EYOF v Maribore: Peter Dávid šiesty vo finále na 110 m prekážok, Eliške Gašpárkovej na 400 m prekážok postup ušiel

Peter Dávid medailu na 17. Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v Maribore nezískal, na 110 m prekážok však obsadil cenné 6. miesto. V utorkovom finále štartoval 17-ročný slovenský dorastenecký aj juniorský rekordér v prvej dráhe a od úvodných metrov jeho manko na najlepších narastalo. Výsledkom bol čas 13,83 (mierny protivietor – 0,4 m/s), teda o desatinu horší ako v pondelkových rozbehoch, z ktorých postúpil ako siedmy najrýchlejší. Tabuľkovo tretí najrýchlejší Európan vo svojej vekovej kategórii v tomto roku pritom na júnovom dorasteneckom šampionáte v Humennom upravil svoj národný rekord na 13,49, čo by v mariborskom finále stačilo na bronz…

„So šiestym miestom na EYOF som spokojný, s časom nemôžem byť. Dnes Peťovi nevyšiel ani štart a celý beh bol silený, chýbala mu voľnosť. Celé je to však o tom, že sa musí naučiť behať so súpermi. Nie je na to zvyknutý a nevie to. V podstate tu predviedol dva z najpomalších behov v tejto sezóne. Zrazu vidí pred sebou či vedľa seba nejakých chlapcov a je zle. Musí si spraviť svoj tunel, aby riešil iba seba. Dopadlo to však oveľa lepšie ako minulý rok, z čoho mám radosť,“ zhodnotil vystúpenie Petra Dávida jeho tréner v ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica Michal Škvarka.

Na EYOF 2022 v Banskej Bystrici Peter Dávid zakopol a nedokončil finále. V Maribore prekonal doteraz najlepšie slovenské umiestnenie na podujatí – 7. priečku Lukáša Rosenbauma v pondelňajšej chôdzi na 5000 m. Zlato si vo finále na 110 m prekážok vybojoval najväčší favorit Matyáš Zach, český prekážkar časom 13,36 prekonal rekord podujatia. Iba o 3 stotiny pomalší bol strieborný Chorvát Janko Kišak a bronz bral Estónec Tristan Konso (13,59). Už v stredu čaká na Petra Dávida druhá disciplína, postaví sa na štart rozbehu na 200 m. „Peťo je síce sklamaný, ale verím, že sa dokáže skoncentrovať. Takúto situáciu s ním zažívam prvý raz, takže sám som zvedavý, ako to zvládne,“ dodal Michal Škvarka.

Úvod druhého dňa atletických súťaží v Maribore poznačil dážď. Začiatok dopoludňajšieho programu trikrát odkladali a na svoj štart si musela počkať aj slovenská prekážkarka na 400 m Eliška Gašpárková. Mladá atlétka AŠK Slávia Trnava v III. rozbehu finišovala na 6. mieste a čas 1:03,48 ju zaradil na celkovo 16. priečku. Do finále postúpili prvé tri z každého z troch rozbehov a ďalšie dve najlepšie s časmi.

Zverenka Eduarda Čordáša potrebovala na prienik do finále výkon pod úrovňou osobného rekordu (1:01,79 z tohtoročného medzištátneho stretnutia v Ptuji), elitnú osmičku uzatvárala Chorvátka Jana Koščaková, ktorej namerali 1:00,35. Na vlaňajšom EYOF v Banskej Bystrici Gašpárková postúpila v konkurencii 12 prekážkarok z rozbehov časom 1:03,20, vo finále dobehla siedma za 1:03,34. Tretí mariborský rozbeh vyhrala Rumunka Stefania Alexandra Utová za 56,54, čo bol najlepší výkon tejto fázy.

V stredu bude v Maribore v akcii pätica Slovákov. Ema Vaňová absolvuje prvý deň sedembojárskej súťaže so štyrmi disciplínami, začne na svojich obľúbených prekážkach o 9.40 h a skončí po 18.15 dvestovkou. Stípliarov vrátane Alexa Hulku čakajú od 10.25 h rozbehy na 2000 m prekážok. Romana Hrnčárová (po 11.20 h) a po nej aj Peter Dávid (po 11.45 h) sa pokúsia na 200 m postúpiť z rozbehov – Hrnčárová priamo do finále, Dávid do semifinále. Slovenský vrchol programu tretieho súťažného dňa príde o 17.25 h, keď sa začne finále v žrdi dievčat aj s Annou Šimkovou, bronzovou z EYOF 2022.

SLOVÁCI V MARIBORE

Chlapci – 110 m prekážok, finále: 6. Peter Dávid 13,83 (- 0,4 m/s)

Dievčatá – 400 m, rozbehy (20 štartujúcich): 16. Eliška Gašpárková 1:03,48 (6. v III. rozbehu) – nepostúpila do finále

(JM)

FOTO SAZ (vľ)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk