Trojskokan Tomáš Veszelka: Vo finále sa zo všetkých síl budem snažiť o osobný rekord

Pred mítingom P – T – S prišla „jóbovka“: trojskokan Tomáš Veszelka má problémy s brušným svalom a v Šamoríne nebude štartovať. Hovorilo sa, že nestihne ani európsky šampionát v Berlíne. Napokon ho stihol a – senzačne sa prebojoval do finále. Prvého seniorského v kariére. „Jednoznačne môj životný úspech,“ tešila sa trojskokan banskobystrickej Dukly.

Veszelkov postup do finále z 12. miesta v kvalifikácii, kde skočil v 16,41 m, je prekvapenie. Najmä preto, lebo 2. júna sa v 2. kole slovenskej ligy na banskobystrických Štiavničkách zranil. Vyzeralo to s ním zle-nedobre.

„Zranenie brucha bolo oveľa horšie, ako sme si najprv mysleli. Nešlo o natiahnutie, ale natrhnutie – parciálnu ruptúru priameho brušného svalu s rozmermi 3,6 cm x 1,4 cm. Bolo to fakt zlé,“ vraví.

Tomášovou mysľou najmä v prvých dňoch lietali pochmúrne myšlienky, už sa lúčil s vidinou štartu na ME v Berlíne. Podržal ho však tréner, ktorý mu do duše vlieval dávky optimizmu a nádeje.

„Snažili sme sa k tomu, čo sa stalo, pristupovať pozitívne. Tréner Rado Dubovský výrazne viac ako ja. Ja som mal najmä na začiatku pochmúrne myšlienky,“ priznáva odchovanec atletiky v Lučenci a kouča Daniela Pauka.

Dubovský s Veszelkom to nevzdali. Stavili na jednu kartu – sústredia sa len na to, aby sa Tomáš dal do poriadku a stihol európsky šampionát. Liečil sa, regeneroval, popri tom ľahko trénoval. Nijaké preteky! Berlínska kvalifikácia bola jeho prvá súťaž po 69-dňovej pauze.

„Prvý týždeň po zranení som cvičil dvakrát denne s fyzioterapeutmi,“ spomína 23-ročný Veszelka. „Robili sme všetko, čo mi zdravotný stav dovoľoval, a pri čom ma brucho nebolelo. Keď sa môj stav zlepšil, začal som ľahko trénovať. Ešte stále to však nie je úplne ono, trhlina sa celkom nezahojila. Aj teraz ma brušný sval trochu bolel, ešte to nie je zahojené.“

Aj preto sa pred kvalifikáciou obával, či ju vôbec zvládne. So zložitou situáciou sa však popasoval výborne a v nedeľu 12. augusta si od 19.55 h zaskáče vo finále.

Tomáš je šampionátový typ pretekára. Osobné i slovenské rekordy v rôznych vekových kategóriách prekonával v minulosti na vrcholných podujatiach – naposledy na ME 2017 do 23 rokov v Bydgoszczi, kde vo finále skočil 16,63 m (dodnes je to jeho osobný rekord) a skončil štvrtý.

„Keby som si zlepšil vo finále osobák, budem spokojný. Budem sa oň snažiť zo všetkých síl,“ tvrdí Veszelka. „Cítim sa vo forme, veď v rozcvičke pred kvalifikáciou som zo štyroch krokov skočil 16,20 m. Tréner sa len neveriacky chytil za hlavu a povzdychol si: bôže môj… Škoda, že som takto potom neskákal priamo v kvalifikácii. Azda mi to vyjde vo finále.“

Aké umiestenie by ho potešilo v nedeľu?

„Svoj cieľ som splnil už postupom z kvalifikácie,“ zdôrazní a trochu si zašpekuluje: „Súperi v tomto roku neskáču bohviečo, chýba aj hlavný favorit, Portugalčan Pichardo, preto očakávam vyrovnané finále. Uvidíme, čo v ňom dokážem ja. Keby som sa na začiatku júna nezranil, mohol som myslieť aj na niečo iné ako len účasť vo finále. Musím však brať, čo mám. Možnosť skákať vo finále je pre mňa veľké prekvapenie, lebo tabuľkové pozície nenaznačovali, že by som sa tam mohol dostať.“

GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO PAVOL UHRIN

VESZELKOVE FINÁLE NA VEĽKÝCH PODUJATIACH

MS 2011 DO 18 ROKOV (Lille): – 9. miesto

EYOF 2011 (Trabzon) – 6. miesto (aj v diaľke)

MEJ 2013 (Rieti) – 8. miesto (v kvalifikácii zvíťazil v os. rekorde 15,91 m, zlepšil sa o 56 cm)

ME 2015 DO 23 ROKOV (Tallinn) – 5. miesto

ME 2017 DO 23 ROKOV (Bydgoszcz) – 4. miesto

SVETOVÁ UNIVERZIÁDA 2017 (Tchaj-pej) – 11. miesto

VESZELKOVE SLOVENSKÉ REKORDY V TROJSKOKU

VONKU: slovenský rekordér v kategóriách dorastu (15,26 m) a do 23 rokov (16,63 m)

HALA: slovenský rekordér v kategóriách dorastu (14,97 m) a do 23 rokov (16,40 m).

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk