HME: Škvarková prvý raz do semifinále, solídny debut mladého šprintéra Matuščáka

Slovenská atletika mala dnes v predpoludňajšom programe na 36. halových majstrovstvách Európy v poľskej Toruni oveľa viac dôvodov na radosť ako v piatok. Ján Volko vo veľkom štýle postúpil do finále behu na 60 metrov, v ktorom bude obhajovať glasgowské zlato, Stanislava Škvarková sa zasa na 60 metrov prekážok prvý raz prebila na HME do semifinále a v premiére na veľkom seniorskom podujatí sa nestratil ani tínedžer Tomáš Matuščák – na 60 m zabehol solídnych 6,79 a len o dve stotinky zaostal za osobákom.

Volko vykročil za obhajobou titulu halového majstra Európy výborne. Poľahky vyhral ôsmy rozbeh za 6,63 sekundy a len o dve stotinky zaostal za svojím sezónnym maximom z halových majstrovstiev Slovenska v bratislavskom Eláne. Francúza zdolal Falla o 3 a Turka Özera o 6 stotín. V rozbehoch dosiahol štvrtý najlepší čas, pred ním boli iba Jacobs z Talianska (6,59), Brit Robertson (6,60) a Kranz z Nemecka (6,61). Bronzového z HME 2019 Holanďana Jorisa Van Goola, Volkovho dobrého kamaráta, diskvalifikovali pre uliaty štart. Pred semifinále už veľa naznačil aj fakt, že Volko v predošlých troch vystúpeniach na kontinentálnom šampionáte pod strechou ešte nikdy takto rýchlo v rozbehoch nešprintoval. V Prahe 2015 dosiahol čas 6,75, v Belehrade 2017 to bolo 6,68 a pred dvoma rokmi v Glasgowe 6,69.

„Janko šprintoval v pohode a v závere trochu vypúšťal. Dostal však najťažšie semifinále – ale nevadí, aspoň sa pobeží rýchlo,“ tvrdila trénerka Naďa Bendová. Mala pravdu: III. semifinále bolo najrýchlejšie a okrem prvých dvcóch Volka (6,57) a lídra európskych tabuliek Kranza (6,58) postúpili do záverečného duelu o medaily –  s časmi –  aj ďalší dvaja v poradí Poliak Olszewski (6,60) a Nascimento z Portugalska (6,62).

Dvadsaťštyriročný Volko, člen klubu Naša atletika Bratislava, dosiahol v semifinále svoje sezónne maximum 6,57 sekundy a o štyri stotiny zlepšil svoj najlepší čas z halových M-SR v Bratislave. Za vlastným rekordom SR 6,55 z vlaňajšieho mítingu v Madride zaostal iba o dve stotinky! „Skvelý beh, aj keď štartová reakcia bola zasa trochu slabšia. Ale už je to znova ten starý dobrý Johny!“ – tešila sa trénerka Bendová. Z 24 semifinalistov bol od neho rýchlejší jedine Lamont Marcell Jacobs z Talianska – o jedinú stotinku (6,56). Osmičku, ktorá zabojuje o medaily, dopĺňajú ešte víťaz I. semifinále Brit Robertson (6,59), vďaka národnému rekordu 6,62 Nazarov z Estónska a Dán Musah (6,63). Apropo: okrem lanského madridského rekordu 6,55 prešprintoval Volko 60 m vo svojom druhom najlepšom čase kariéry za 6,57 sekundy už päťkrát! Prvý raz v roku 2018 v Toruni (vtedy to bol slovenský rekord), potom vlani na podujatiach World Athletics Indoor Tour v Düsseldorfe, Liévine, Madride (v rozbehu) a teraz v torunskom semifinále.

„Toto bol môj najlepší beh v sezóne, o čom svedčí aj výkon 6,57. Dal som do toho naozaj všetko, som strašne rád a vďačný za to, že som sa dostal do finále,“ nadchýnal sa usmiaty Volko, ktorý ma z HME v zbierke okrem glasgowského zlata aj belehradské striebro. „Finále si chcem len užiť, nebudem sa stresovať. Bude iné ako to, čo sa dialo v semifinále, bude potrebné poriadne zabrať. Verím, že mám na to, aby som zabehol znova dobrý výkon. Nechcem sa porovnávať s ostatnými, ja urobím iba to, čo môžem. Budem si strážiť a riešiť iba seba, ostatní nech si bežia svoje. Ukazuje sa, že formu mám a pokiaľ bude všetko v pohode, môžem dosiahnuť znova dobrý výkon.“

Pred večerným finále sa ešte z torunskej haly vrátil do hotela, niečo zje a bude relaxovať. „Potrebujem sa čo najviac zregenerovať, je to takto dosť náročné. Musím si dobre oddýchnuť a pripraviť sa na kľúčové preteky v sezóne,“ poznamenal Volko a vyzdvihol podporu slovenských fanúšikov, ktorí mu fandia aj na diaľku: „Sú neskutoční, vždy ma to dojíma. Som šťastný, že ich mám. Aj kvôli nim sa snažím atletiku prezentovať, pomáhať jej, propagovať ju, ukázať, že sme naozaj kráľovná športov.“

V sobotu si výborne počínala i Stanislava Škvarková na 60 m prekážok, ktorá premenila svoj tretí štart na halových ME v prvý postup do semifinále. V Toruni obsadila v VI. rozbehu 3. miesto a vybojovala si priamy postup medzi 24 najlepších.  Zverenka Michala Škvarku vo vyrovnanom rozbehu zabojovala, lebo ak by skončila štvrtá, už by sa jej semifinálová miestenka neušla, keďže na postup s časom bolo potrebných aspoň 8,21.

„Vnútorne som cítila, že by to mohlo byť tretie miesto ale radšej som si počkala na výsledky. Keď sa na výsledkovej tabuli objavila meno druhej s časom 8,20, v prvom momente som cítila sklamanie – och, zasa to bude nad 8,20, ale vzápätí, keď naskočilo moje meno na tretej pozícii so značkou Q, prevládla vo mne veľká radosť. Prvý raz som sa na takomto podujatí dostala do semifinále! Verím, že v semifinále pobežím rýchlejšie a svoj čas vylepším. Uvidíme, na čo to bude stačiť,“ vravela 24-ročná prekážkarka banskobystrickej Dukly.

Škvarkovú predstihli v rozbehu Poľka Koleczeková (7,98) a Zbärenová zo Švajčiarska (8,20), no a za ňou boli natlačené Španielka Benachová a francúzska spolufavoritka Sambová-Mayelová (obe 8,22). V rozbehoch dosiahla celkovo 24. najlepší výkon. Do semifinále postupovali z každého zo 6 rozbehov priamo prvé tri atlétky, okrem nich potom ešte aj ďalších 6 s najlepšími časmi.

Škvarková sa predstaví v nedeľu o 13.38 h v II. semifinále v siedmej dráhe, spolu s ňou pobežia Češka Jiranová, Parachonková z Bieloruska, Švajčiarka Zbärenová, Kozáková z Maďarska, Holanďanka Visserová, Semberová z Veľkej Británie a Belgičanka Zagréová.

Na mužskej šesťdesiatke nesklamal ani devätnásťročný Tomáš Matuščák (1. AK Humenné), v III. rozbehu finišoval piaty časom 6,79 sekundy. Na postup do semifinále to však nestačilo, celkovo ho klasifikovali na 45. mieste zo 64 šprintérov. Debutant na vrcholnom seniorskom podujatí dosiahol svoj tretí najlepší výkon v kariére, rýchlejší bol len 22. 1. 2020 v Bratislave (6,77)  a v tomto roku 20. 2. vo finále halových majstrovstiev Slovenska (6,78).

„Bolo to veľmi zvláštne, miešali sa vo mne rôzne emócie, ale adrenalín vystrelil až niekam do vesmíru. Účasť na takomto podujatí ma priviedla do neskutočnej eufórie. Bolo to čosi neskutočné stáť na štarte s najlepšími Európanmi. Preteky som si veľmi užíval,“ priznal humenský gymnazista, ktorý sa na torunský šampionát pripravoval v skromných podmienkach – aj na školskej chodbe… „Vyštartoval som v pohode, držal som sa s ostatnými. Potom som však ani poriadne nevedel, kde som. Akoby som svoj beh ani neovládal, len som bežal a zrazu som sa ocitol v cieli. Veľmi som túžil zlepšiť si osobný rekord, a hoci som za ním tesne zaostal, nemôžem sa sťažovať, že by som to odflákol. Nie som sklamaný, len trochu smutný, lebo cítim ešte rezervy. Ale nič sa nedeje, ideme ďalej. O tom je atletika: raz to vyjde, inokedy nie.“

Tomášova solídna premiéra dojala aj jeho humenského kouča Mareka Lučku, ktorý svojho zverenca sledoval len na diaľku. „Podobne ako pre Tomáša aj pre mňa to bol neskutočný zážitok,“ priznala duša atletiky v Humennom.

FAKTY Z TORUNE

MUŽI

60 m – rozbehy (64 štartujúcich), III.: 5. Tomáš Matuščák 6,79 – nepostúpil do semifinále (celkovo 45.), VIII.: 1. Ján Volko 6,63 – postúpil do semifinále (celkovo 4.)

60 m – semifinále, III.: 1. Ján Volko 6,57 – slovenský výkon roka – postúpil do finále (celkovo 2.)

ŽENY

60 m prek. – rozbehy (44 štartujúcich), VI.: 3. Stanislava Škvarková 8,21, postúpila do semifinále (celkovo 24.)

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk