Šéftréner SAZ Martin Pupiš k aktuálnej situácii v slovenskom športe a v atletike

„Po dlhom zvažovaní sme boli nútení zrušiť dlho plánované každoročné reprezentačné sústredenie na Štrbskom Plese, keďže pri aktuálnych opatreniach nie je možné takéto niečo zorganizovať. Hľadali sme alternatívne riešenia, ale keďže stále nie je jasné, ako môže byť realizovaná a v konečnom dôsledku aj financovaná športová činnosť počas nastávajúceho núdzového stavu, nemali sme inú možnosť. Podobne sme museli zrušiť aj sústredenie pre mládež. Je to veľká škoda, lebo sme dúfali, že by to mohla byť aspoň kvapka optimizmu po neľahkej sezóne v zložitom období.

Pre reprezentantov, ktorí mali byť na tradičnom sústredení v hoteli FIS na Štrbskom Plese, pripravíme alternatívu vo forme rekondičného pobytu tak, aby si mohli v období plánovaného sústredenia uplatniť individuálny rekondičný pobyt v sume 250 eur (menný zoznam v nasledujúcich dňoch aj s pokynmi zverejníme na webe SAZ), o ktoré im navýšime financie na prípravu pre rok 2020. Predbežne to vyzerá tak, že väčšinu zvyšných podujatí v roku 2020 budeme musieť zrušiť.

Hoci súčasné opatrenia sú pre šport likvidačné, zrejme budeme vedieť zorganizovať aspoň juniorský národný šampionát v behu na 10 000 m v Martine (10. 10.) a hlavne Dudinskú päťdesiatku v chôdzi (24. 10). Olympijský víťaz Matej Tóth sa v podstate už rok len pripravuje na súťaž – najskôr mu pred šiestimi mesiacmi Dudinskú „50“ a teraz to opäť vyzeralo, že zorganizovať tieto preteky bude problém.

Každý, kto doposiaľ prišiel do kontaktu s mnohokrát chaotickým systémom testovania na COVID-19 asi uzná, že výsledok testov do 12 hodín nik nezaručí, najmä ak ide o súťaže s ranným štartom. Testovanie a predovšetkým vyhodnocovanie v noci asi nie je štandardné.  Samozrejme, v SAZ-e sme pripravení urobiť všetko pre to, aby sme usporiadali aspoň tie podujatia, ktoré nám aktuálne reštrikcie umožňujú.

Vyzerá to tak, že nás čaká ťažká zima. Keďže v krajine je dlhodobo fatálne zanedbaná športová infraštruktúra, mám obavu, ako bude vyzerať zimné príprava, ak nebudú môcť športovci cestovať na prípravu do zahraničia. Neviem si predstaviť, ako sa do dvoch atletických hál (Elán v Bratislave a hala SŠŠ v Banskej Bystrici) využívaných aj na iné športy pomestia tisíce atlétov, keďže v atletike sme v posledných rokoch zaznamenali enormný nárast členskej základne. Pozitívnou správou je, že aspoň športovci z TOP tímu MŠVVaŠ SR budú mať predĺžené čerpanie prostriedkov do 31. 3. 2021. Ďalšie informácie budeme zverejňovať v zmysle aktuálnej situácie.“

MARTIN PUPIŠ, šéftréner SAZ

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk