HME: Weigertová prekvapila postupom do semifinále, to bolo konečnou zastávkou aj pre prekážkarku Škvarkovú

Prvý raz v ére samostatnosti postúpili Slovenky do semifinále šprintov na 60 m s prekážkami i bez nich. V sobotu sa to podarilo prekážkarke Stanislave Škvarkovej a v nedeľu na hladkej šesťdesiatke prekvapujúco aj Monike Weigertovej.

Dvadsaťosemročná Weigertová v predošlých dvoch štartoch na HME v Prahe 2015 a Glasgowe 2019 stroskotala vždy v rozbehoch. Z Torune však odíde s prvou semifinálovou účasťou na vrcholnom podujatí na svojom konte. V II. behu skončila siedma časom 7,42 sekundy a celkovo na 22. mieste zo 40 štartujúcich. Nie zlé vysvedčenie pre šprintérku, ktorá sa pripravuje len v amatérskych podmienkach, popri zamestnaní trénerky vo fitnescentre.

„Snažila som sa aj v semifinále vydať zo seba maximum, ale nebežala som s ľahkosťou a prázdnou hlavou. Veľmi som asi myslela na to, aby som to nepokazila. Hoci som sa veľmi usilovala, spravila som veľa technických chýb,“ komentovala Monika svoje semifinálové účinkovanie. Bola to len jej šiesta šesťdesiatka v netradičnej, koronavírusom ovplyvnenej sezóne…

Medzi 24 elitných Európaniek sa dostala vďaka tretej priečke v II. rozbehu – trochu aj so šťastím, čo aj sama priznala. Vyšiel totiž až tretí štart, keď najskôr diskvalifikovali pre predčasné vybehnutie jednu z favoritiek na postup Bielorusku Cimanovskú, a potom aj ďalšiu kvalitnú šprintérku Kwadwovú z Nemecka a spolu s ňou i Dánku Kramerovú.

Už postup z rozbehov bol pre zverenku Eugena Lacza v Slávii UK Bratislava veľký úspech. Atlétka pochádzajúca z obce Diviaky nad Nitricou sa totiž stala prvou Slovenkou, ktorá sa na HME prebojovala v ére samostatnosti do semifinále ženskej šesťdesiatky. Doterajšie najlepšie umiestenie Alexandry Bezekovej (25. v Belehrade 2017) vylepšila o tri priečky.

„Opakované štarty boli veľmi vyčerpávajúce. Bála som sa, aby som štart nepokazila ja. Vždy, keď som sa potom pozrela na tabuľu a zistila som, že predčasne reagoval niekto iný, odľahlo mi. Psychicky to bolo náročné, ale som veľmi rada, že to vyšlo a som v semifinále. Splnil sa mi môj predšampionátový sen. Keby sme bežali všetky, vrátane diskvalifikovaných,  neviem, ako by to dopadlo, ale aj tak sa veľmi teším,“ neskrývala bývalá karatistka a motokrosová jazdkyňa svoje pozitívne emócie.

Slovenku v torunskom rozbehu zdolali Francúzka Zahiová (7,22) a Holanďanka Sedneyová (7,27). Do finále sa kvalifikovali z každého z piatich rozbehov prvé štyri šprintérky plus ďalšie štyri s najlepšími časmi. Aj v rozbehu dosiahla Weigertová celkovo 22. najrýchlejší čas. Ak by svojím výkonom 7,37 neskončila vo svojom rozbehu v prvej štvorici, semifinále by jej tesne ušlo. Posledná postupujúca s časom dosiahla o stotinku lepší výkon – 7,36.

Štart na halových ME bol pre mňa ďalšia veľká motivácia – prvý raz som sa na ne dostala vďaka splneniu kvalifikačného limitu a prvý raz som sa prebojovala v semifinále. Som maximálne spokojná,“ hodnotila Monika svoj tretí halový šampionát.Odzrkadlil sa pokrok, ktorý som spravila a verím, že do leta budem pokračovať v nastúpenom trende. Posledné týždne prípravy dopadli presne podľa plánu a vyzeralo to tak, že forma mi môže gradovať práve v Toruni. Vyšlo to!“

Stanislava Škvarková ukončila svoje i účinkovanie celej slovenskej výpravy v II. semifinále  behu žien na 60 m prekážok. Finišovala siedma za 8,23 sekundy a v celkovom hodnotení obsadila 22. miesto spomedzi 44 štartujúcich.

Hoci sa zverenka Michala Škvarku v treťom štarte na HME za sebou kvalufikovala premiérovo do semifinále, čo sa predtým v ére samostatnosti nepodarilo nijakej slovenskej prekážkarke, nebola stopercentne spokojná.

„Teším sa, že som sa prebojovala do semifinále, to bol náš hlavný cieľ na šampionáte. Avšak s faktom, že sa ani za svet nedokážem pohnúť dopredu z úrovne okolo 8,20, rozhodne nemôžem byť zmierená. Technicky to dnes nebolo úplne dobré. Žiaľ, práve techniku som s rýchlosťou zatiaľ nezladila, no verím, že do začiatku letnej sezóny sa mi to podarí,“ nádejala sa Stanislava Škvarková, pred dvoma rokmi siedma na 100 m prekážok na Svetovej univerziáde v Neapole. „S trénerom budeme teraz hľadať príčinu, prečo to po výbornej príprave v pretekoch nešlo lepšie, ale myslím si, že túto nie najvydarenejšiu sezónu už treba hodiť za hlavu. Dôležité je, že sa šampionát vôbec konal, som zdravá a môžem sa naplno sústrediť na prípravu na olympijskú letnú sezónu.“

Kouč Michal Škvarka po semifinálovom behu svojej manželky tiež len nechápavo krútil hlavou: “Rozcvička Stanke dnes vyšla tak dobre, že by ma neprekvapilo ani zlepšenie osobného rekordu 8,09… Preto si ten ´kŕč´ po štartovom výstrele nevieme vysvetliť.”

FAKTY Z TORUNE

ŽENY

60 m – rozbehy (40 štartujúcich), II.: 3. Monika Weigertová 7,37 – postúpila do semifinále

60 m – semifinále, II.: 7. Monika Weigertová 7,42 – nepostúpila do finále

60 m prek. – semifinále, II.: 7. Stanislava Škvarková 8,23 – nepostúpila do finále

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk