Olympijský víťaz Matej Tóth si namiesto hôr zvolil hypoxický stan v Banskej Bystrici

Štyria z piatich členov tréningovej skupiny chodeckého kouča Mateja Spišiaka – Mária Katerinka Czaková, Miroslav Úradník, Michal Morvay, Ľubomír Kubiš – sa na Nový rok vybrali na vysokohorské sústredenie. Kým oni trénujú v španielskej Sierra Nevade, ďalší Spišiakov zverenec, olympijský víťaz na 50 km Matej Tóth uprednostnil tréningy v Banskej Bystrici a nočný pobyt v hypoxickom stane simulujúcom vysokohorské podmienky. Prečo sa takto rozhodol, a či si myslí, že sa olympiáda v Tokiu, kde budete obhajovať zlato z Ria, uskutoční, dozviete sa v nasledujúcom rozhovore.

Prečo ste sa rozhodli necestovať s ostatnými členmi vašej tréningovej skupiny do španielskej Sierra Nevady a ostali ste trénovať doma v Banskej Bystrici?

„Už po splnení olympijského limitu vlani v októbri v Dudinciach sme sa s trénerom Maťom Spišiakom dohodli, že moja zimná príprava, čo sa týka cestovania, bude voľnejšia. Dôvod? Aby mi ostalo viac energie – fyzickej aj mentálnej – do záverečnej prípravy na tokijské hry.“

● Vyše dvojtisícovú nadmorskú výšku nahrádzate večerným pobytom v hypoxickom stane, čo však pre vás už nie je žiadna novinka. Na takúto formu vysokohorskej prípravy ste si už zvykli…

„Hypoxický stan zaraďujeme v príprave už niekoľko rokov a osvedčilo sa nám to. Nie je to síce plnohodnotná náhrada za vysokohorské sústredenie, ale ako impulz pre telo a príprava na prípravu vysoko v horách je to veľmi dobré. Telo je donútené reagovať, zlepší sa tvorba krvi a tým aj výkonnosť. Keď potom pôjdeme do reálnej vysokej nadmorské výšky, nebude to pre telo už taký šok, rýchlejšie sa adaptuje a s kvalitnými tréningami môžeme začať skôr.“

● Akú nadmorskú výšku ste si v stane nastavili na prespávanie?

„Zvolil som trochu atypický model. Využil som voľnejší tréningový týždeň a prvé dni som mal maximálnu výšku – viac ako 6000 metrov nad morom. Následne som ju mierne znížil na 4 500 metrov a po týždni som sa dostal na 2500 – 3000 metrov.

● Dokedy budete v tejto fáze prípravy využívať hypoxický stan?

„Plán bol dva týždne. Začal som 4. januára a končím v nedeľu 17. januára.“

● Kde konkrétne teraz trénujete a na čo sa zameriavate?

„Pripravujem sa doma v Banskej Bystrici. Zatiaľ nám počasie praje, takže máme na výber viac možností na tréning. Teším sa, že pribudli aj nové cyklotrasy popri rieke Hron, ale zapájame aj kopce v banskobystrickom okolí v smere na Králiky a Kordíky. Trénujem aj dvojfázovo a takisto sa postupne snažím zvyšovať aj objem kilometrov. Decembrových 100 až 110 km postupne rastie, momentálne sa pohybujem na úrovni približne 130 km za týždeň.“

● Predsa len: neťahá vás to niekam do tepla? 

„Určite by sa príjemnejšie trénovalo v teple, v trenírkach a tielku, ale keď zvážim momentálnu situáciu doma a vo svete, rôzne obmedzenia v doprave aj v službách, som rád, že som ostal doma. K pohode vôbec neprispieva, keď človek poriadne nevie, ako, kedy, a či sa v zdraví vráti domov zo sústredenia.“

● Viete, kedy najbližšie sa vyberiete na sústredenie niekam do tepla?

„Aj pre vyššie spomenuté dôvody sme sa s realizačným tímom rozhodli, že 15. februára neodletíme do tepla, ale ostaneme v Európe a pôjdeme na miesto dostupné autom. Naplánovali sme si preto trojtýždňový kemp v talianskych Dolomitoch v Melagu. Tréning v tejto lokalite na prelome februára a marca sme si už v minulosti odskúšali. Aj keď je hore v doline, v nadmorskej výške 2000 metrov chladno a sneh, len 20 minút cesty autom je v 1000 metroch štadión a cyklotrasy, kde sa dá trénovať už vo veľmi príjemných, akoby jarných podmienkach. V roku 2014 sme tam boli v rovnakom termíne a sedem dní po návrate som zašliapal v Dudinciach doteraz stále platný osobný rekord na 20 km 1:19:48 h, čo je môj jediný výkon pod 1:20.“

● Koronavírusová pandémia stále vyčíňa, neznepokojuje vás to pred OH v Tokiu?

„Snažím sa nemyslieť na negatíva a neriešiť, čo bude o pol roka. Momentálne trénovať môžeme a robím všetko pre to, aby som bol na olympijské hry stopercentne pripravený. Až čas a vývoj pandémie ukáže, či vôbec, a ak áno, a v akom formáte hry budú.“

● Nedávno sa objavil prieskum tlačovej agentúry Kjódó, v ktorom si 80 percent Japoncov želá zrušenie alebo odloženie OH 2021. Neobávate sa, že hry napokon nebudú? Akú percentuálnu šancu dávate tomu, že do Tokia pocestujete?

„Som skôr optimista. Samozrejme, riziko zrušenia olympiády stále existuje, ale ako som už spomenul, momentálne na to nemyslím. MOV aj organizátori robia maximum, aby sa hry uskutočnili. Podľa verejných vyjadrení nik nepripúšťa, že by sa OH v Tokiu nekonali, alebo by sa opäť odložili.“

GABRIEL BOGDÁNYI

ŠTYRIKRÁT TRÉNER MATEJ SPIŠIAK

O TOM, AKO MATEJ TÓTH ZVLÁDA PRÍPRAVU S PRIBÚDAJÚCIMI ROKMI. „Je to rôzne. Skôr je to preňho náročnejšie psychicky, keďže vie, že ho čaká monotónna tortúra. Na fyzickú náročnosť či drinu je zvyknutý. Je logické, že Maťo chce byť aj doma s rodinou, no vtedy nie je vždy možnosť stopercentnej koncentrácie, sem-tam sa vyskytnú aj rušivé elementy. Minimálne na sústredení sa však musí nastaviť na to, že aj v tomto veku a so skúsenosťami, aké má, si príprava vyžaduje okrem maximálneho nasadenia aj stopercentnú koncentráciu. Vlani na sústredeniach v Tatrách trénoval ako za mladých čias a ukázal, že aj v tomto veku mu to stále ide výborne.“

O TOM, ČI NA OH V TOKIU ZOHRAJÚ ÚLOHU AJ SKÚSENOSTI. „Maťo je dostatočne skúsený a uňho je to skôr otázka pohody – fyzickej aj psychickej. Dôležité je, aby ostal zdravý a nesužovali ho nejaké obmedzenia. Mentálne je však nesmierne vyspelý, dokáže sa vyrovnať aj s ťažkou situáciou a tlak si pripúšťa len minimálne. Skúsení borci vedia, ako sa pripraviť, aby neprehnali dĺžku a ani intenzitu prípravy. Navyše, ich veľká výhoda je, že dokážu lepšie reagovať na vývoj pretekov.“

O KLIMATICKÝCH PODMIENKACH V DEJISKU CHODECKÝCH SÚŤAŽÍ V SAPPORE. „Chodecké súťaže budú v Sappore, kde by mali byť prijateľnejšie poveternostné podmienky ako priamo v Tokiu. Vlani som monitoroval počasie v Tokiu a Sappore. Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať, ale v Sappore by mali byť priaznivejšie podmienky ako v Tokiu, kde to bolo dosť extrémne – obrovské teplo a vysoká vlhkosť. V každom prípade to bude aj v Sappore náročné, je tam iná klíma ako sme zvyknutí. Či zvolíme špeciálnu prípravu, či pôjdeme na aklimatizačný kemp na 10 až 14 dní pred OH, o tom sa ešte budeme baviť. Podobné podmienky totiž nedokážeme nasimulovať. Obávam sa však, že nebude čas ani možnosť vycestovať do Japonska ešte pred hrami.“

O TOM, ČI MÁ MATEJ TÓTH EŠTE REZERVY, ALEBO BUDE ŤAŽIŤ Z DLHOROČNEJ VYSOKEJ VÝKONNOSTI. “Skôr hľadáme alternatívy, ako sa pripraviť na dané požiadavky, aby sme dosiahli najlepší výkon na dané možnosti. Vedeli sme, že limit je 3:50 h, preto sme sa vlani v tréningu nehnali do extra špeciálneho tempa na úroveň výkonu napríklad 3:36 h. Sústredili sme sa na tempovú objemovú prácu. Zamerali sme sa na to, aby mal Maťo viac komfortu, nebol ničený náročnými tréningami a nedráždil organizmus do extrému. Trénovali sme na úrovni výsledného času 3:45 h, čo predstavuje kilometer za 4:30 min. Mal som pocit, že v porovnaní s rokmi 2018 a 2019, kde sa išlo dosť cez krv, to teraz odtrénoval s väčšou radosťou. Samozrejme, príprava na OH bude iný level. Aj keď si myslím, že ani v Sappore sa nepôjde extrémne rýchlo. Model z roku 2020 prevezmeme do prípravy aj teraz, aby Maťo nešiel do Japonska príliš ´pretočený´.”

ĽUBOŠ BOGDÁNYI

 Texty k foto:

Matej Tóth pred hypoxickým stanom, v ktorom simuluje vysokú nadmorskú výšku, a na utorkovom tempovom tréningu v priemyselnom parku v Banskej Bystrici-Šalkovej, kde odšliapal 13 km, každý priemerne za 4:28  min. Na poslednej snímke kouč Matej Spišiak.

FOTO ARCHÍV (mt) a JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk