Zaznelo na stredajšej tlačovej besede SAZ v Bratislave, kde sa bilancoval atletický rok 2020

► PETER KORČOK, prezident SAZ

O „KORONOVOM“ ROKU 2020. „Tento rok priniesol, čo sme ešte nikdy nezažili. Koronavírsuová pandémia úplne zastavila na niekoľko mesiacov športový život na celom svete. Rušili sa podujatia, sústredenia, trénovalo sa v provizórnych podmienkach. Slovenskí atléti sa však s touto nezvyčajnou situáciou vyrovnali bravúrne, o čom svedčia ich výsledky v netradičnej letnej sezóne, ktorá sa začala až v polovici júna.

Potešili nás tradičné opory Martina Hrašnová, Iveta Putalová, Ján Volko, Martin Kučera, Matúš Bubeník, Marcel Lomnický, no popri nich sa vo výbornom svetle ukázali ďalší, ktorí majú celú kariéru ešte len pred sebou – Gabriela Gajanová, Emma Zapletalová, Stanislava Škvarková, Šimon Bujna, Oliver Murcko, Matej Baluch, Tomáš Veszelka, juniorky Viktória Forster, Líza Hazuchová i ďalší.

Myslím si, že smerom k budúcoročnej tokijskej olympiáde i ďalším plánovaným vrcholom sme na dobrej ceste. Onedlho budú mať šancu prejaviť sa aj chodci na čele s olympijským šampiónom Matejom Tóthom na mítingu v Poděbradoch a na Dudinskej päťdesiatke. Verím, že 39. ročník nám epidemiologické opatrenia nezastavia, uskutoční sa v plánovanom termíne 24. októbra a budeme sa tešiť z Maťovho splneného olympijského limitu.“

O DOMÁCICH PODUJATIACH. „Žiaľ, koronakríza spôsobila totálny rozvrat pôvodného domáceho súťažného kalendára. Nový sa zostavoval ťažko, nik totiž nevedel, ako sa bude vyvíjať situácia. Napokon sme usporiadali všetky kľúčové letné individuálne majstrovstvá Slovenska – seniorské, do 23 rokov, juniorské, dorastenecké, staršieho žiactva a tiež mladšieho žiactva vo viacbojoch.

Takisto vďaka spolupráci s organizátormi ČSOB Bratislava Marathon, MMM v Košiciach a Záhoráckej dvadsiatky v Borskom Mikuláši nevypadli z kalendára šampionáty v polmaratóne, maratóne a v chôdzi na 10 km. Žiaľ, vzhľadom na okolnosti sme zatiaľ usporiadali len seniorské majstrovstvá SR družstiev. Veľmi sme sa snažili, aby sa uskutočnili aj októbrové tímové šampionáty dorastu a žiactva, ale RÚVZ naše úsilie stopli. Verím však, že ďalšie tohtoročné majstrovstvá SR, ktoré sú ešte v atletickom kalendári, sa uskutočnia.

Mám veľkú radosť, že sme napriek nepriaznivej situácii zorganizovali 55. ročník mítingu P-T-S. Myslím si, že mal solídnu úroveň a splnil to, čo sme od neho očakávali.  V priamom prenose RTVS – za čo patrí verejnoprávnej inštitúcii veľká vďaka – sme odprezentovali verejnosti našich špičkových atlétov a tí predviedli v Šamoríne parádne výkony. Všetkým atlétom, trénerom a organizátorom podujatí patrí veľká vďaka za to, že sme všetci spoločne ťažkú výzvu v podobe ´koronavírusovej´sezóny so cťou zvládli.“

► MARTIN PUPIŠ, šéftréner SAZ

O STRATÉGII A VÍZII DO BUDÚCNOSTI: „Z pohľadu dlhodobej koncepcie sa nám darí zaradiť ako jednému z mála športov pretekárov do všetkých troch vrcholových stredísk – VŠC Dukla, ŠCP a NŠC. Tých, ktorí sa do nich nedostali a dosahujú vysokú medzinárodnú úroveň, podporujeme priamo z prostriedkov SAZ. V tomto roku získali takto financie Sahajda, Ledecká, Morvay a Černý, v minulosti napríklad Beer, Škvarková, Bezeková, Vadlejch. Spomenuté tri atlétky sú momentálne už v stredisku.

Uvedomujeme si, že nás čaká výraznejšia generačná výmena, preto sa musíme zamerať na vekovú skupinu do 23 rokov, kde okrem najvýraznejších talentov ako sú Gajanová, Zapletalová a Baluch, máme pomerne širokú skupinu ďalších atlétov. Kľúčové je, že každá sekcia predkladá projekty zamerané na rozvoj svojej skupiny disciplín. Sekcie sú totiž v najbližšom kontakte s trénermi a klubmi. Je nám úplne jasné, že naša atletika je taká silná, aké silné sú kluby, vrcholové strediská a tréneri. Preto sa snažíme vždy akceptovať všetky odôvodnené návrhy.“

 O TRÉNEROCH. „Nárast členskej základne zvyšuje aj záujem o získavanie atletických trénerských kvalifikácií, čo však výrazne skomplikoval koronavírus. Preň, žiaľ, nemôžeme už niekoľko mesiacov zorganizovať žiadne školenie, pričom neustále zaznamenávame dopyt vo všetkých troch nižších stupňoch trénerských kvalifikácií, ktoré je možné získať v kurzoch. Verím, že po skončení opatrení sa nám to podarí manko čo najskôr odstrániť.

Potešiteľné je, že záujem stúpa aj o vysokoškolské trénerské vzdelanie. Napríklad na UMB v Banskej Bystrici nastúpilo do prvého ročníka až 15 študentov so zameraním na trénerstvo atletiky, čo je výrazný nárast v porovnaní s posledným rokom. Teraz nastúpili do prvého ročníka Baluch, Michalec, Vrecková, Váleková, Megela, D. Tomková, Muha.“

 O POSTUPNOM NAPREDOVANÍ. „Neklamným znakom, že sa postupne posúvame dopredu, je aj kvalita výkonov v sezóne i na jej domácom vrchole, ktorým boli v závere augusta majstrovstvá Slovenska v Trnave. Okrem troch slovenských rekordov – z nich bol jeden juniorský – padlo až šesť rekordov šampionátu. V porovnaní s predošlými rokmi, keď sa zrodil jeden, nanajvýš dva, je to výrazný posun.

Napríklad výkony Hrašnovej a Zapletalovej by na posledných OH v Riu 2016 znamenali 9. miesto a Marcel Lomnický dosiahol na M-SR ešte o 50 cm lepší výkon ako v Riu, keď skončil piaty. Samozrejme, dlhodobo sa boríme aj so slabými disciplínami, ale ich počet sa postupne znižuje.

Som rád, že naša štatistická databáza je ako jedna z mála na svete prepojená s databázou Svetovej atletiky a výsledky dosiahnuté na Slovensku sa tam automaticky prelievajú. V zložitom procese kvalifikácie na OH v Tokiu, v ktorom viacerí naši atléti majú šancu získať miestenku vďaka postaveniu vo svetovom rebríčku, by sa preto nemal stratiť nijaký výsledok slovenského atléta.“

POROVNANIE TOP VÝKONOV NA M-SR 2018 AŽ 2020

REKORDY SR                                 2020 (2)   –  2019 (0)  –  2018 (1)

JUNIORSKÝ REKORD SR          2020 (1)   –  2019 (0)  –  2018 (0)

REKORDY M-SR                            2020 (6)   –  2019 (1)  –  2018 (2)

SLOVENSKÉ VÝKONY ROKA   2020 (15)  – 2019 (5)  –  2018 (8)

► MARTIN ILLÉŠ, šéftréner mládeže SAZ

O NÁSTUPCOCH ČILSKEJ GENERÁCIE. „Mali sme silnú generáciu, hovorili sme jej čilská, ktorá začala svoju púť atletickým svetom na juniorských MS 2000 v Santiagu de Čile, a mnohí z nej boli potom roky opory slovenskej seniorskej reprezentácie. Z generácie 1981 – 1983 spomeňme aspoň Mateja Tótha, Martinu Hrašnovú, Luciu Klocovú a sestry Danu a Janu Velďákové.

Teraz sa nám znova črtá podobná skupina mladých, ktorí už majú za sebou prvé úspechy – osemstovkárka Gabriela Gajanová, prekážkari Emma Zapletalová a Matej Baluch, šprintéri Viktória Forster a Oliver Murcko, chodci Ľubomír Kubiš a Dano Kováč. Všetci sú narodní v rokoch 1999 až 2001.

Samozrejme, máme okrem nich aj ďalších šikovných atlétov. Čo je zaujímavé, viacerí z nich sú deti bývalých reprezentantov. Verím, že práve spomenutí atléti a atlétky zužitkujú svoj talent a v budúcnosti budeme môcť hovoriť opäť o takej silnej generácii ako bola čilská.

Nespochybniteľný je rast počtu štartujúcich i kvalita výkonov na domácich mládežníckych šampionátoch. Zvýšený záujem o atletiku je v nemalej miere aj zásluha úspešného projektu Detská atletika, ktorý rozvíjame od roku 2015. Vďaka nemu nám pribúdajú atléti i kluby. Mnohí z tých, ktorí sa ku kráľovnej športov dostali vďaka Detskej atletike, sú už medailisti M-SR.“

Pripravil GABRIEL BOGDÁNYI

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk