Elita zabojuje v Trnave najmä o cenné body do rankingu

Dvojdňový republikový šampionát, ktorý sa uskutoční na trnavskej dráhe 25. a 26. júna prinesie množstvo zaujímavých súbojov. Na modrom ovále sa totiž bude bojovať nie len o najcennejšie kovy, ale aj o nemenej dôležité body do rebríčka svetovej, prípadne európskej atletiky. Plnenie mimoriadne prísne nastavených limitov nie je dnes jedinou cestou ako sa dostať na letné vrcholné podujatia. 

„Najdôležitejším faktorom je skutočnosť, že každý slovenský šampión získava k svojmu výkonu 100 bodovou bonifikáciu. V praxi to znamená, že v disciplíne 100 m sa dosiahnutý výkon upravuje o 3 desatiny sekundy,“ vysvetlil šéftréner slovenského atletického zväzu Martin Pupiš. Rovnako to pokračuje aj v ďalších disciplínach. Na 200 m – 0,65 s; 400 m 1,46 s; 400 m prek. 2,00 s; výška 11 cm; u žien 100 m – 0,47 s; 100 m prek.  – 0,74 s; 400 m prek. 3,23 s; 800 m – 5,6 s; kladivo – vyše 6 m. „Aj z tohto dôvodu budú zaujímavé najmä súboje mužov na 400 metrov ako aj 400 metrov cez prekážky, mužský oštep. Rovnako tak ženské kladivo (kde však pravdepodobne pre zranenie napokon nenastúpi Martina Hrašnová), ženská prekážková stovka. Cenné body, ktoré by mohli a mali potvrdiť nomináciu napríklad aj na svetový šampionát by mohla získať na ženskej prekážkovej štvorstovke Daniela Ledecká a v behu na 800 metrov Gabriela Gajanová. V oboch prípadoch žiaľ asi len v sólo behoch,“ doplnil Martin Pupiš. 

Mnoho atlétov muselo svoje súťažné obdobie oproti minulým sezónam mierne upraviť. Dnes už totiž nestačí gradovať formu a najlepším výkonom sa nominovať na vrcholné podujatie. Teda platí to iba v prípade, že sa bavíme o výkone neraz na úrovni finálovej účasti a neraz dokonca takmer o medailových pozíciách. Atléti preto obháňajú mítingy aby získali päť výkonov, ktoré im bonifikácia upraví. Jedným z problémov je skutočnosť, že nie každé podujatie ponúka rovnaké body. „V praxi sa tak ukazuje, že pri tomto rankingovom systéme je viac ako výkon dôležitý najmä výber správneho bonusového mítingu,“ dodal Pupiš. 

Najsledovanejšie disciplíny na MSR 2022 

Sobota 25.6. od 15:00

Muži

100 m: Ján Volko (Naša atletika Bratislava)

400 m prek.: Matej Baluch (ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica) Martin Kučera (BK HNTN), Patrik Dömötör (AO TJ Slávia STU Bratislava)

Diaľka: Adam Hriň (MŠk Žiar nad Hronom),  Matúš Blšták (AK AŠK Slávia Trnava)

Ženy

100 m: Viktória Forster (ŠK ŠOG Nitra), Monika Weigertová (AK Slávia UK Bratislava)

400 m prek.: Daniela Ledecká (ŠK ŠOG Nitra)

Nedeľa 26.6. od 12:20

Muži

200 m: Ján Volko (Naša atletika Bratislava)
400 m: Šimon   Bujna (ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica), Patrik Dömötör  (AO TJ Slávia STU Bratislava), Franklin Henry (AK AŠK Slávia Trnava), Miroslav Marček (AO TJ Slávia STU Bratislava), Oliver Murcko  (AK Inter-SC Bratislava)

Oštep: Maximilian Slezák (AK AŠK Slávia Trnava), Jakub Kubinec (ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica)

Ženy

Kladivo: Veronika Kaňuchová, Martina Hrašnová – jej štart je otázny (obe ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica)

100 m prek.: Viktória Forster (ŠK ŠOG Nitra), Stanislava Škvarková (ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica)

800 m: Gabriela Gajanová (Atletický klub ZTS Martin)

Kompletný časový rozpis nájdete tu: https://statistika.atletika.sk/Propozicie/propozicie/2897

Priamy prenos MSR 2022 nájdete tu: https://www.youtube.com/watch?v=nmG1a5Rkc1I

(SAZ)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk