Jubilejná Silvestrovská cena v Trnave s Marcelom Lomnickým, v chodci sa s rokom 2022 rozlúčia v Banskej Bystrici aj vyhlásením výsledkov ankety Chodec roka

■ TRNAVA: Záver domáceho atletického roka už tradične obstará v piatok 30. decembra Silvestrovská cena v hode bremenom v Trnave. Tentoraz však do súťažného kalendára v samom závere roka pribudli i ďalšie preteky – Banskobystrická hala 2022 v chôdzi.

Jubilejný 40. ročník Silvestrovskej ceny v hode bremenom sa po dvoch improvizovaných covidových rokoch uskutoční v klasickom formáte. V roku 2020 vzhľadom na pandemické opatrenia súťažili len traja muži a tri ženy. Vlani sa zasa preteky uskutočnil len v rámci bežného tréningu slovenských vrhačských reprezentantov.

„Určite si príde zahádzať aj rekordér v počet víťazstiev a piaty kladivár z olympiády v Riu 2016 Marcel Lomnický (na snímke), ktorý je po celoročných zdravotných problémoch už na sto percent fit a pripravuje sa na novú atletickú sezónu,“ informoval riaditeľ Silvestrovskej ceny v hode bremenom v Trnave a zároveň Lomnického kouč vo VŠC Dukla Libor Charfreitag ml., ktorý taktovku šéfa pretekov prevzal od svojho zosnulého otca.

Exmajster Európy 2010 v hode kladivom očakáva od svojho zverenca, ktorý v Trnave triumfoval už deväťkrát (2004, 2013, 2014, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021) a obhajuje prvenstvo, kvalitný výkon.

„Vrhačom by malo priať aj počasie. Zahádzať si prídu naši skalní účastníci a vyskúšam si to opäť aj ja,“ prezradil Libor Charfreitag, 19-násobný absolútny víťaz Silvestrovskej ceny v Trnave. „Verím, že prídu aj otec a syn Koukalovci a tiež náš rekordér v počte účastí Ján Malek. Vďaka nášmu klubu AŠK Slávia a mestu Trnava získajú najlepší hodnotné ceny a po pretekoch bude pripravené malé posedenie. Odhadujem, že na túto tradičnú rozlúčku s atletickým rokom prídu približne dve desiatky súťažiacich a približne aj rovnaký počet verných a intenzívne povzbudzujúcich fanúšikov.“

V mužskej kategórii je v súťaži v hode 10,5 kg vážiacim bremenom najväčším favoritom Marcel Lomnický, ktorý je aj rekordér podujatia výkonom 43,76 m z roku 2019. V súťaži žien obhajuje odchovankyňa trnavskej atletiky reprezentujúca banskobystrickú Duklu Chiara Danielová, ktorá má šancu na víťazný hetrik. Preteky sa v piatok 30. decembra začnú o 10.00 h vo vrhačskom sektore AŠK Slávia Trnava. Záujemcovia sa môžu prihlásiť ešte aj tesne pred súťažou.

Fakty z doterajších 39 ročníkov Silvestrovskej ceny:

Najviac víťazstiev (muži): 19 – Libor Charfreitag ml., 9 – Marcel Lomnický, 4 – Libor Charfreitag st., 3 – Ľuboš Letovanec a Ján Malek.

Najviac víťazstiev (ženy): 11 – Eva Charfreitagová ml., 8 – Martina Hrašnová, 5 – Ivona Tomanová (Holubová), 4 – Radka Charfreitagová.

Najlepšie výkony (muži): 43,76 m Marcel Lomnický, 43,28 m Libor Charfreitag ml., 38,74 m Tomáš Kružliak.

Najlepšie výkony (ženy): 27,24 m Martina Hrašnová, 20,96 m Karolína Čaklošová, 19,81 m Veronika Kaňuchová.

■ BANSKÁ BYSTRICA: Do koncoročného slovenského atletického kalendára pribudli v tomto roku chodecké preteky s názvom „Banskobystrická hala 2022“ určené pre všetky vekové kategórie od prípravky až po dospelých. Organizuje ich VŠC Dukla a ŠK Dukla o. z. v spoluprácu so ŠK BCF Dukla. Súťažiť sa začne v piatok 30. decembra od 12.30 h v športovej hale Strednej športovej školy v Banskej Bystrici. Preteky vyvrcholia o 14.00 h súťažou mužov na 3000 m. Súčasťou podujatia bude vyhlásenie výsledkov ankety „Chodec roka 2022“, kde majú šancu uspieť najmä pretekári, ktorým sa darilo na tohtoročných veľkých šampionátoch.

(GB)

FOTO LUKÁŠ GRINAJ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk