HME: Volka žreb potešil a verí v postup, Matuščák, ktorý sa na šampionát pripravoval aj na školskej chodbe, dúfa v osobák

V sobotu sa v torunskej aréne predstavia aj dvaja slovenskí šprintéri. Pozornosť sa sústredí najmä na Jána Volka, ktorý obhajuje na 60 m zlato spred dvoch rokov z glasgowskej Emirates arény. Zverencovi trénerského dua Naďa BendováRóbert Kresťanko sa v Toruni darí. V rokoch 2018 a 2020 vyhral v dejisku HME 2021 míting prestížneho seriálu World Athletics Indoor Tour: v prvom prípade v slovenskom rekorde 6,57, v druhom sa tiež dostal pod 6,60 – o dve stotinky. Ak by dosiahol podobný výkon aj v sobotu, bude to nepochybne dôvod na radosť.

Volko, ktorého tohtoročné maximum je 6,61, vstúpi do bojov v VIII. rozbehu v druhej dráhe o 11.07 h. Jeho súperi budú Fín Ilukka (v tomto roku 6,73), Hansen z Dánska (6,75), Ír Olatunde (6,73), Živkov z Bulharska (6,80), Sansovini zo San Marína (6,83), tohtoročný francúzsky šampión Fall (6,60) a Özer z Turecka (6,67). Do semifinále o 13.50 h postúpia priamo prví dvaja z každého z deviatich rozbehov plus ďalšia šestica s najlepšími časmi. Štartuje napokon 63 šprintérov.

„Už sa teším na zajtrajšieho rozbehy. Žreb bol priaznivý, a preto verím, že ak predvediem všetko, čo je v mojich silách, tak postúpim,“ reagoval 24-ročný šprintér klubu Naša atletika Bratislava na rozdelenie do rozbehov. Trénerka Naďa Bendová to komentovala nasledovne: „Rozbehov je deväť a Janko je v tomto roku tabuľkovo desiaty, takže prvý z druhého sledu. V rozbehu má jedného silného a vyrovnaného súpera Francúza Falla, s ktorým by si mali vybojovať postup. V podstate je jedno, či ho zdolá alebo nie, dôležité bude umiestniť sa do druhého miesta.“

Z doterajších troch štartov na halových ME priviezol Volko dve cenné medaily. V Belehrade 2017 skončil senzačne druhý za chýrnym Britom Kiltym, o dva roky neskôr v Glasgowe dokonca nenašiel nijakého premožiteľa.

Ešte pred Volkom si modrú šprintérsku rovinku v torunskej aréne vyskúša ešte len 19-ročný Tomáš Matuščák. Pobeží v III. rozbehu v ôsmej dráhe. Jeho súperi budú Talian Ali (6,69), Bliznec z Bieloruska (6,75), Španiel López (6,74), spoludržiteľ českého rekordu na 100 m Stromšík (6,68), Brit Robertson (6,61), Keletela z tímu utečencov (6,85) a Maďar Boros (6,62).

„Je mi jedno, v akej dráhe či rozbehu pobežím, na 60 metrov to nehrá úlohu,“ komentoval zverenec Mareka Lučku v 1. AK Humenné žreb. „Za každých okolností nastúpim na štart s tým, že vydám zo seba úplne všetko. Uvidíme, čo z toho napokon bude.“

Humenský gymnazista, ktorý bude mať v Toruni premiéru na vrcholnom seniorskom podujatí, ma jasný cieľ – nevrátiť sa domov bez osobného rekordu. Jeho maximum ja zatiaľ 6,77, v tomto roku má na konte o stotinku slabší výkon z finále halových majstrovstiev Slovenska, kde skončil druhý za Volkom.

„Stále platí, čo som povedal už dávnejšie – že bez osobného rekordu sa nechcem vrátiť. Viem, že mám ešte obrovské rezervy, čo sa ukázalo i na slovenskom šampionáte. Ak sa všetko podarí a pobežím technicky dobre, osobák určite padne,“ nádejal sa Matuščák. „Včera na tréningu to po dlhej ceste do Poľska bolo dosť zlé, cítil som sa tuhý. No v piatkovej rozcvičke to bolo úplne iné, už som bol  živý´. Dúfam, že v sobotu sa budem cítiť ako dnes a predvediem výborný výkon.“

Tomáš sa na svoj debut na halových ME pripravoval v skromných podmienkach. Absolvoval niekoľko tréningov na druhom konci Slovenska v našej jedinej hale v bratislavskom Eláne, okrem toho sa pripravoval už len doma v Humennom – na školskej chodbe (!), v tenisovej hale a ak bolo teplo, aj vonku. „Vôbec to nebolo ideálne, ale s trénerom sme to nejako dali dokopy,“ poznamenal Matuščák.

SLOVENSKÍ ŠPRINTÉRI NA 60 METROV NA HALOVÝCH ME V ÉRE SAMOSTATNOSTI

2002 Viedeň: 28. v rozbehoch Martin Briňarský 6,86

2005 Madrid: 23. v rozbehoch Peter Krčmárek 6,82

2013 Göteborg: 13. v semifinále Adam Závacký 6,75

2015 Praha: 27. v rozbehoch Jakub Matúš 6,75

2015 Praha: 30. v rozbehoch Ján Volko 6,86

2015 Praha: 33. v rozbehoch Tomáš Benko 6,91

2017 Belehrad: 2. vo finále Ján Volko 6,58

2019 Glasgow: 1. vo finále Ján Volko 6,60

2019 Glasgow: 23. v semifinále Šimon Bujna 6,86

Text k foto:

Ján Volko a Tomáš Matuščák vo finále šesťdesiatky na februárových halových majstrovstvách Slovenska v Bratislave.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk