HME: Slovenskí štvorstovkári pred bránami semifinále, Ivete Putalovej na postup nestačil ani výkon roka

Zázrak sa nekonal – slovenským štvorstovkárom sa v nabitej konkurencii nepodarilo postúpiť do večerných semifinálových behov. Najlepšie si počínala skúsená Iveta Putalová, ktorá síce vo IV. rozbehu finišovala šiesta, ale časom 53,69 sekundy, hoci bežala v najnevýhodnejšej prvej dráhe, utvorila slovenské maximum roka a o 12 stotín zlepšila svoje sezónne maximum z mítingu Serbian Open v Belehrade. Celkovo skončila atlétka banskobystrickej Dukly z 39 štvrťkárok na 34. mieste.

O mimoriadnej kvalite rozbehov žien na 400 m svedčí fakt, že posledná postupujúca s časom Talianka Borgová dosiahla výkon 52,72, čo je len o desatinku slabší čas ako Putalovej halový slovenský rekord z roku 2018!

“Bežalo sa mi celkom dobre a som veľmi rada, že som si zlepšila najlepší tohtoročný výkon. Zároveň som dosiahla čas lepší ako bol limit 53,75 na torunský šampionát, čom takisto potešilo. Samozrejme, mrzí ma, že som nepostúpila do semifinále, ale kvalitatívna úroveň ženskej štvorstovky je tentoraz neporovnateľne vyššia ako na predošlých halových ME,” komentovala zverenka Marcela Lopuchovského svoje účinkovanie v Toruni.

Putalová bežala od začiatku na chvoste šestice šprintérok (jej medzičas na 200 m 25,30) a hoci v závere súperky sťahovala, už sa dopredu neposunula. Rozbeh vyhrala Britka Jodie Williamsová za 52,35 pred Miklósovou z Rumunska (52,57).

Šimon Bujna (tiež v prvej dráhe) začal v prvom rozbehu odvážne, rýchlo stiahol hendikep Chorváta Ružiča a zaradil sa na piate miesto. Po rýchlej dvojstovke sa však už neprepracoval ešte viac dopredu a v závere ho predstihol aj Ružič. Čas 47,93 (36 stotín za osobným rekordom) v piatej halovej štvorstovke v kariére stačil Bujnovi na celkové 38. miesto. Na semifinále, kam postupovali len prví dvaja, bol v úvodnom rozbehu potrebný čas pod 47 sekúnd. Víťazný Slovinec Janežič dosiahol 46,73, druhý v cieli Aceti z Talianska 46,82.

„Aj keď to výsledný čas neukazuje, do behu som dal naozaj všetko. Samozrejme, z výkonu som sklamaný, ale viem, že som spravil všetko, čo bolo v mojich silách,“ vravel štvorstovkár banskobystrickej Dukly.

„Problém bol v tom, že som bol 100 metrov pred cieľom úplne zavretý, keďže ma začal z pravej strany obiehať Chorvát a ostatní boli predo mnou. Preto som nemal manévrovací priestor a musel som sa prispôsobiť ostatným. Aj keby som chcel zrýchliť, nemal som kadiaľ. Na trojstovke sa mierne spomalilo, stratil som rýchlosť, ktorú som už v záverečných 100 metroch nestihol nabrať späť,“ objasňoval Šimon Bujna. „Nevyhováram sa, taká je halová štvorstovka. Od začiatku je nevyhnutné vybojovať si dobrú pozíciu, čo sa mne, žiaľ,  nepodarilo.“

Prekážkarský špecialista na 400 m Martin Kučera začal v II. rozbehu ako obvykle pomalšie (do druhého kola vbiehal šiesty) a hoci v závere aj napriek kolízii bežcov pred ním v poslednej zákrute predviedol svoj povestný finiš, predstihol len Stojoského zo Severného Macedónska. Čas 48,44 stačil len na 45. priečku.

„Čo k tomu dodať? Takéto preteky sa hodnotia ťažko,“ povzdychol si víťaz Svetovej univerziády 2013 a finalista ME 2016 na 400 m prekážok. „Na postup by to asi nebolo, ale čas mohol byť určite lepší. Na vrcholných podujatiach sa behá inak, ako sme zvyknutí. Potreboval by som byť od začiatku vpredu, aby som sa vyhol kolíziám. Na to však rýchlostne nemám. Nechal som sa zavrieť pri zbiehaní, čo ma zbrzdilo, a navyše, na trojstovke som sa dostal do kolízie, kde bežci predo mnou takmer spadli. Tomu zodpovedá aj výsledný čas. Nie som vôbec spokojný, ale nič sa nedá robiť. Bola to iba moja prvá skúsenosť s európskym halovým šampionátom. Treba sa teraz odraziť od pozitívneho, čo sa v hale podarilo, a zamerať sa na prekážky v letnej sezóne.“

Tréner oboch slovenských štvorstovkárov Radoslav Ivan nehodnotil vystúpenie svojich zverencov negatívne. Uvedomoval si, že prípadný postup by bol v tejto konkurencii malý zázrak.

„Viem, že chalani do toho dali všetko a v danej situácii urobili maximum. Obaja sa dostali do veľmi rýchlych behov, veď napríklad v piatom stačilo na druhú priečku aj 47,58. Neberiem to tragicky, veď pre Šimona to bola prvá štvorstovkárska halová sezóna dostal sa v nej na ME, kde mal aj Martin premiéru.  Okrem toho, 400 m v hale je niečo úplne iné ako vonku,“ skonštatoval.

FAKTY Z TORUNE

MUŽI

400 m – rozbehy (49 štartujúcich), I.: 6. Šimon Bujna 47,93 – nepostúpil do semifinále (celkovo 38.), II.: 5. Martin Kučera 48,44 – nepostúpil do semifinále (celkovo 45.)

ŽENY

400 m – rozbehy (39 štartujúcich), IV. 6. Iveta Putalová 53,69 – slovenský výkon roka, nepostúpila do semifinále (celkovo 34.)

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk