Už účasť je pre Volka splnený olympijský sen, v Tokiu chce bežať viac ako dva behy


Ján Volko si postupom na olympijské hry do Tokia splnil svoj sen. Dlhá cesta za premiérovou účasťou na podujatí pod piatimi kruhmi priniesla mnohé úskalia, ale na jej konci bolo vybojovanie si miestenky v behoch na 100 i 200 m. Bratislavský rodák bude vôbec prvý Slovák v ére samostatnosti so štartmi v oboch šprintérskych disciplínach, na stovke dokonca vôbec prvý zástupca slovenského atletického klubu v olympijskej histórii

“Pozitívne vnímam už to, že sa mi podarilo dostať na olympiádu, napriek tomu, že to budú iné olympijské hry. Nepoviem, že zlé či zvláštne, lebo to by si človek len kazil momenty, ktorý tam môže zažiť. Som rád, že som sa prebojoval do Tokia napriek rôznym patáliám. V kvalifikácii to bolo tesné, ale to už teraz nie je vôbec podstatné. Pre mňa je to veľká vec, splnil som si olympijský sen. Už samotná účasť znamená pre mňa splnený cieľ. Keď sa mi podarí dosiahnuť niečo navyše, bude to len bonus. Samozrejme, chcem sa predviesť tak, aby sa na mňa nepozeralo ako na výletníka,” uviedol na utorkovom stretnutí s médiami a partnermi pretekár klubu Naša atletika.

Dvadsaťštyriročný halový majster Európy v behu na 60 m priblížil aj svoje aktuálne pocity. “Z mentálnej stránky sa cítim dobre. Nepovedal by som, že som fyzicky na tom na sto percent, ale inak sa cítim v pohode. Zranenie je už v poriadku, verím, že aj výkonnosť bude dobrá. Pokúsim sa o čo najlepší výsledok, aby som nebol v úlohe nejakého štatistu,” povedal Volko a k svojim ambíciám sa vyjadril aj konkrétnejšie: “Spokojný budem, ak pobežím viac ako dva behy. V dvojstovke by to znamenalo postup do semifinále, na stovke buď postup z predkola do rozbehov alebo z rozbehov do semifinále. Beriem aj kvalitný výkon. Ak ostatní budú rýchlejší, tak to nie je dôvod byť smutný, že sa mi nepodarilo postúpiť. Semifinále budem považovať za obrovský zázrak.”

Olympijské hry v Tokiu budú sprevádzať rôzne reštrikčné opatrenia a obmedzenia v súvislosti s bojom proti COVID-19. „Pozitívne je, že sa hry vôbec konajú. To je pre nás športovcov to najpodstatnejšie, nič iné pozitívne si z toho nemôžeme vytiahnuť. Keď vás nikto nepovzbudzuje, tak je to také smutné. V ostatnom čase však už bolo veľa takých pretekov, takže to nebude pre nás nová situácia. Osobne mám radšej plné tribúny a je úžasné bežať v skvelej atmosfére pred zaplneným hľadiskom obrovského štadióna, ako som zažil napríklad na atletickom svetovom šampionáte v Londýne 2017,“ dodal Volko.

Kvalifikovaním svojho zverenca si vydýchla aj trénerka Naďa Bendová, ale sama uverí, že sa to podarilo, až vtedy, keď sa Volko postaví na štart priamo v dejisku OH. “Nominačný proces bol dlhý, predĺžil sa o rok. Stále však nie sme v Tokiu. Ešte musíme absolvovať dva testy, potom cestu a následne sa hádam dostaneme aj k súťaženiu, keď prejdeme ďalším testovaním. Naša cesta ešte nie je na konci, stane sa tak, keď Janko zakľakne do blokov. Až vtedy uverím, že sme tam. Doba je v tomto zvláštna, ale nič s tým neurobíme,“ opatrne skonštatovala Naďa Bendová a priblížila aj náplň súčasných dní: “Nálada je pracovná a organizačná. Sme v plnom tréningu. Snažíme sa dohnať zameškané po trojtýždňovom výpadku. Aktuálne pracujeme vo vysokej záťaži, plus sa venujeme aklimatizačnému procesu, ktorý vieme určitou formou uskutočniť aj doma. Sme vďační za spoluprácu s Národným športovým centrom, kde nám simulujú podmienky, v ktorých budeme pretekať. Toto by nám malo pomôcť zvládnuť aklimatizáciu. Aj preto sme zvolili čo najneskorší odchod do ´väzenia´ v Japonsku. Chceme stráviť v tých podmienkach čo najmenej času.”

Aj jej trénerský kolega Róbert Kresťanko vníma situáciu s olympijskou cestou podobne. “Prvý krok, ktorým bola kvalifikácia, sme spravili. Do odchodu nás ešte v tréningu čakajú nejaké veci vrátane ladenia formy a chystania sa na špecifické podmienky, či už klimatické alebo covidové. Keď Janko naozaj odštartuje, tak si povieme, že sme to dokázali, a celá práca nevyšla nazmar.”

Na predolympijskom stretnutí s médiami sa poďakoval Volkov tím za podporu početnej skupine svojich partnerov a podporovateľov vrátane Slovenského atletického zväzu. Zároveň predstavili aj dvoch nových partnerov najrýchlejšieho Slováka – SPP a Honda.

(LB)

FOTO JÁN LUKY a PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk