Päťdesiatpercentná úspešnosť prekážkarov: Baluch a Ledecká do semifinále, stop pre Kučeru a Zapletalovú

Úspešní na päťdesiat percent – taká je bilancia slovenských prekážkarov na 400 m v rozbehoch na ME v Mníchove. Do štvrtkového semifinále sa kvalifikovali Matej Baluch Daniela Ledecká, pre Martina Kučeru a Emmu Zapletalovú zasvietila červená už v rozbehoch.

Prvý sa tešil z postupu niekdajší bronzový medailista z juniorských ME Matej Baluch. V II. rozbehu v závere svojej dvanástej prekážkarskej štvorstovky v sezóne skvele zabojoval. Využil zaváhanie Urbaniaka na poslednej prekážke a skončil tretí za 50,49 s, o dve desatiny pred Poliakom, čo znamenalo priamy postup medzi 24 najlepších. Zvíťazil Ír Barr (49,49) pred Angelom z Holandska (49,51).

Zverenec bratov EdmundaIgora Kováčovcov dosiahol svoj štvrtý najlepší výkon v tomto roku a zároveň aj vo svojej kariére. Rýchlejšie bežal len na Zlatej tretre v Ostrave (50,21),na Memoriáli Liese Prokopovej v rakúskom St. Pöltene (50,41) a v českej extralige v Plzni (50,43).

„Matej sa cítil v pohode, na včerajšom ľahkom tréningu mal dobrú náladu a aj dobrú energiu v nohách. Dohodli sme sa že začiatok nenapáli ako obvykle a pobeží ľahko, aby mal potom v závere viac síl,“ objasňoval Baluchovu stratégiu kouč Edmund Kováč. „Taktika nám vyšla, v závere dokázal ešte dostatočne zabrať a udržať si to tretie postupové miesto. Sme veľmi radi, že Matej postúpil, aj keď som si želal, aby si zabehol aj osobný rekord. Verím, že si to nechal na semifinálový beh.“

Matej Baluch: “Bežalo sa mi dobre a najmä svoje – nenechal som sa zlákať súpermi. Pri vbiehaní do záverečnej rovinky medzi nami neboli veľké rozdiely. Poliakovo zakopnutie som periférne videl a to ma naštartovalo, aby som ešte viac zabral, lebo som tušil, že v hre je stále tretia, postupová pozícia. Preto som z posledných síl ešte poriadne zašprintoval do cieľa.”

Víťaz Svetovej univerziády 2013 Martin Kučera obsadil v I. rozbehu 5. miesto časom 50,82 a na postup to, žiaľ, nestačilo. Predstihol len Taliana Bertoncelliho. Baluch dosiahol v rozbehoch 14. najlepší výkon spomedzi 26 prekážkarov, Kučera (štartoval už na svojich štvrtých ME) osemnásty. S časmi napokon postúpili českí reprezentanti Müller (49,86) a Tuček (50,09). Pod 50 sekúnd sa dostalo iba sedem pretekárov.

V rozbehoch na 400 m prek. mužov sa bojovalo o 14 semifinálových miesteniek, 10 sú priamo nasadení. Z každého zo 4 rozbehov postupovali priamo prví traja plus ďalší dvaja s časmi.

Zo slovenských prekážkarok uspela len Daniela Ledecká. Zverenka Kataríny Adlerovej v závere II. rozbehu zabojovala. Na deviatej prekážke sa dostala na tretiu (postupovú) pozíciu, po desiatej však klesla na štvrtú, keďže sa cez ňu dostala Švajčiarka Gigerová. Danka však siahla na poslednú rezervu a na šachovnici predbehla vtedy na tretej priečke bežiacu Olivierovú z Talianska a nepustila pred seba ani Španielku Garcíovú. Obe zhodne zaostali len o päť stotín.

“Do poslednej chvíle som netušila, na ktorom mieste som skončila,” priznala daniela Ledecká. “Vydýchla som si, až keď sa objavili na tabuli výsledky. Z tretieho miesta, ktoré znamenalo postup, som sa veľmi tešila. Som rada, že zajtra pobežím znova. Rozhodol o tom môj predklon v závere, vďaka tomu som v semifinále.”

„Danka ukázala, že je bojovníčka. Postup si vydrela. Áno, mala šťastie, ale teraz sme ho konečne mali už aj my,“ pripomenula trénerka Katarína Adlerová. Ledecká sa jedenásty raz v kariére a siedmy raz v roku 2022 dostala pod 57 sekúnd.

Žiaľ, Emma Zapletalová v III. rozbehu po dobrom úvode (dlho viedla) pokazila šiestu prekážku a hoci do cieľovej rovinky vbiehala ešte druhá, úplne stratila rytmus i rýchlosť. Napokon skončila až ôsma v sezónnom maxime 58,65, o 35 stotín lepšom, ako dosiahla v úvodnom a jedinom štarte v tomto roku na Gyulaiovom memoriáli v Székesfehérváre.

„Pokúsili sme sa o šesťtýždňový zázrak, žiaľ, nekonal sa. Dnes bežala Ema úplne iné preteky ako v Maďarsku, len škoda, že s rovnakým výsledkom,“ komentoval vystúpenie svojej zverenky kouč Peter Žňava.

Zapletalová si na jar zranila členok a rekonvalescencia trvala dlhšie, než sa predpokladalo. Po výpadku nestihla odtrénovať všetko, čo mala naplánované a do súťažného kolotoča sa dostala až 8. augusta. V Mníchove bežala v tomto roku na pretekoch len druhý raz.

Ledecká dosiahla v rozbehoch 12. najlepší výkon spomedzi 24 prekážkarok, Zapletalová dvadsiaty tretí. Na postup s časom bolo potrebných 56,72 sekundy.

V rozbehoch na 400 m prekážok žien sa bojovalo o 12 semifinálových miesteniek, 12 je priamo nasadených. Z každého z 3 rozbehov postupovali priamo prvé tri plus ďalšie tri s najlepšími časmi.

Mužské semifinále s Matejom Baluchom je na Olympijskom štadióne v Mníchove na programe vo štvrtok 18. augusta o 11.25 h , ženské s Danielou Ledeckou o 11.55 h.

Baluch sa predstaví v I. semifinále v druhej dráhe, okrem neho pobežia Belgičan Van Nieuwenhove, Happio z Francúzska, Turek Nezir, Abuaku z Nemecka, Holanďan Smidt, Derbyshire z Veľkej Británie a Ír Barr.

Ledecká bude štartovať v II. semifinále v druhej dráhe, jej súperky budú Fahrová zo Švajčiarska, Britka Knightová, Iuelová z Nórska, Fínka Lehikoinenová, Tkačuková z Ukrajiny, Češka Jíchová a Couckuytová z Belgicka.

SLOVÁCI V AKCII

MUŽI

400 m prek. – rozbehy (26 štartujúcich): 14. Matej Baluch 50,49 – postúpil do semifinále (3. v II. rozbehu), 18. Martin Kučera 50,82 – nepostúpil do semifinále (5. v I. rozbehu)

ŽENY

400  prek. – rozbehy (24 štartujúcich): 12. Daniela Ledecká 56,98 – postúpila do semifinále (3. v II. rozbehu), 23. Emma Zapletalová 58,65 – nepostúpila do semifinále (8. v III. rozbehu)

FOTO SOŇA MALÉTEROVÁ a PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk