Na chodeckej konferencii v Opole referovali traja olympijskí šampióni na 50 km, nechýbal ani Matej Tóth

Traja skvelí chodci a šesť zlatých olympijských medailí, z nich až päť na 50 km. Presne takáto konštelácia úspešných mužov ozdobila sobotnú náučno-vzdelávaciu konferenciu s názvom „Tréning šampiónov v športovej chôdzi“ na jednej z popredných poľských technických univerzít Politechnika Opolska v meste Opole.

Jedným z trojice prominentných hostí konferencie bol aj olympijský víťaz v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro 2016 Matej Tóth. Okrem neho na ňu zavítali aj Robert Korzeniowski, víťaz päťdesiatky na OH v Atlante 1996, Sydney 2000, Aténach 2004 (v r. 2000 bol zlatý aj na 20 km), a Dawid Tomala, ktorý chôdzu na 50 km vyhral v jej olympijskej derniére v Sappore/Tokiu 2021.

„Súčasťou konferencie bol aj okrúhly stôl, kde sme debatovali o rôznych chodeckých témach – o tréningu, o tom, či je posilňovanie potrebné aj pre chodcov, či je dôležitejšia motorika alebo technika, o mentálnom nastavní chodcov počas pretekov na 50 km, ale i o zmene najdlhšej chodeckej majstrovskej súťažnej trate z 50 na 35 km,“ načrtol stručne program opolskej konferencie Matej Tóth, v súčasnosti už riaditeľ VŠC Dukla Banská Bystrica. „Diskutovalo sa takisto o zmysle chôdze a jej vplyv na životný štýl u bežných ľudí a tiež o práci s deťmi na školách.“

Na jednom z pracovných panelov v rámci konferencie vystúpil i Martin Pupiš, bývalý úspešný chodec (3. na MEJ 1997 na 10 000 m), šéftréner Slovenského atletického zväzu, docent a zástupca vedúceho KTVŠ Filozofickej fakulty UMB v Banskej Bystrici (v roku 2022 začal inauguračné konanie za profesora vo Vedách o športe). Na konferencii sa zúčastnil i profesor Ivan Číllík z KTVŠ Filozofickej fakulty UMB, člen trénersko-metodickej komisie SAZ.

V diskusnom paneli vystúpili i ďalší špičkoví odborníci – poľský chodec (na 50 km 3. na MS 2009 a 2. na ME 2010) a dlhoročnú súper Mateja Tótha Grzegorz Sudol či Marzena Kuligová, trénerka v tomto roku trikrát striebornej chodkyne na vrcholných podujatiach Katarzyny Zdzieblovej, ktorá bola druhá na MS v Eugene na 20 i 35 km, a takisto na ME v Mníchove na 35 km.

(GB)

texty k foto:

Na prvej snímke trio olympijských víťazov (zľava): Matej Tóth, Robert Korzeniowski, Dawid Tomala, na druhej rovnaká trojica plus Ivan Čillík (prvý zľava), Martin Pupiš (druhý sprava) a Grzegorz Tomala, otec a zároveň tréner Dawida Tomalu.

FOTO SAZ (mt)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk