CALI2022: Skvelá kvalifikácia pre guliara Šulu. Druhé miesto v skupine a jasný postup do finále!

Nebolo treba žiaden extra výkon. Kvalifikácia je najmä o psychickej sile a pri junioroch to platí dvojnásobne. Guliar Karel Šula mal pred cestou do Kolumbie jasný cieľ. Postup do finále. „A tam je to vždy iná súťaž a všetko je otvorené,“ nezabudol pripomenúť ešte pred odletom do Kolumbie tréner a otec Karel Šula starší.

A prvý úspešný krok talentovaný guliar zvládol. V kolumbijskom kruhu vrhol hneď v prvom pokuse 18,73 m a to stačilo na postup do finále. „Pred rokom sa finále nepodarilo, teraz áno. Veľmi sa teším, pretože postup do finále je to najdôležitejšie,“ povedal tesne po súťaži Karel Šula mladší. Kvalifikačný limit mal hodnotu 19,60 a zdolali ho iba traja borci zo skupiny B. Túto vzdialenosť zvládol v tejto sezóne aj pokračovateľ vrhačského klanu, keďže jeho osobný rekord, ktorý vrhol v 22.6. 2022 Trnave má hodnotu 19,70 m. Výkon však teraz pre Šulu nebol ten najpodstatnejší. „Tých 18,73 je dobrý výkon a na finále to stačilo,“ dodal Karel Šula, ktorému v celkovom súčte oboch kvalifikačných skupín patrí siedme miesto. Kvalifikáciu vyhral nemecký reprezentant Tizian Noah Lauria výkonom 20,15 m. Finále je na programe v utorok 2.8. o 17:15 miestneho času. Na Slovensku už bude streda 3.8. 15 minút po polnoci. „Karel Šula bol kandidátom na postup do finále ešte pred odletom. A sme radi, že svoju úlohu splnil. Predviedol ten svoj štandard a obsadil veľmi dobré siedme postupové miesto. Kvalifikácia je zradná a v títo chlapci ešte nemajú toľko skúseností najmä z vrcholných podujatí. Preto si myslím, že predviedol veľmi dobrý výkon,“ povedal spokojne šéftréner kategórie U20 Radoslav Dubovský.

Lukáś ševčík počas rozcvičky

Na dráhe sa predstavil aj prekážkar Lukáš Ševčík. Vo svojom prvom rozbehu na 110 m prek. dobehol na šiestom mieste v čase 14,30 s. Hoci to bol jeho tretí najlepší výkon v kariére, na postup časom nestačilo. „Mrzí ma, že mi to dnes až tak veľmi nevyšlo. Hlavne prvá prekážka. Mohlo to byť aj lepšie, ale som vďačný aj za tento výsledok,“ skonštatoval juniorský reprezentant Lukáš Ševčík. V jeho rozbehu triumfoval holandský reprezentant Matthew Sophia. Časom 13,10 s vytvoril najlepší svetový juniorský výkon roka a tento výkon by stačil na zisk bronzu na nedávnych MS 2022 v americkom Eugene. „Pre mňa je neuveriteľné už to, že som sa sem dostal,“ dodal Lukáš Ševčík, ktorý šéftrénera kategórie U20 nesklamal. „Dosiahol výkon, ktorý sa približuje k jeho osobnému rekordu. A tých 14,30 nie je žiadne veľké sklamanie. Veď za limitom na MS zaostal iba jednu desatinu,“ zhodnotil vystúpenie slovenského prekážkara Radoslav Dubovský.

Na potešenie všetkých sa mnohé doterajšie organizačné nedostatky zlepšujú. „Je vidieť, že domáci dolaďujú všetko tak, aby neboli žiadne problémy. Najmä tie, ktoré priamo zasahovalii do prípravy športovcov a ich súťaží,“ povedal na záver úspešného slovenského dňa šéftréner kategórie U20 Radoslav Dubovský. A podmienky sa zlepšujú aj na tréningovom štadióne. „Je jasné, že celá dráha hotová zrejme nebude. Ale trénovať sa dá a mám taký pocit, že všetci si už na tieto podmienky zvykli a berieme to ako fakt,“ dodal Dubovský.

(SAZ)

Foto: (RD)

Slováci v utorok na dráhe v Cali

Andrea Švecová: 400 m prek. R / 18:25 slovenského času

Karel Šula: guľa F / 3.8. o 00:15 slovenského času

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk