Nádejný olympionik Dominik Černý je po artroskopii kolena a dúfa, že sa stihne kvalifikovať do Tokia

O letenku na olympiádu v Tokiu sa usiluje pätica slovenských chodcov – Mária Katerinka Czaková, dvadsiatkar Miroslav Úradník, trio päťdesiatkarov Matej Tóth, Michal Morvay a Dominik Černý.

Ak by sa hry uskutočnili v pôvodnom termíne v tomto roku, naisto by však boli bez 22-ročného Dominika Černého. Rozlet chodca banskobystrickej Dukly totiž zastavilo zranenie. Minulý týždeň podstúpil v nemocnici v bratislavskom Ružinove artroskopiu kolena, po ktorej bude nútene pauzovať ešte tri mesiace. Dominik však svoj olympijský sen nevzdáva a verí, že v auguste 2021 sa aj on v Sappore postaví na štart rozlúčkovej olympijskej chodeckej päťdesiatky.

„Áno, existuje šanca, že sa na OH stihnem ešte kvalifikovať. Najbližší mesiac však nesmiem celou svojou hmotnosťou dostupiť na nohu, aby sa operované koleno poriadne zahojilo. Potom ma čaká dvojmesačná rehabilitácia, takže s ľahkým tréningom budem môcť začať zrejme až po troch mesiacoch. Taká je realita. Urobím však všetko pre to, aby som sa dal do poriadku a mohol naplno trénovať. Bojujem do posledného dychu, nádej umiera posledná,“ nezúfa zverenec trénerského dua Roman Benčík – Ľuboš Machník.

Dominikove problémy s ľavým kolenom sa začali minulý rok v septembri. Na prelome novembra a decembra absolvoval s koučom Machníkom sústredenie v juhoafrickom Potchefstroome a dúfal, že bolesť pominie. Márne. Pri väčšej záťaži sa neustále vracala, nič nepomáhalo. Aj preto sa chôdzi či behu venoval len minimálne, namiesto toho veľa plával, jazdil na bicykli, venoval sa kondičnému posilňovaniu.

„Navštívil som mnoho lekárov, fyzioterapeutov, ba aj ľudových liečiteľov, no napriek tomu sa dlho nedarilo zistiť, v čom je problém. Až v januári sa prišlo na to, že ma trápi špecifický problém a s najväčšou pravdepodobnosťou ide o mobilný meniskus, ktorý bude potrebné zafixovať.  Môj stav som konzultoval s viacerými odborníkmi a trénermi, hľadali sme riešenia a dospeli sme k jednoznačnému záveru, že je potrebná artroskopická operácia kolena,“ objasňoval odchovanec atletiky v Novom Meste nad Váhom.

Na zákrok čakal Dominik Černý dlho, keďže rôzne predoperačné vyšetrenia si vyžadujú svoj čas. Navyše, termíny v dvoch nemocniciach odvolal sám a tretí, naplánovaný na 17. marec, mu „zrušila“ koronavírusová pandémia.

Pod nôž MUDr. Romana Oravu sa v ružinovskej nemocnici dostal až minulý piatok. Operácia dopadla dobre, no odhalila aj  i ďalší problém. „Pri artroskopií sa zistilo, že meniskus mám nielen uvoľnený, ale dokonca aj natrhnutý. Preto ho zašili a zároveň pripevnili ku kĺbovému puzdru pomocou akýchsi kotiev, aby sa príliš nepohyboval a nedráždi okolité štruktúry,“ konštatuje Dominik.

Teraz mu nezostáva nič iné, len dúfať, že operácia ho definitívne zbavila problému, ktorý ho takmer obral o možnosť zabojovať o účasť na OH v Tokiu. Šancu získať miestenku nepochybne má, keďže v „zmrazenom“ kvalifikačnom rebríčku je 56. a na hrách sa predstaví 60 päťdesiatkárov. Spoliehať sa však na to, že mu na to postačia doterajšie osobné rekordy 1:25:47 h na 20 km z minulého roka v Poděbradoch a 4:01:51 h na 50 km z predvlaňajšej premiérovej päťdesiatky v Reggio Emilia, nemôže. Ak sa dá zdravotne dokopy, bude musieť svoje maximá stlačiť o nejaké sekundy či dokonca až minútky. Mladík, ktorý v roku 2016 milo prekvapil 12. miestom v juniorskej súťaži v extrémne silnej konkurencii na MS tímov v Ríme, však na to potenciál nepochybne má…

„Momentálne je však moja priorita poriadne sa doliečiť a zosilnieť. Na to, či sa mi naskytne reálna šanca štartovať na olympiáde, budem myslieť až neskôr,“ vraví slovenský chodecký reprezentant Dominik Černý.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Dominik Černý na trati dvadsiatky vlani v Dudinciach a po operačnom zákroku v Ružinove.

FOTO PAVOL UHRIN a ARCHÍV (dč)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk