V rozprávkovom tatranskom počasí sa na reprezentačnom sústredení pripravovala i chodecká miniskupina kouča Mateja Spišiaka

Takmer rozprávkové jesenné počasie vo Vysokých tatrách využila na naberanie tréningových kilometrov i chodecká miniskupina kouča Mateja Spišiaka – po pôrode vracajúca sa Mária Katerinka CzakováMichal Morvay.

„Reprezentačné sústredenie v hoteli FIS na Štrbskom Plese využívame predovšetkým na kvalitný kondičný a silový tréning. Najmä pre Mariku je to dobrý odrazový mostík do štandardnej prípravy, ku ktorej sa postupne dostáva,“ načrtol Matej Spišiak kľúčový zámer úvodného tatranského sústredenia. „U Miša je to vyslovene sústredenie na rozbeh. Aj preto Marike v tréningu ochotne a veľmi pomáha, z čoho mám radosť.“

Trojnásobnej olympioničke z Londýna 2012, Ria de Janeiro 2016 a Sappora/Tokia 2021, štvrtej na 50 km na ME 2018 v Berlíne a 20-násobnej slovenskej šampiónke sa 12. mája narodil synček Alex. Už po dvoch mesiacoch sa však odhodlane, no zároveň opatrne, pustila do športovej prípravy. V lete 2024 by sa totiž rada predstavila na olympijských hrách v Paríži, už štvrtých v jej bohatej kariére.

Minulú sobotu, presne päť mesiacov a tri dni po pôrode, dokonca Marika absolvovala prvé preteky. Tritisícku žien na novom štyristometrovom ovále UMB v Banskej Bystrici vyhrala za 14:41,08 min. Cieľ – šliapať v tempe päť minút na kilometer – výrazne prekročila. Boli to pre ňu len druhé preteky od minuloročnej olympiády v Japonsku.

„V Tatrách sme každý deň trénovali trojfázovo, takže po dlhom čase to bola zasa ozajstná plnohodnotná zaberačka,“ pripomenul Matej Spišiak. „Podmienky sme mali super, k dispozícii bolo všetko potrebné. Vyšlo aj krásne počasie, slniečko nám dodávalo potrebnú pozitívnu energiu.“

Do prípravy na novú sezónu vstúpil s optimizmom i Katerinka Czakovej „parťák“ Michal Morvay, tiež odchovanec nitrianskej chodeckej školy. Nabudený 7. miestom na 35 km na augustových ME v Mníchove smeruje svoje úsilie k čo najlepšiemu vystúpeniu na MS 2023 v Budapešti.

Obaja Spišiakovi zverenci v banskobystrickej Dukle budú po skončení tatranskej prípravy – v piatok ich čakala približne 20-kilometrová porcia – pokračovať s tréningom v domácom prostredí. „Michal potom absolvuje na začiatku novembra tréningový pobyt na Sicílii, kde by sme ešte chceli využiť vhodné klimatické podmienky a posunúť sa v príprave opäť trochu dopredu,“ prezradil Matej Spišiak, ktorý pred šiestimi rokmi stál pri olympijskom triumfe Mateja Tótha na 50 km na hrách v Riu de Janeiro.

(GB)

Texty k foto:

Prvý tréning na trenažéri absolvovali Marika Katerinka Czaková a Michal Morvay už o 6.30 h pred raňajkami. Na druhej snímke s trénerom Matejom Spišiakom pred hotelom FIS na Štrbskom Plese.

FOTO SAZ (ms)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk