EA predstavila projekt ME v cestných behoch, prezident SAZ Peter Korčok: Je to veľká príležitosť pre rozvoj a propagáciu atletiky

Európska atletika (EA) na svojom konvente v estónskom Tallinne predstavila nový projekt – samostatné majstrovstvá Európy v cestných behoch. Premiéru by mali mať v roku 2025 a konali by sa raz za dva roky. Bežkyne a bežci by súťažili v maratóne, polmaratóne a v behu na 10 km. Podujatie by sa uskutočnilo od marca do mája, EA odporúča ako najvhodnejší aprílový termín.

Súťažilo by sa cez víkend, pričom EA navrhuje zapojiť do diania i verejnosť. Celkový počet účastníkov by bol 10-tisíc, 25-tisíc alebo 45-tisíc v závislosti od možností organizátora. Napríklad pri maximálnej kapacite 45 000 bežcov odhaduje EA rozdelenie počtov nasledovne – maratón 8000, maratónska štafeta 2000, polmaratón 12 000, polmaratónska štafeta 3000, 10 km 15000 a tímová súťaž na 10 km 5000. Pri najnižšej, desaťtisícovej kapacite, by sa štafety neuskutočnili, maratón by bežalo 2000 vytrvalcov, polmaratón 3000 a 10 km 5000.

„Sila tohto podujatia bude v počtoch súťažiacich, keďže na ME budú môcť reprezentovať svoju krajinu nielen elitní, ale aj výkonnostní bežci. Tento šampionát bude atraktívny nielen pre súťažiacich, ale aj pre organizátorov. Myslím si, že aj my by sme mohli uvažovať v budúcnosti o jeho usporiadaní – buď v Košiciach alebo v Bratislave,“ poznamenal prezident SAZ Peter Korčok na margo chystanej novinky, ktorú ešte musí odobriť kongres EA v apríli 2023 v Belehrade.

„ME v cestných behoch sú podľa mňa ďalšia veľká príležitosť pre rozvoj a propagáciu atletiky. Na šampionáte môže štartovať obrovský počet pretekárov v celosvetovo najatraktívnejšej pohybovej aktivite – behu. Počas prezentácie projektu som mal pocit, že zámer založiť tradíciu takýchto ME vnímajú zástupcovia národných federácií pozitívne. Uvidíme, či na kongrese v Belehrade získa návrh dostatočnú podporu.“

O premiérové ME v cestných behoch má veľký záujem Mníchov. Svetová atletika (WA) už podobný projekt uviedla do života, MS v cestných behoch sa uskutočnia 30. 9. – 1. 10. 2023 v lotyšskej Rige. O tituly sa bude súťažiť v behoch na 1 míľu, 5 km a v polmaratóne.

(GB)

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk