JBL JUMP FEST V SRDCI KOŠÍC PRIVÍTA 15. JÚNA OLYMPIJSKÉ FINALISTKY I PARALYMPIJSKÉHO VÍŤAZA

Enormný záujem zahraničných atlétovo novú „Open“ kategóriu 7. ročníka medzinárodného atletického “street athletics/uličného“ mítingu JBL Jump Fest v srdci Košíc neďaleko ikonického Dómu sv. Alžbety prinútil organizátorov z Atletika Košice o. z. prepracovať program. Hlavné disciplíny skokansko-šprintérskeho podujatia sa uskutočnia podľa pôvodného plánu už v stredu 15. júna, takmer celý žiacky program však po novom zorganizujú o deň neskôr.
Organizátori JBL Jump Fest už cez víkend začali s prípravou a montážou súťažnej arény na Alžbetinej ulici. S novými tribúnami, ktoré im daroval Maratónsky klub Košice, a novou teleskopickou rovinkou pre šprinty, prekročí hmotnosť všetkých zariadení 40 ton Plocha tribún a športovísk pokryje 1200 metrov štvorcových.
V “Open” kategórii, kde bola účasť limitovaná výkonnostnými limitmi, sa v Košiciach predstavia atléti z vyše 15 krajín zo 4 kontinentov, čo je na podujatie len so šesťročnou históriou (avšak dobrým menom vo svete) naozaj výnimočné. V tejto kategórii majú pritom atléti stanovené výkonnostné limity. Napriek zložitej ekonomickej situácii vo svete i na Slovensku sa organizátorom podarilo dostať na JBL Jump Fest špičkových atlétov, ktorí už majú za sebou úspechy aj na svetovej scéne.
Hviezdou mítingu bude nepochybne dvojnásobná finalistka olympijských hier v skoku do diaľky (7. v Riu 2016 a Tokiu 2021) Austrálčanka Brooke Strattonová-Buschkuehlová. Je oceánskou kontinentálnou rekordérkou výkonom 705 cm. Štartujú aj Britka Abigail Irozuruová s osobným rekordom 686 cm (bola siedma na MS 2019 v Dauhe a jedenásta na OH 2021 v Tokiu) a majsterka Európy do 23 rokov Petra Farkasová z Maďarska s maximom 673 cm. Farby domáceho klubu Atletika Košice o. z. bude reprezentovať Silvia Kaliašová.
V mužskej diaľke sa predstavia tradične kvalitní Briti Alex Farquharson (os. rekord 801 cm) a Jack Roach (os. rekord 783 cm). Veľkou atrakciou bude vystúpenie dvojnásobného paralympijského víťaza a parasvetového rekordéra (862 cm) Markusa Rehma z Nemecka. Uvidíme aj najlepšieho Slováka Adama Hriňa, ktorý sa len nedávno na lige v Banskej Bystrici zlepšil na 750 cm a práve Košice mu “sedia”.
V šprintoch na 60 m, ktoré nahradili 60-yardovú vzdialenosť, takže je možné získavať body aj do svetového rebríčka, bude zaujímavým účastníkom JBL Jump Fest-u Poliak Dominik Kopec, ktorý nedávno vyhral 100 m na národnom šampionáte za 10,20 a je vážny adept na veľmi kvalitný rekord mítingu. V behu na 60 m prekážok žien sa predstaví piata z halových ME 2019 v Glasgowe Gréta Kerekesová z Maďarska, v mužskej súťaži to budú semifinalista OH 2016 v Riu de Janeiro a bývalý juhoamerický šampión João Vítor de Oliveira z Brazílie a strieborný z afrického šampionátu 2014 Nigérijčan Alex Al-Ameen.
Práve šprinty ponúknu na košickom JBL Jump Feste ešte atraktívnejšie súboje ako v minulosti. Zmenil sa totiž podklad na tvrdší a rýchlejší, pričom celá rovinka sa zdvihne do viac ako polmetrovej výšky. Šprinty ponúknu aj úplne nové atraktívne možnosti pre fotografov a kameramanov. Napríklad najpopulárnejšie video z JBL Jump Fest-u natočené na smartfón malo až 8,5 milióna prehratí.
“Obrovský záujem bol aj o žiacke kategórie, kapacitu 300 štartujúcich sme včerpali za tri dni od spustenia prihlasovania,“ poznamenal zakladateľ podujatia  Stanislav Návesňák, bývalý česko-slovenský reprezentant v behu na 400 m prekážok a účastník MS 1987 v Ríme.
Organizátorov teší, že sa k podpore JBL Jump Fest-u pridal aj Košický samosprávny kraj (KSK), s ktorým občianske združenie Atletika Košice spolupracuje aj na projektoch nového atletického štadióna a haly v Košiciach. Práve vďaka podpore KSK vznikne nová šprintérska rampa, ktorá bude stáť na viac ako 300 oporných nohách. Podobné riešenie zvolili v tomto roku len v americkom Bostone.
Atletika Košice bude z JBL Jump Fest-u produkovať televízny záznam, ktorý licenčne odvysiela v hodinovom zázname na Slovensku RTVS a v Česku O2 Sport. Livestream zo súťaží v kategóriách “Open“ aj „Elite“ bude možné sledovať na webe www.jumpfest.sk .
Siedmy ročník JBL Jump Fest sa na Alžbetinej ulici v Košiciach začne v stredu 15. júna už od 10.30 h kategóriou “Open” a plynule prejde do hlavného programu s kategóriou “Elite” od 17.30 h.


REKORDY JBL JUMP FEST (po 6. ročníku)
MUŽI
50 yardov: 5,35 Emre Barnes (Tur.) 2018
60 yardov: 6,29 Dominik Záleský (ČR) 2020
50 yardov prek.: 6,44 Bálint Szeles (Maď.) 2018
60 yardov prek.: 7,41 Dominik Staskiewicz  (Poľ.) 2020
diaľka: 793 Radek Juška (ČR) 2018
trojskok: 16,38 Tomáš Veszelka (SR) 2018
ŽENY
60 yardov: 6,90 Shashalee Forbesová (Jam.) 2021
60 yardov prek.: 7,63 Stanislava Škvarková (SR) 2020
diaľka: 652 Lauma Grivová (Lot.) 2017
trojskok: 14,08 Dana Velďáková (SR) 2016

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk