V Martine nám pripravili výborné podmienky, pochvaľuje si koordinátor štafetového projektu Marcel Lopuchovský

Desať slovenských šprintérov-štvorstovkárov ladí od soboty formu na blížiaci sa 5. ročník World Athletics Relays (WAR) v poľskom Chorzówe 1. a 2. mája. Na záverečnom spoločnom sústredení v Martine našli výborné podmienky. K dispozícií majú všetko, čo potrebujú a čo im súčasné protipandemické opatrenia povoľujú.

„Máme sa ako v bavlnke, v hoteli i Martinčania z miestneho klubu AK ZŤS sa o nás starajú príkladne. Šéf klubu Pavol Zemko i dlhoročný kouč Pavel Slouka pre nás vybavia všetko, čo potrebujeme. Naozaj sme veľmi spokojní,“ vraví Marcel Lopuchovský, koordinátor štafetového projektu Chorzów 2021 a osobný kouč Ivety Putalovej.

Slovenskí štvorstovkári trénujú na novučičkom martinskom štadióne dvojfázovo. Jeden tréning – popoludňajší – má každý individuálny, a jeden spoločný je predpoludním zameraný na vylepšovanie štafetových odovzdávok. V hre o tokijskú miestenku bude totiž dôležitá každá stotina a práve bezchybné a ideálne odovzdávky môžu nášmu kvartetu výrazne priblížiť letnú olympiádu.

„Na každom tréningu si odovzdávky nasnímame na video a po večeri ich analyzujeme na 30 až 50-minútovom stretnutí tímu. Rozoberáme chyby, hľadáme možnosti, ako sa im vyhnúť, debatujeme o špecifikách štafetovej taktiky. V minulosti sa nič také nerobilo,“ pochvaľuje si Lopuchovský.

Okrem desiatky nominovaných atlétov sa na sústredení v martinskej „bubline“ objavili aj osobní tréneri našich štafetárov Peter Žňava, Marcel Lopuchovský, Rastislav Miško, Katarína Adlerová, Jozef Švec, Radoslav Ivan, Štefan Bielik, Jozef Gál, Adrián Pavelka a šéftréner šprintov SAZ Tomáš Benko. K dispozícii je aj fyzioterapeutka Nina Nováková.

„Vo výprave vládne výborná pracovná atmosféra. Každý si martinský kemp pochvaľuje. V pondelok večer si v rámci teambuildingu zahráme bowling. Súperiť budú tri tímy – ženský, mužský a trénerský,“ prezradil Marcel Lopuchovský.

Na debatu s aktuálnymi slovenskými atletickými reprezentantmi príde v najbližších dňoch i slovenský rekordér v behu na 400 m (45,32) a semifinalista olympijských hier 1996 v Atlante v tejto disciplíne Štefan Balošák, v súčasnosti už riaditeľ Športových zariadení mesta Martin. „Verím, že aj jeho skúsenosti, o ktoré sa príde podeliť, prídu našim atlétom vhod,“ nádejal sa Lopuchovský.

Slováci sa budú v Martine pripravovať do stredy 28. apríla, na druhý deň ráno odcestujú do Chorzówa. Ešte predtým absolvujú niektorí členovia výpravy stretnutie s médiami.

Slovensko bude mať na 5. ročníku World Athletics Relays zastúpenie v dvoch disciplínach: v miešanej štafete na 4 x 400 m, ktorá bude bojovať o miestenku na OH v Tokiu, a aj v netradičnej miešanej štafete na 2x (2 x 400 m).

V mixe na 4 x 400 m, kde by mala bežať zostava Murcko, Putalová, Zapletalová, Bujna, sa napokon predstaví len 23 z pôvodne 25 prihlásených štafiet. Po Jamajke odriekla štart v Chorzówe aj celá kanadská výprava. Zdôvodnila to aktuálnou situáciou ohľadne ochorenia Covid-19 v Poľsku i v Kanade.

Na OH v Tokiu má nárok štartovať 16 miešaných štafiet na 4 x 400 m. Osem sa už kvalifikovalo na MS 2019 v Dauhe. Prvých osem z chorzowského WAR má tiež nárok na miestenku. Štyri v Dauhe kvalifikované krajiny miešanú štafetu do Poľska nevyslali – USA, Bahrajn, Belgicko a Jamajka. V praxi to znamená, že ak sa napríklad všetky zvyšné štyri krajiny, ktoré už majú tokijskú miestenku a štartujú aj v Chorzówe (Veľká Británia, Brazília, Poľsko, India), opäť prebojujú do finále, po WAR ostanú v hre ešte štyri tokijské miestenky. O tie sa potom podelia z Dauhy a Chorzówa nekvalifikované štafety s najlepšími časmi dosiahnutými v kvalifikačnom období do 29. 6. 2021.

V miešanej štafete na 4 x 400 m sa však bude bojovať aj o miestenky na MS 2022 v americkom Oregone, kam sa kvalifikuje až prvých 12 tímov z Chorzówa. Rozbehy sú v sobotu 1. mája o 21.22 h, finále o deň neskôr o 19.20 h.

Na netradičnú štafetu 2x (2 x 400 m) je prihlásených 6 krajín, okrem Slovenska ešte Bielorusko, Keňa, Poľsko, Portugalsko a Slovinsko. Beží jeden muž a jedna žena, ktorí sa vystriedajú , pričom každý z nich absolvuje dve štvorstovky. Slovensko by mali reprezentovať špecialisti na 400 m prekážok Daniela Ledecká s Patrikom Dömötörom. Na 2x (2 x 400 m) sa v Chorzówe uskutoční priamo finále v sobotu 1. mája o 21.08 h.

SLOVENSKO NA WORLD ATHLETICS RELAYS V CHORZÓWE (1. – 2. 5. 2021)

4 x 400 mix: Iveta Putalová, Alexandra Bezeková (obe ŠK Dukla o. z. B. Bystrica), Emma Zapletalová, Daniela Ledecká (obe ŠK ŠOG Nitra), Oliver Murcko (Inter-SC Bratislava), Šimon Bujna (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica), Martin Kučera (BK HNTN Bratislava), Patrik Dömötör (AO Slávia STU Bratislava).

2x (2 x 400 m) mix: Patrik Dömötör, Miroslav Marček (obaja AO Slávia STU Bratislava), Daniela Ledecká, Andrea Švecová (obe ŠK ŠOG Nitra).

Realizačný tím – vedúci výpravy: Martin Pupiš, tréneri: Peter Žňava, Katarína Adlerová, Štefan Bielik, Radoslav Ivan, Marcel Lopuchovský, Jozef Gál, fyzioterapeut: Nina Nováková.

MIEŠANÉ ŠTAFETY NA 4 X 400 M KVALIFIKOVANÉ NA OH V TOKIU: USA (neštartujú v Chorzówe), Bahrajn (neštartuje), Jamajka (neštartuje), Belgicko (neštartuje), Veľká Británia, Poľsko, India, Brazília

MIEŠANÉ ŠTAFETY NA 4 X 400 M S NAJLEPŠÍMI KVALIFIKAČNÝMI ČASMI: Taliansko 3:16,12, Ukrajina 3:16,65 (neštartuje), Kanada 3:16,76 (neštartuje), Nemecko 3:16,85, Keňa 3:16,90, Francúzsko 3:17,17, Česko 3:17,53, Japonsko 3:18,77, Vietnam 3:19,50 (neštartuje). Portugalsko 3:19,63, Bielorusko 3:19,91, Turecko 3:20,31, SLOVENSKO 3:20,43

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk