AKTUALIZÁCIA: Leto definitívne bez medzinárodného vrcholu, EA zrušila augustové ME v Paríži

Aktualizované o vyjadrenie prezidenta SAZ Petra Korčoka.

Európska atletika (European Athletics) vo štvrtok večer oznámila zrušenie jubilejného 25. európskeho šampionátu, ktorý sa mal uskutočniť od 25. do 30. augusta 2020 v Paríži na štadióne Charléty (na snímke). ME zrušil organizačný výbor (Paris Athlé 2020) a Francúzska atletická federácia (FFA) na mimoriadnom spoločnom zasadnutí. Dôvodom tohto kroku je pandémia koronavírusu a nepriaznivé stanovisko lekárskej komisie FFA, ktoré v súvislosti s usporiadaním šampionátu upozornilo na potenciálne riziká pre divákov a účastníkov ME.

Zastupujúci prezident EA Dobromir Karamarinov, ktorý vedie vrcholný orgán v čase hospitalizácie prezidenta Sveina Arneho Hansena, na margo zrušenia ME 2020 v Paríži uviedol:

„S veľkým poľutovaním musíme oznámiť zrušenie majstrovstiev Európy. Dúfali sme, že v týchto ťažkých časoch ponúkneme športovcom z Európy možnosť zasúťažiť si v závere leta  na významnom podujatí. Bohužiaľ, dnes nás lokálny organizačný výbor a Francúzska atletická federácia informovali, že po diskusii s príslušnými celoštátnymi a miestnymi orgánmi verejného zdravotníctva dospeli k záveru, že vzhľadom na súčasné opatrenia nemôžu pokračovať v príprave šampionátu.“

Karamarinov zdôraznil, že aj pre EA je priorita zdravie a bezpečnosť atlétov, trénerov, funkcionárov a divákov. „Každé naše rozhodnutie urobíme prioritne tak, aby bolo pre širokú atletickú rodinu čo najlepšie,“ dodal zastupujúci šéf EA.

Zrušenie ME v atletike v Paríži naznačovalo už stredajšie vyjadrenie francúzskej ministerky športu Roxany Maracineanuovej, ktorá vyhlásila, že šport nebude pre vládu v najbližšom období v úsilí vrátiť sa do normálneho života priorita a môže sa stať, že ak sa nejaké podujatia uskutočnia, minimálne do septembra budú zrejme bez divákov.

“Osobne som si veľmi želal, aby sa ME v Paríži v tomto roku uskutočnili. Ich zrušenie definitívne vzalo elitným atlétom poslednú príležitosť reprezentovať na vrcholnom podujatí v roku 2020 . Chápem však organizátorov, aj dôvody, pre ktoré to museli urobiť. Teraz je však potrebné, aby všetci atléti vrátane našej elity našli v tejto sezóne novú motiváciu a nepoľavili v príprave,” reagoval na rozhodnutie zrušiť ME 2020 prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok.

Čo bude so šampionátom, zatiaľ nie je jasné. Parížski organizátori aj Francúzska atletická federácia však v spoločnom stanovisku jasne deklarovali, že možnosť odloženia ME na budúci rok nepripadá do úvahy pre veľké riziko dodatočných nákladov. Rozpočet šampionátu mal byť približne 17 miliónov eur. Zrušením ME 2020 v Paríži a vážnymi zmenami v globálnom atletickom kalendári súvisiacimi so šírením ochorenia COVID-19 sa ešte bude zaoberať rada Európskej atletiky na on-line (video) zasadnutí 7. a 8. mája 2020.

“Riziko odkladu o 10 až 12 mesiacov (buď pred alebo po OH v Tokiu – pozn. red.) za takýchto neistých podmienok vývoja koronavírusovej pandémie by mohlo mať pre nás katastrofálne následky, ktoré sú v rozpore so zodpovedným konaním udržať vyrovnaný rozpočet,” uvádza sa v spoločnom stanovisku Paris Athlé 2020 a FFA.

Organizátori parížskeho šampionátu zároveň oznámili, že v plnej výške vrátia fanúšikom financie za vopred zakúpené vstupenky.

Ďalšie ME sú v kalendári v roku 2022, mali by sa uskutočniť v Mníchove od 15. do 21. augusta v rámci multišportového európskeho šampionátu, ktorého súčasť je i atletika. Okrem nej sa bude súťažiť aj v cyklistike, športovej gymnastike, veslovaní, triatlone a golfe. ME sa uskutočnia tri týždne po MS v americkom Eugene (15. – 24. 7. 2022).

(GB)

FOTO EUROPEAN ATHLETICS/GETTY IMAGES a JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk