Na vrhačský EP v Splite 399 pretekárov zo 42 krajín, zo slovenskej sedmičky má najviac súperiek kladivárka Kaňuchová

Na jubilejný 20. ročník Európskeho pohára vo vrhoch a hodoch 8. a 9. mája v chorvátskom Splite sa prihlásilo 399 atlétov (213 mužov a 186 žien) zo 42 členských krajín Európskej atletiky (EA). Slovensko bude reprezentovať sedmička – kladivárka Veronika Kaňuchová v súťaži žien (z našich atlétov bude súťažiť v najpočetnejšje konkurencii), oštepári Maximilián Slezák a Jakub Kubinec v súťaži mužov, v kategórii do 23 rokov budú reprezentovaťguliari Natália Váleková a Adrián Baran, diskár Samuel Kováč a oštepár Patrik Michalec. Nováčikmi v EP budú Kubinec a Michalec, štvrtý štart na tomto podujatí absolvuje Slezák.

Zatiaľ posledný ročník EP sa uskutočnil v marci 2019 v športovom komplexe x-bionic sphere® v Šamoríne, kde sa zo Slovákov najviac darilo kladivárovi Lomnickému (4.) a oštepárovi Slezákovi (6.). Vlani sa podujatie pre koronavírusovú pandémiu v portugalskej Leirii nekonalo. Aj v tomto roku ho na rovnakom mieste v pôvodnom marcovom termíne zrušili a na poslednú chvíľu zaskočil Split.

V prímorskom letovisku na brehu Jadranu sa predstaví viacero vrhačských svetových hviezd. Prihlásila sa aj kladivárska svetová rekordérka Poľka Anita Wlodarczyková, ktorá bezmála dva roky nesúťažila a v prvých pretekoch v sobotu 1. mája v tureckom Beleku dosiahla 73,87 m. Jej súperky budú tohtoročná európska jednotka Alexandra Tavernierová (75,38), obhajkyňa prvenstva Hanna Malyšiková z Bieloruska i ďalšia výborná Poľka Malwina Kopronová.

Skvelá konkurencia sa črtá v ženskom oštepe, kde nastúpia posledné tri európske šampiónky: Nemka Christin Hussongová, Tatiana Chaladovičová z Bueloruska a Češka Barbora Špotáková. V mužskom kladive je hlavný favorit štvornásobný majster sveta Pawel Fajdek z Poľska, v oštepe štartuje exmajster sveta a líder tohtoročných svetových tabuliek (91,50 m) Johannes Vetter z Nemecka.

V doterajších 19 ročníkoch vrhačského Európskeho pohára štartovali slovenskí reprezentanti osemkrát. Premiéru mali v 2. ročníku v chorvátskej Pule, no potom na ďalšiu účasť čakali z rôznych dôvodov až 11 rokov. Od roku 2013 však pravidelne štartujú na tomto podujatí.

Slovensko získalo doteraz tri medaily – striebro v roku 2018 v portugalskej Leirii kladivár Marcel Lomnický, bronzy pridali v roku 2002 kladivár Miloslav Konopka a oštepár Marián Bokor.

NOMINÁCIA SR NA 20. ROČNÍK EP VO VRHOCH V SPLITE (8. – 9. 5. 2021) 

ŽENY

kladivo (36 prihlásených z 24 krajín): Veronika Kaňuchová (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica)

MUŽI

oštep (35 prihlásených z 23 krajín): Jakub Kubinec, Maximilián Slezák (obaja ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica)

ŽENY DO 23 ROKOV

guľa (19 prihlásených z 18 krajín): Natália Váleková (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica)

MUŽI DO 23 ROKOV

guľa (18 prihlásených zo 16 krajín): Adrián Baran (MŠK Vranov nad Topľou)

disk (19 prihlásených zo 17 krajín): Samuel Kováč (AC Stavbár Nitra)

oštep (20 prihlásených z 19 krajín): Patrik Michalec (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica)

REALIZAČNÝ TÍM – vedúci výpravy: Pavel Pankuch, tréneri: Jozef Hanušovský, Roman Oravec

Text k foto:

Oštepár Maximilián Slezák na EP 2019 v Šamoríne.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk