sezónu 2023, pretože tá prinesie majstrovstvá sveta v jej rodnej Budapešti. „Tam sa chystám na 35 km a už teraz sa veľmi teším,“ dodala Madarászová.

Matej Tóth

Súťaž sa konala pod drobnohľadom olympijského šampióna Mateja Tótha, ktorý bol na nitrianskej pešej zóne v úlohe riaditeľa pretekov. „Myslím si, že to boli veľmi kvalitné preteky. Najmä ak zoberieme do úvahy fakt, je už po sezóne. Škoda, že ten súboj nebol ešte napínavejší. Bolo to dramatickejšie, ak by sa naťahovali do posledného kilometra. Ale tu bolo presne vidieť to, že v tejto atmosfére sa aj oni vyburcovali k výkonom, na ktoré v tomto termíne reálne majú,“ zhodnotil priebeh hlavnej súťaže Matej Tóth. „Mňa to naozaj teší a je to naozaj veľmi príjemná spomienka. Vždy ti bola dobrá atmosféra a je vidieť, že ak dostaneme chôdzu na centra mesta tak to ľudia ocenia. A vytvoria dobrú atmosféru. Čo je pre nás športovcov vždy to najdôležitejšie,“ skonštatoval Matej Tóth, už bol „iba“ v pozícii riaditeľa pretekov.

Výsledky 5 km muži

1.Dominik Černý: 20:12,36 (ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica)

2.Miroslav Úradník: 20:34,17 (ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica)

3.Ľuboš Machník: 23:56,19 (ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica)

5 km ženy

1.Viktória Madarászová: 22:33,58 (Maďarsko)

2.Klaudia Žárska: 23:11,69 (ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica)

3.Tereza Ďurdiaková: 24:20,96 (Česká republika)

5 km dorastenci

1.Filip Krestianko: 21:55,64 (ŠK BCF Dukla BB)

2.Jakub Bátovský: 22:20,99 (ŠK BCF Dukla BB)

3.Lukáš Rosenbaum: 23:31,84 (ŠK BCF Dukla BB)

5 km dorastenky

1.Tamara Indrišková: 28:11,52 (Slávia Trnava)

2.Mária Gazárková: 34:20,33 (MŠK Borský Mikuláš)

(SAZ)

Foto: SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk