Tréner Matej Spišiak nechce obrať o čas zverencov ani syna, urobil si radosť zbierkou platní

Matej Spišiak, chodecký Tréner roka 2020 a kouč Atléta roka 2020 Mateja Tótha, si môže v závere roka spokojne odfúknuť a oddýchnuť, keďže koronavírusom poznačená a predĺžená sezóna stála aj jeho veľa síl. Ďalšiu energiu a nové sily čerpá v týchto dňoch v kruhu rodiny. Preňho sú to nové zážitky, keďže prvýkrát si sviatočné okamihy na konci kalendárneho roka vychutnáva v úlohe otca. V apríli totiž jeho partnerka Miroslava priviedla na svet syna Marka.

„Je to veľká radosť, že ho máme. Verím, že bude mať pekný život a takisto dúfam, že aj moje okolie pochopí, že teraz sa už delím aj o takéto veci. Nie je jednoduché mať päť zverencov so špičkovou výkonnosťou a k tomu syna, ktorému chcem tiež venovať čas,“ povedal Matej Spišiak, ktorému pribudli do „pracovnej“ náplne aj povinnosti so starostlivosťou o malého potomka.

„Snažím sa. Vždy, keď som doma, pomáham. Nemám problém ani s prebaľovaním, hoci sa do toho nehrniem,“ priznal kouč Mateja Tótha. „Chodím s malým na prechádzky, kočíkujem, porobím, čo treba. Sú to drobnosti, keďže mám výbornú partnerku, ktorá, aj keď prídem domov nahnevaný a mám toho dosť, nezaťažuje ma problémami. Spolu to zvládame celkom dobre, pomáhajú nám aj rodičia.“

Rola rodiča má vplyv aj trénerskú robotu, a to najmä na jej zadelenie. Okrem olympijského šampióna Mateja Tótha má 42-ročný nitriansky rodák totiž na starosti i prípravu Miroslava Úradníka, Michala Morvaya, Márie Katerinka Czakovej a Ľubomíra Kubiša.

„Musel som urobiť drobné úpravy. S partnerkou žijeme v Nitre, kde vediem Miša Morvaya, ale drvivá časť mojich zverencov pôsobí v Banskej Bystrici, takže som to musel rozdeliť a dosť sa nacestujem. Snažím sa to zariadiť si tak, aby som bol pri všetkých najdôležitejších tréningoch mojich zverencov. Keď ich má Mišo, tak som s ním, keď banskobystrická skupina, tak som tam. V porovnaní s minulosťou sa presúvam oveľa viac. Predtým som bol celý týždeň v Banskej Bystrici, v týchto časom sa otočím dva či trikrát za týždeň. Cesta však len trvá 50 minút. Nemám s tým problém a verím, že ani moji zverenci. Usilujeme sa to nastaviť tak, aby mali všetci zabezpečené to najdôležitejšie.“

Spišiak je bývalý úspešný chodec, ktorý bol 9. na 10 000 m na MEJ 1997, v roku 2001 získal titul majstra SR na 50 km v osobnom rekorde 3:54:24 h a štartoval na MS 2001 v Edmontone. Pre zdravotné problémy ukončil kariéru už v 25 rokoch.

V súčasnosti sa často objavuje na bicykli, keď sprevádza svojich zverencov na tréningoch. Voľné chvíle, ktorých v ostatnom čase aj pre štúdium nemal nazvyš, najradšej trávi aktívne pohybom, ale blízko má i k hudbe. „V auguste som končil doktorandské štúdium na Pedagogickej fakulte UKF v Nitre, čiže v lete mi pribudli aj študijné povinnosti. Bolo toho dosť, ale potom mi padlo viac kameňov zo srdca, nielen v Dudinciach pri Maťovom svetovom výkone roka, ale aj po úspešnom zavŕšení štúdia. Keď mám priestor, rád športujem, spomeniem beh či bicykel, a keď sa dá, tak aj plávam. Okrem toho je môj koníček popri športe aj hudba. Hrám na gitare a teraz som sa pred Vianocami potešil novou zbierkou platní,“ prezradil o svojej forme relaxu Matej Spišiak.

(LB)

Texty k foto:

Matej Spišiak s priateľkou Mirkou a synčekom Markom.

FOTO JÁN LUKY a ARCHÍV (ms)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk