VV SAZ schválil termínovku na leto 2020, projekt výstavby štadiónov naberá obrátky

Projekt výstavby a rekonštrukcie atletických štadiónov naberá na obrátkach. Výkonný výbor SAZ na stredajšom zasadnutí v Košiciach mohol skonštatovať, že sa podarilo dosiahnuť dohodu ohľadne štadióna v Spišskej Novej Vsi a takisto Košický samosprávny kraj jednoznačne deklaroval, že sa pustí do výstavby 8-dráhového 400-metrového oválu na Popradskej ulici v Košiciach.

„Teším ma, že v Spišskej Novej Vsi sa našla zhoda medzi miestnymi atletickými klubmi a mestom, aký objekt v rámci daných možností postaviť. Región Spiša, kde vyrástlo veľa špičkových atlétov, si dôstojný stánok zaslúži,“ vravel prezident SAZ Peter Korčok. „Verím, že všetko dobre dopadne, pán primátor Bečarik vyjadril projektu šesťdráhového 400-metrového oválu s ôsmimi dráhami na rovinke maximálnu podporu.“

Košický samosprávny kraj chce začať s výstavbou 400-metrového osemdráhového štadióna priamo v Košiciach na budúci rok. Vyhradil si na to 900-tisíc eur, vklad SAZ do tejto investície bude 400-tisíc eur. „Pán župan Trnka na pracovnom stretnutí s vedením SAZ vyhlásil, že má eminentný záujem postaviť toto športovisko, ktoré by malo byť súčasť Strednej športovej školy v Košiciach,“ pridal šéf SAZ ďalšiu pozitívnu správu.

Dobrú správu na zasadnutie VV SAZ do Košíc priniesol generálny sekretár Vladimír Gubrický. Cestou na východ Slovenska sa zastavil v Martine, kde práce na výstavbe nového štadióna už výrazne pokročili. „Ovál je už vyasfaltovaný a od pondelka začnú na podklad inštalovať umelý povrch. Areál vyzerá naozaj výborne,“ nadchýnal sa generálny sekretár SAZ.

Vedenie zväzu sa ešte pred rokovaním výkonného výboru stretlo i s riaditeľom Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach Branislavom Koniarom, s ktorým prebrali návrhy organizátorov najvýznamnejších slovenských bežeckých podujatí, aby mohli na jeseň usporiadať svoje podujatia za dodržania bezpečnostných a hygienických opatrení v čo najširšom rozsahu s nie iba s s aktuálne povoleným počtom 1000 účastníkov. „Sme pripravení našim veľkým bežeckým podujatiam pomôcť,“ podotkol prezident SAZ.

Výkonný výbor na košickom rokovaní schválil termínovú listinu na letnú sezónu 2020, ktorú nájdete na úvodnej stránke webu SAZ v rubrike Infopanel. V porovnaní s posledným návrhom v nej nie sú žiadne zmeny – domáci šampionát na dráhe sa uskutoční 29. a 30. augusta v Trnave, majstrovstvá SR jednotlivcov v mládežníckych kategóriách sú naplánované v septembri.

„Ostal nám už len jeden otáznik – majstrovstvá Slovenska vo viacboji mladšieho žiactva, rozhodujeme sa medzi 12. septembrom a 17. októbrom. O tom, pre ktorý termín sa napokon rozhodneme, sa bude ešte diskutovať. V prípade 55. ročníka mítingu P-T-S v Šamoríne zatiaľ platí dátum 12. september, ale vzhľadom na možnosť odvysielania podujatia v televízii je ešte možný presun o deň skôr. Definitíva by mala padnúť do jedného mesiaca,“ vysvetľoval Peter Korčok.

Výkonný výbor SAZ debatoval aj o chystanej novelizácii Zákona o športe, ktorá by mala výrazne zjednodušiť administratívu športových zväzov.  „Jej prijatie by nám veľmi pomohlo, odstránila by sa prebytočná byrokracia,“ skonštatoval prezident zväzu.

Čo sa týka štátnych financií v rozpočte SAZ, ministerstvo školstva rozhodlo, že financie pre zväzy určené napríklad  na reprezentáciu a účasť na vrcholných podujatiach, ktoré sa neuskutočnia, môžu zväzy presunúť do iných kapitol svojich rozpočtov. VV SAZ pozitívne prijal i informáciu, že elitní športovci zaradení do TOP tímu 2020 financovaného zo štátnych prostriedkov bude v nasledujúcom roku vzhľadom na pandémiu koronavírusu totožný.

„Uplynulé neštandardné týždne, keď sa športový i atletický život na celom svete zastavil, sme využili najmä na dolaďovanie projektu výstavby a rekonštrukcie atletických štadiónov a  riešenie problémov, ktoré sa v súvislosti s ním objavujú. Osobne navštevujeme jednotlivých úspešných žiadateľov, napríklad na ba budúci týždeň ideme rokovať znova do Piešťan. Dopyt je veľký, stále sa nám ozývajú záujemcovia, hoci projekty, ktoré podporíme, sme už vybrali,“ poznamenal prezident SAZ Peter Korčok.

(GB)

Texty k foto:

Prezident SAZ Peter Korčok.

FOTO SITA/PETER RUSKO

Vedenie SAZ na rokovaní s košickým županom Rastislavom Trnkom.

FOTO KSK

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk