Matej Tóth a spol. do Afriky, na Kanárske ostrovy, a potom sa začne boj o olympiádu

Skupine chodeckého kouča Mateja Spišiaka vrcholné podujatia v roku 2019 nepriniesli veľa radosti, ale olympijský šampión z Ria de Janeiro 2016 na 50 km Matej Tóth a jeho tréningoví partneri vo VŠC Dukla Banská Bystrica Mária Katerinka Czaková, Miroslav ÚradníkMichal Morvay veria, že v nasledujúcom bude dôvodov na úsmev oveľa viac.

Tóthov cieľ je jasný: pokúsiť sa v Sappore, kde sa uskutočnia chodecké súťaže tokijskej olympiády 2020, o obhajobu zlata spred štyroch rokov, prípadne vybojovať si čo najlepšie umiestenie. Pre ďalších troch bude úspech, ak sa popasujú s náročnými nominačnými kritériami a vybojujú si miestenku na hry pod piatimi kruhmi.

Spišiakova tréningová skupina nenecháva nič na náhodu a naplno „zarezáva“ v príprave na olympijský rok. Kým Tóth s Úradníkom „mastili“ kilometre doma v Banskej Bystrici (Kouč: „Maťove tréningové parametre sú na toto obdobie veľmi dobré, Mirove dokonca výborné!“) a šampión z Ria spával v hypoxickom stane, kde simuloval nadmorskú výšku 3100 m, Katerinka Czaková s Morvayom sa vybrali na dva týždne do hôr. Donedávna sa pripravovali na severe Talianska v Melagu v nadmorskej výške 1912 metrov.

Už sú však doma, ale nie nadlho:  8. januára celá chodecká partia s trénerom Matejom Spišiakom, fyzioterapeutom Denisom Freudenfeldom a lekárom MUDr. Pavlom Hajmássym odletí na trojtýždňový tréningový kemp do juhoafrického Dullstroomu ležiaceho 2100 m nad morom, kde s v minulosti pripravovala napríklad aj štvorstovkárka Iveta Putalová. Ešte pred odletom sa Czaková, Úradník a Morvay predstavia 5. januára na slovenskom halovom šampionáte v Banskej Bystrici.

Po návrate z Afriky sa „spišiakovci“ doma zdržia iba krátko. Piateho februára odletí trio Katerinka Czaková, Úradník, Morvay na ostrov Tenerife, kde sa bude v mestečku Vilaflor vo výške 1500 m nad morom pripravovať do 22. februára. Päť dní po nich príde na Kanárske ostrovy Matej Tóth spolu s trénerom a fyzioterapeutom.

„Všetci sú zdravo nasrdení, uvedomujú si, že v uplynulej sezóne nesplnili očakávania a chcú to v olympijskom roku odčiniť,“ vraví kouč Matej Spišiak. „V prípade Maťa Tótha je stratégia jednoznačná: netlačiť veľmi na pílu, nehazardovať so zdravím, 21. marca komfortne splniť v Dudinciach olympijský limit 3:50 h, a potom sa už len stopercentne pripraviť na tokijskú olympiádu. Úloha pre ďalších troch je dosiahnuť na jar výkony, ktoré ich vo svetovom rebríčku vystrelia tak vysoko, že budú v hre o miestenku do Tokia. Verím, že budú všetci zdravotne v poriadku – to je totiž základ. Nie ako v tomto roku, keď sa napríklad Miro Úradník po výbornom tréningovom pobyte v Austrálii, odkiaľ si priviezol osobné rekordy na 10 000 m aj 20 km, boril na jar i v lete so zranením achilovky. Škoda, že vypadol z tréningového procesu, myslím si, že mal na dvadsiatke na čas 1:22:30, čo by ho posunulo na MS do Dauhy. Ešteže potom v závere októbra získal bronz na Svetových armádnych hrách, čo mu dodalo veľkú motiváciu do ďalšieho tréningu.“

Ešte skôr ako Matej Tóth, ktorý – ako sme už spomenuli – začne jarnú sezónu na Dudinskej päťdesiatke, vhupnú do súťažného kolotoča jeho traja „parťáci“: Michal Morvay absolvuje 1. marca 50 km na majstrovstvách Talianska v Bergame, Marika Katerinka Czaková a Miroslav Úradník pôjdu o týždeň neskôr dvadsiatku na tradičnom chodeckom mítingu vo švajčiarskom Lugane.

Nádej na tokijskú miestenku majú všetci traja. Na 20 km žien (päťdesiatka sa do programu OH 2020 napokon nedostala), kde by malo štartovať 60 chodkýň, splnilo v tomto roku limit 1:31:00 h 45, no z nich je až 18 Číňaniek, pričom v Tokiu (Sappore) môžu štartovať v disciplíne maximálne traja atléti či atlétky z jednej krajiny. Kvalifikačný systém je nastavený tak, že ak sa predpokladaný počet štartujúcich v disciplíne nezaplní limitármi, ďalší sa budú „doberať“ bez limitu na základe postavenia vo svetovom rebríčku.

V mužskej chôdzi (na 20 aj 50 km je plánovaný počet štartujúcich po 60) je situácia nasledovná: na 20 km splnilo limit 1:21:00 h 58 pretekárov, no 20 sú Číňania a 10 Japonci. Miroslav Úradník je v redukovanom rebríčku (maximálna traja z krajiny) na 47. mieste. Na 50 km splnilo zatiaľ limit 3:50:00 h na OH 31 chodcov (aj 9 Číňanov a 6 Japoncov), Slovákom Dominikovi Černému a Michalovi Morvayovi patrí v redukovanom svetovom renkingu 56., resp. 57. miesto.

Limity na OH 2020 môžu atléti plniť od 1. mája 2019 do 29. júna 2020. V behu na 10 000 m, chôdzi na 20 km a vo viacbojoch je termín od 1. 1. 2019 do 29. 6. 2020, v maratóne a chôdzi na 50 km od 1. 1. 2019 do 31. 5. 2020.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Matej Tóth a Miroslav Úradník na tréningu na banskobystrických Štiavničkách.

FOTO SAZ (ms)

Mária Katerinka Czaková a Michal Morvay si na sústredení v Melagu užili aj sneh.

FOTO SAZ (mcz)

Matej Spišiak

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk