Úprimné priznanie Jána Volka: “Pocit šťastia z napredovania dievčat a chlapcov v našom klube začína prevažovať nad túžbou po vlastných úspechoch”

Viac ako dekádu kraľuje slovenskému šprintu. Prebudil ho z pozície našej atletickej Popolušky, vďaka nemu nastal priam neuveriteľný záujem o šprinty a vyrástli popri ňom ďalší šikovní šprintéri č šprintérky. Najrýchlejší Slovák v histórii Ján Volko, trojnásobný medailista z halových ME na 60 m a štvrtý zo stovky na ME 2022, vstúpi do ďalšej letnej sezóny 17. júna a o pár dní neskôr – držme mu palce – definitívne ukončí univerzitné štúdium. Na slovenských ich i svetových štadiónoch bude potom behať už inžinier Ján Volko…

 ■ Halová sezóna 2025 bol nezvyčajne dlhá s dvoma vrcholmi. Vy ste absolvovali na začiatku marca ME v Apeldoorne a o dva týždne aj MS v Nan-ťingu. Vrhli ste sa potom hneď do letnej prípravy, alebo ste si našli trochu času aj na relax?

„Trochu som oddychoval, ale nebola to žiadna klasická dovolenka, len sme znížili intenzitu tréningov, keďže som si potreboval dať do poriadku boľačky zo zimnej sezóny.“

■ Čo všetko ste absolvovali v príprave na leto a v akých podmienkach?

„Bezprostredne po konci halovej sezóny som absolvoval testy u kondičného trénera Romana Švantnera a týždeň nato sme leteli na dva týždne do portugalského Monte Gorda, kde sme sa zamerali na klasickú šprintérsku objemovú prípravu. Do tréningového programu sme zaradili veľa prvkov na pláži, odrazy, tempové behy, aeróbne klusy, posilňovňu. Jednoducho všeobecná náplň. Potom som prišiel na päť dní domov a koncom apríla sme vyrazili na ďalšie sústredenie, tentoraz na Krétu, kde som sa predtým nikdy nepripravoval. Prvé štyri dni síce bolo dosť chladno, ale podmienky boli veľmi dobré. Žiaľ, postihli ma žalúdočné problémy a väčšinu sústredenia som nemohol odtrénovať podľa plánu a teraz to musím dobiehať. Do môjho harmonogramu teraz pridávam to, čo som nestihol odmakať na Kréte.“

■ S kým zo svojich klubových sparingov v Našej atletike ste najčastejšie trénovali v medzisezónnom období?

V podstate mám za sebou štvorstovkársku prípravu, pretože som trénoval s Tomášom Grajcaríkom, Frnaklinom Henrym, Jakubom Bendom a ďalšími chalanmi či dievčatami štvrťkárkami. Oni zase absolvovali so mnou spoločné rýchlostné tréningy. Väčšiu časť prípravy však mali u mňa tvorili väčšie objemy na dlhších tratiach, z čoho by som chcel ťažiť najmä na dvojstovke.“

■ Aký je váš celkový pocit z prípravy na atletické leto 2025?

„Až do príchodu na Krétu išlo všetko hladko. Žiaľ, tam sa to spomalilo, zabrzdilo a možno sme sa aj vrátili trochu naspäť. Ale to už nijako neovplyvním. Teraz však mám znova lepší pocit, najmä po trojboji disciplín 150, 200, 300 m, ktorý som absolvoval v stredu na kontrolných pretekoch na Mladej garde. Rýchlostná vytrvalosť postupne stúpa, zvládam aj dlhšie vzdialenosti, čo je dobrý signál pred dvojstovkou. Všetko však bude závisieť od zdravia, ale zatiaľ som celkom spokojný. Vďaka tomu, že majstrovstvá sveta v Tokiu sú až v septembri, nepociťujem žiaden tlak, že by som sa musel naháňať. Otázne je, či sa mi na ne vôbec podarí kvalifikovať, no urobím všetko, aby mi to vyšlo. Preto sa viac zameriavam na to, aby som zabojoval o limit na budúcoročné majstrovstvá Európy v Birminghame. Všetko máme nastavené tak, aby som na konci júla, teda od začiatku kvalifikačného cyklu na ME, behal čo najlepšie časy.“

■ Bude splnenie limitu na ME 2026 hlavný cieľ tejto letnej sezóny?

„Na začiatku roka k našim cieľom patrila ešte aj účasť na majstrovstvách sveta v Tokiu, ale halová sezóna mi, žiaľ, nevyšla podľa predstáv, preto sú naše očakávania skromnejšie. Určite o svetový šampionát zabojujem zo všetkých síl, a buď to vyjde, alebo nie.“

■ V ktorej disciplíne vidíte väčšie šance, na stovke alebo na dvojstovke?

„Ťažko povedať, momentálne sa lepšie cítim na dvojstovke, ale to sa môže obrátiť. Aj minulý rok mi možno dva štarty na stovke navyše chýbali k tomu, aby som sa dostal na olympijské hry do Paríža a všetko mohlo byť inak“.

■ Na vrcholovej úrovni v šprinte sa pohybujete od roku 2015. Stále vás baví podstupovať všetku tú drinu? Máte rovnakú radosť z atletiky ako pred desiatimi rokmi?

„Po neúspechu v kvalifikácii do Paríža som, priznám sa, prežíval ťažké obdobie. Pomohli mi najmä blízki ľudia z môjho okolia. Celú situáciu s parížskou absenciou ťažko niesol celý môj tím. Motivovali sme sa navzájom a nejako sme sa cez to preniesli. V halovej sezóne ma veľmi povzbudilo, že na majstrovstvách Európy aj sveta sa dostali do finále šesťdesiatky a zabehli si osobné rekordy aj chalani starší ako ja, niektorí získali dokonca svoje prvé veľké medaily. Preto tomu stále dávam šancu a verím, že skúsenosti mi pomôžu v tom, aby som sa ešte dokázal správne pripraviť na vrcholné podujatia. Zlepšila sa aj diagnostika, ktorá môže veľmi prispieť k dobrým výkonom. Motivácia mi teda vôbec nechýba, len sa musí pridať aj zdravie.“

■ Máte ešte nejaké športové, prípadne životné výzvy pred tým, ako príde definitívny záver kariéry?

„Snívam o tom, že by som to potiahol až do olympijských hier v Los Angeles 2028. Bude však veľmi náročné vydržať a zvládnuť všetky dovtedajšie sezóny, vydržať zdravý a nieto ešte zabehnúť výkon, ktorým by som sa tam kvalifikoval. Znie to teraz ako utópia, ale nejaký dlhodobý cieľ potrebujem, aby som dokázal vytrvať. Drží ma to pri atletike spolu s radosťou z toho, ako sa zlepšujú v klube mladí okolo mňa. Dokonca by som povedal, že pocit šťastia z ich napredovania začína prevažovať nad túžbou po vlastných úspechoch. Každý deň, v ktorom dokážem v zdraví odpracovať tréning naplno, vnímam ako bonus. Dosiahli sme s tímom veľa a ja si už nepotrebujem nič dokazovať.“

■ Kedy máte naplánovaný ostrý štart do sezóny, a aký bude váš ďalší program?

Ak sa nič nezmení, začnem 17. júna na Kritériu SNP v Banskej Bystrici s bronzovým štatútom World Athletics Continental Tour. Potom bude podľa výkonov nasledovať možno už 19. júna Memoriál Liese Prokopovej v St. Pöltene, určite ostravská Zlatá tretra 24. júna a v auguste P-T-S. V hre sú aj strieborný míting v Aténach 7. júla a preteky v Izraeli, kde by sme sa mohli so štafetou pokúsiť o limit na ME 2026 a zároveň tam bude aj možnosť individuálneho štartu. Radi by sme aj touto cestou posunuli na vyššiu úroveň našu šprintérsku sekciu, v ktorej je teraz šéftrénerkou Naďka Bendová.“

AKO SA DOSTAŤ NA ME 2026?

Na budúcoročné ME v Birminghame (10. – 16. 8. 2026) sa kvalifikuje po 36 šprintérov na 100 i 200 m. Istotu štartu majú všetci, ktorí splnia prísne limity 10,15 a 20,45 sekundy. Limity v šprintoch je možné plniť od 27. 7. 2025 do 26. 7. 2026. Ak limitárov nebude 36, ďalších do tohto počtu doplnia podľa postavenia vo svetovom rebríčku ku dňu ukončenia kvalifikácie.

VOLKOV VÝKONNOSTNÝ VÝVOJ NA 100 a 200 METROV

2015: 10,51 – 21,08

2016: 10,33 – 20,69

2017: 10,15 – 20,33

2018: 10,13 – 20,24

2019: 10,28 – 20,60

2020: 10,25 – 20,74

2021: 10,31 – 20,62

2022: 10,13 – 20,39

2023: 10,21 – 20,53

2024: 10,17 – 20,69

(GB, JM)

Text k foto:

Ján Volko (na druhej snímke na OH v Tokiu v roku 2021) a s fanúšikmi na ME 2022, kde na stovke skončil štvrtý.

FOTO SOŇA MALÉTEROVÁ, JÁN SÚKUP a ARCHÍV

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk