Piateho kladivára z olympiády v Riu 2016 Marcela Lomnického čaká piate vystúpenie na atletických majstrovstvách sveta. Už dva razy, v Moskve 2013 a Pekingu 2015, sa „prebil“ do elitnej osmičky. V Dauhe by sa do nej rád vrátil znova. „Môj cieľ je posunúť si sezónne maximum, splniť limit 77,50 m na OH 2020 a skončiť v prvej osmičke. Verím, že zúročím dobrú formu i skúsenosti,“ želal si odchovanec nitrianskej atletiky súťažiaci vo farbách banskobystrickej Dukly.
Na modernom a klimatizovanom Kalifovom štadióne bude Marcel hádzať v utorok 1. októbra – presne po mesiac trvajúcej súťažnej pauze. Naposledy štartoval 31. augusta v Nitre vo finále slovenskej atletickej ligy, kde si vďaka výkonu 74,25 m zabezpečil päťtisícový jackpot za tretí ligový výkon nad 1100 bodov podľa bodovacích tabuliek IAAF.
„Preteky mi nechýbajú. Mne vyhovuje medzi súťažami dlhšia prestávka. Napríklad sezónne maximum 77,15 som si na jar v USA hodil po päťtýždňovom hluchom súťažnom období. V čase, keď je veľa pretekov, ide tréning do úzadia, veľa sa improvizuje, čím trpí kvalita. Preto mám radšej dlhé pauzy medzi súťažami,“ vysvetľoval Marcel Lomnický.
Na MS v Dauhe sa pripravoval doma v Nitre. Okrem posilňovania a špeciálneho kladivárskeho tréningu aj veľa oddychoval.
„Prvý týždeň som ešte poriadne zabral a ďalšie tri som sa snažil najmä dobre zregenrovať telo po nabitom horúcom lete, ktoré mi uberalo energiu, a asi preto moje súťaže nedopadli v júni a júli ako by som si želal. Navyše, v polovici augusta u mňa došlo vplyvom tréningového preťaženia k únave, čo sa prejavilo aj na ukazovateľoch súvisiacich s nervovou sústavou, ako sú koordinácia a dynamika. To sa stáva vtedy, keď človek často trénuje nad 90 percent svojho maxima. Veľmi som to hrotil. Celé leto som opakoval, že sa fyzicky cítim dobre. Nič ma netrápilo, žiadne zranenia, ale mojim hodom čosi chýbalo. Bolo to také neprebudené. Toto som potreboval kvalitnou regeneráciou a životosprávou zmeniť.“
Tréningy naznačujú, že Lomnického forma od posledného štartu dňa na deň stúpa. Jeho výkony sa zlepšovali v posilňovni i kladivárskom sektore. „Momentálne je to dobré. Verím, že trend nárastu formy sa ešte neskončil,“ želal si Marcel tesne pred odletom na MS.
Do Dauhy sa presunul v sobotu večer, v pondelok absolvoval ešte ľahší tréning v klimatizovanej posilňovni a v utorok popoludní ho o 18.00 h miestneho času (17.00 h SELČ) čaká kvalifikácia. Hádže v B-skupine ako posledný šestnásty, kladivárov je dovedna 32.
„Na poslednú chvíľu som cestoval preto, aby som sa priamo v Dauhe vyhol hádzaniu vonku. Snažim sa takto eliminovať riziko vyčerpania,“ objasňoval dvojnásobný univerziádny strieborný medailista. „V sobotu dopoludnia pred odletom som si ešte doma zahádzal, v nedeľu a pondelok nemusím. Dva dni bez hádzania pred pretekmi sú normálna vec.“
Kvalifikačný limit na priamy postup do finále je 76,50 m. Ak tento výkon nedosiahnu dvanásti, zvyšných doplnia podľa ďalších najlepších výkonov. Lomnický hodil v tomto roku viac iba jediný raz, v polovici apríla na Mt. SAC Relays v americkom Torrance.
„Uvedomujem si to, ale momentálne som v takej forme, že si na limit trúfam. Mohlo by to ísť celkom ľahko, no – uvidíme. Myslím si však, že na prvú dvanástku bude stačiť aj menej, možno aj výkon pod 75 metrov,“ tipoval 32-ročný kladivár a pridal i ďalšie odhady: „Na prvú osmičku určite postačí 76 metrov a medaila by mohla byť za 78-metrový výkon.“
Aj podľa Lomnického sú hlavní favoriti Poliaci, 3-násobný majster Európy Pawel Fajdek a majster Európy Wojciech Nowicki. Nevylučuje však možnosť, že zlato získa niekto iný.
„Na to, aby Pawla a Wojciecha zdolali, majú fyzicky viacerí. Na výkon okolo 79 metrov budú pripravení napríklad Španiel Cienfuegos, Brit Miller, Bigot z Francúzska či Maďar Halász. Ak niekto vychytí deň D, môže Poliakov zdolať. Nie sú neprekonateľní. Vôbec by ma neprekvapilo, ak by v Dauhe zvíťazil ktosi iný.“
Po skvelom 5. mieste na OH 2016 v Riu Marcelovi nevyšli pred dvoma rokmi londýnske MS (13. v kvalifikácii) a nebol spokojný ani s 10. priečkou na ME 2018 v Berlíne. Bude znamenať Dauha obrat a vráti sa do prvej osmičky, kde už bol okrem Ria aj na MS 2013 a 2015 (dvakrát ôsmy) či na ME 2014 a 2016 (siedmy a šiesty)?
„Londýn aj Berlín je už minulosť, na to už nemôžem myslieť, aby mi to neuškodilo. Viem, prečo sa to stalo, a to je hlavné. Po dvoch rokoch experimentovania so spoločnou prípravou s Pawlom Fajdekom sa znova pripravujem sám. Vrátil som sa k svojim zaužívaným veciam. Forma vyzerá veľmi dobre, cítim sa pripravený na šampionát lepšie ako v predchádzajúcich dvoch rokoch,“ tvrdil Marcel Lomnický.
GABRIEL BOGDÁNYI
MARCEL LOMNICKÝ NA MS
DÄGU 2011: 20. v kvalifikácii 72,68
MOSKVA 2013: 8. vo finále 77,57 (6. v kvalifikácii 76,97)
PEKING 2015: 8. vo finále 75,79 (12. v kvalifikácii 74,51)
LONDÝN 2017: 13. v kvalifikácii 74,26
Poznámka: Umiestenie v Dägu je už po dodatočnej diskvalifikácii Nazarova.
Texty k foto:
Marcelovi Lomnickému držíme palce, aby mal dôvod usmievať sa aj na MS v Dauhe.
FOTO SITA/BRANISLAV BIBEL
Na olympiáde v Riu 2016, kde skončil piaty.
FOTO SITA/AP