Výborná Škvarková, v Ostrave sa zlepšila na 60 m prekážok na 8,09 sekundy a je 11. v Európe

Stanislava Škvarková (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) má životnú formu. Za desať dní vyhrala prekážkarskú šesťdesiatku už na treťom medzinárodnom mítingu a opäť si zlepšila osobný rekord!

V Ostrave na Czech Indoor Gala triumfovala zverenka Michala Škvarku časom 8,09 sekundy, keď si o 5 stotín zlepšila svoje maximum z 26. januára z víťazného mítingu Elán v Bratislave (8,14). Medzitým vyhrala ešte minulú sobotu viedenské preteky Indoor Track & Field Vienna spoločne s Rumunkou Anamariou Nesteriucovou (8,15). V Ostrave zvíťazila s veľkým náskokom 13 stotín pred Grékyňou Pesiridouovou a o 16 stotín pred Romerovou z Venezuely!

„Snažila som sa na preteky dokonale sústrediť. Veľmi som si dala záležať na štarte, aby som sa od začiatku – ako sa vraví – chytila a potom už bežala len svoje preteky. Myslím si, že sa mi to podarilo,“ tešila sa Stanislava Škvarková.

Slovenská jednotka si z ostravskej haly odviezla i skalp Grékyne Pesiridouovej, 6. na ME 2016 v Amsterdame s osobným rekordom 12, 93 na 100 m prekážok. Tušila, že by mohla zvíťaziť?

„Vedela som, že v štartovke sú rýchle baby. Napokon, podobná bratislavskej na mítingu Elán – štartové pole bolo dosť vyrovnané. Samozrejme, chcela som vyhrať, lebo – rada víťazím,“ priznala Škvarková a dodala: „Teším sa, že sa to podarilo.“

Napriek tomu cíti Stanka ešte rezervy. „Najväčšie v dobehu. Dosť často sa mi totiž stáva, že po poslednej prekážke mi trochu ´padnú´ kolená a hneď cieľujem. Záver musím urobiť inak, napríklad ako sa mi to podarilo vo Viedni, kde som v konci zatiahla. Ak vychytám všetky nedokonalosti, bude to dobré,“ skonštatovala najrýchlejšia Slovenka nad prekážkami.

Dvadsaťtriročná Švarková sa zásluhou ostravského času 8,09 vyšvihla už na jedenástu priečku v tohtoročných európskych tabuľkách. Za rekordom SR Miriam Bobkovej-Cupákovej z 10. februára 2008 z Karlsruhe zaostala lanská finalistka Svetovej univerziády v Neapole len o 0,05 sekundy.

„Na 60 metrov prekážok idú stotinky dolu už ťažšie, ale teraz, keď mám na konte 8,09, už azda pomaličky môžem pomýšľať aj na rekord, nie?“ – smiala sa Stanka a vyslovila želanie, ktoré, verme, sa jej splní:. „Verím, že ešte do konca sezóny sa budem tešiť z nejakého ešte lepšieho výkonu. Ideálne by to bolo na slovenskom šampionáte, kde za to budú bonusové body do svetového rebríčka, čo by mi mohlo pomôcť v boji o miestenku na olympijské hry v Tokiu.“

So spokojným úsmevom na tvári chodil v stredu po šiestej večer v Ostrave i kouč a manžel v jednej osobe Michal Škvarka. Aj on však ešte v Stankinom behu vidí rezervy.

„Už to malo len jednu chybu – cieľovala už hneď za poslednou prekážkou a zasa sa dokopala do zadku… Štart už bol veľmi dobrý, nábeh na prvú prekážku a jej prebeh tiež. Stále verím, že ešte nejaké stotinky pôjdu dolu. Ideálne by to bolo 15. februára na mítingu seriálu World Athletics Indoor Tour v Glasgowe alebo o týždeň neskôr na majstrovstvách Slovenka,“ želal si Michal Škvarka.

Spolu s manželkou a zároveň zverenkou sa vo štvrtok presúvajú z Ostravy do rakúskeho Linzu na sobotný míting Gugl v Tips aréne, kde Stanku Škvarkovú čakajú tieto súperky: Britky Nwawulorová-Kazemaksová, Barrettová, Maďarka Soroková a domáce prekážkarky Schrottová, Strametzová a Planková.

V hlavnom programe Czech Indoor Gala sa dobre počínala i slovenská rekordérka na 400 m prekážok Daniela Ledecká z ŠK ŠOG Nitra. V B-behu finišovala tretia, no časom 54,13 utvorila slovenský výkon roka a halový osobný rekord z 9. 2. 2019 v Linzi si zlepšila až o 33 stotín. Zverenka Kataríny Adlerovej sa v historických slovenských tabuľkách dostala na tretiu priečku za Putalovú (52,62) a Bezekovú (52,68) a pred Vadlejch-Slaničkovú (54,43).

Do finále na 60 m sa v Ostrave dostala najrýchlejšia Slovenka Monika Weigertová (Slávia UK Bratislava, tréner Eugen Laczo), keď v II. rozbehu skončila druhá za 7,48 sekundy. V záverečnom dueli sa zlepšila ešte o stotinku na 7,47, takže za osobákom zaostala o 2 a za sezónnym maximom len o 1 stotinku!

V predprograme mítingu si viacerí mladí slovenskí atléti utvorili osobné rekordy. Napríklad bronzov medailista z vlaňajších juniorských ME v Borase na 400 m prekážok Matej Baluch (AŠK Sávia Spišská Nová Ves, tréner Edmund Kováč) nadviazal na rekordnú žatvu z mítingu Elán (3 nové a 1 vyrovnaný), keď si v Ostrave zlepšil o stotinku svoje maximá na 60 m – hladkých (6,96) i prekážkových (8,16).

GABRIEL BOGDÁNYI, FOTO PAVOL UHRIN, JÁN LUKY

SLOVÁCI V OSTRAVE

HLAVNÝ PROGRAM

ŽENY

60 m: 5. Weigertová 7,47 – II. rozbeh: 2. Weigertová 7,48 – postup do finále

400 m – B-beh: 3. Ledecká 54,13 – slovenský výkon roka a os. rekord (celkovo 7.)

60 m prek.: 1. Škvarková 8,09 – slovenský výkon roka a os. rekord

PREDPROGRAM

MUŽI

60 m – I. beh: 2. Baluch 6,96 – os. rekord, 3. J. Benda 6,97 – os. rekord, 5. Sloboda 7,10, II. beh: 5. Košík 7,17

200 m – I. beh: 1. J. Benda 21,50 – vyrovnaný os. rekord, 3. Sloboda 22,32 – os. rekord

60 m prek.: 1. Baluch 8,16 – slovenský výkon roka a os. rekord

ŽENY

60 m – I. beh: 4. Forster 7,65, 6. B. Tomková 7,98, II. beh: 2. Strýčková 7,82 – os. rekord

200 m – I. beh: 4. Forster 24,98 – os. rekord, 5. B. Tomková 25,34 – os. rekord, III. beh: 3. Strýčková 25, 71 – os. rekord

diaľka: 2. Vodnyánszká 571

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk