22. ročník Elán mítingu: Viktória Forster zlepšila rekord SR do 23 rokov na 60 m prekážok (8,11), Ján Volko spokojný s premiérou na 60 m (6,70 a 6,69), Delia Farajpour atakovala juniorský rekord SR na 60 m

Halový exmajster Európy v behu na 60 m Ján Volko (Naša atletika Bratislava) vyhral oba behy na 60 m na 22. ročníku halového mítingu Elán v Bratislave, ktorý mal challengerový štatút seriálu World Athletics Indoor Tour a do kvalifikačného rebríčka o účasť na marcových halových ME v Istanbule získal 50 bonusových bodov. Zverenec trénerov Nade Bendovej a Róberta Kresťanka dosiahol v I. sérii čas 6,70 a v druhej 6,69. Pre Volka to bolo celkovo 7. a 8. víťazstvo v behu na 60 m na Elán mítingu. V prvom behu vyhral o 4 a v druhom o 6 stotín pred Slovincom Prapotnikom

Dvadsaťšesťročný Bratislavčan triumfoval raz v roku 2020 a obe šesťdesiatky vyhral v rokoch 2021, 2022, 2023. Volko absolvoval v Bratislave po utorkovej víťaznej trojstovke za 33,70 v Ostrave svoje prvé dve tohtoročné behy na 60 m.

„So vstupom do sezóny môžem byť celkovo spokojný. V prvom štarte som mal dokonca reakciu až 0,171.  Bolo to ešte také nevybehané, verím, že sa to bude postupne zlepšovať. Čas 6,69 nie je na úvod zlý. Veril som vo výkon okolo 6,70, možno o kúštik lepší,“ komentoval Volko svoje vystúpenie. „Nemal som veľké oči. Vieme, na čom sme, na čom treba pracovať. Pocitovo boli oba behy rozdielne. Prvý bol ľahší a neskôr som sa zdvihol, druhý bol taký silený a nebol som s ním celkom spokojný. Súperi boli primeraní prvému štartu v sezóne. Potlačili ma, čo bolo dôležité. Limit na HME je ešte poriadne ďaleko, ale nič nie je nemožné. Zdravie drží a som rád, že to tak je, robíme pre to maximum.“

Volko na Elán mítingu bežal piaty raz: v roku 2017 zlepšil rekord SR do 23 rokov na 6,73 a 6,72 (bol dvakrát 2.), v roku 2020 dosiahol časy 6,68 (1.) a 6,67 (2.), v roku 2021 vyhral obe série behov na 60 m za 6,69 a 6,67, vlani tiež, keď dvakrát dosiahol 6,73. Teraz dosiahol v oboch víťazných behoch časy 6,70 a 6,69.

Parádny beh predviedla Viktória Forster zo ŠK ŠOG Nitra. Zvíťazila v I. i II. sérii behov na 60 m prekážok, pričom v druhej časom 8,11 sekundy o 5 stotín zlepšila vlastný rekord SR do 23 rokov z 27. 2. 2022 v Bratislave. Aj ona si prilepšila  50 bonusovými bodmi v kvalifikácii o postup na HME 2023.

„Boli to moje druhé preteky v sezóne, ale prvé, na ktorých som už naozaj chcela niečo zabehnúť. Veľké ciele som si nedávala, ale podarilo sa. Mám nový osobáčik, teším sa z neho a dúfam, že čas pôjde ešte dole,“ skonštatovala zverenka Kataríny Adlerovej. „Čas prvého behu 8,26 bol vzhľadom na pokazený štart takisto solídny. Zle som dostúpila prvé kroky a myslela som si, že spadnem, ale dokázala som sa pozviechať a dobehnúť do cieľa. Myslím si, že celkovo mám v prekážkach stále veľké rezervy. Keď sa mi podarí ich odstrániť, to ešte len bude niečo.“

Forster na Elán mítingu prvý raz v kariére zdolala Stanislavu Švarkovú, ktorá bola v oboch behoch druhá (8,39 a 8,26). Prekážkarka banskobystrickej Dukly v minulosti sedemkrát vyhrala na Eláne, premiérovo jeden beh v roku 2019 a po dva behy v rokoch 2020 – 2022.

„Prvý beh mi nevyšiel úplne ideálne. Vlani som však mala problém zabehnúť čas 8,26, takže som zaň vďačná. Trochu cítim, že som v lete veľa nesúťažila, pomaly sa do toho dostávam a cítim sa veľmi dobre, takže dúfam, že príde aj kvalitný výkon. Stále pracujeme na tom, aby sme zladili rýchlosť s technikou. Limit na HME je veľmi prísny, ale uvidíme, čo prinesie dobrý vnútorný pocit. Som rada, že som sa vrátila do súťažného kolotoča. Najbližšie ma 2. februára čaká štart v Ostrave, ďalší program ešte nemám celkom jasný,“ prezradila Stanislava Škvarková, ktorú trénuje manžel Michal.

V atraktívnom súboji slovenských štvorstovkárov triumfoval Miroslav Marček, jediný sa dostal pod 48 sekúnd (47,98). Zdolal svojich reprezentačných kolegov zo štafety na 4 x 400 m, prekážkarov Patrika Dömötöra a Mateja Balucha.

„Celý čas som sa držal za Paťom, ku koncu som počul trénera, aby som potiahol. Ešte som našiel trocha síl na záver, naozaj neviem, odkiaľ som ich vzal. Na normálnej dráhe by to mohlo byť na pokorenie hranice 47,50, halový osobák mám 47,58. To by ma potešilo najviac. Cieľom halovej sezóny je postup na majstrovstvá Európy, chcem to vyskúšať aspoň cez renking,“ povedal zverenec Adriána Pavelku, ktorý sa už vo štvrtok predstaví na challenegrovom mítingu v Göteborgu.

Víťazov tréner skonštatoval, že jeho zverenec bežal famózne a do bodky splnil pokyny. “V tomto je Mirova silná stránka – je takticky vyzretý a už sa od neho učia aj moji mladší zverenci,” podotkol Adrián Pavelka. “Veľká vďaka patrí aj nášmu silovému koučovi Tatranskému a fyzioterapeutovi Peťovi Bondrovi, obaja doslova čarujú a spolu tvoríme veľmi dobre fungujúci tím.”

„Vzhľadom na parametre tejto haly som to rozbehol veľmi rýchlo (medzičas na 200 m 22,4 – pozn. red.), v závere mi chýbali sily. Musel som to skúsiť, aby som nezbiehal až tretí,“ objasňoval svoju taktiku Patrik Dömötör. „ Miro sa za mnou pekne vytiahol a vrátil mi prehru z vlaňajška. Trošku to mrzí, že som nevyhral, ale aj také dni občas prichádzajú. Nevadí, ideme ďalej.“

„Od prvého štartu v halovej sezóne som nemal nejaké veľké očakávania. Najmä keď som pre školské povinnosti ani veľmi netrénoval. Výsledok tomu zodpovedá, ani čas nie je nič extra, ale potrebujem sa rozbehať a nájsť správne tempo,“ uviedol Matej Baluch.

Na šesťdesiatke Monika Weigertová síce v I. sérii prehrala Rakúšankou Lindnerovou (7,36 – 7,38), ale v druhej zvíťazila vo svojom sezónnom maxime 7,35. Výbornú formu má aj Delia Farajpour, ktorá v I. sérii časom 7,48 iba o dve stotinky zaostala za juniorským rekordom SR Nadeždy Bonovej z roku 1985. V druhej sérii bola len o stotinku pomalšia.

„S výkonom som veľmi spokojná,” uviedla Monika Weigertová. “V silnej konkurencii sme sa dokázali všetky výborne potiahnuť. V prvom behu som spravila veľkú chybu, štartová reakcia nebola zlá, ale príliš skoro som sa vzpriamila. V druhom sa mi to podarilo napraviť. Zabehnúť limit na HME je extrémne náročné, muselo by naozaj všetko klapnúť na jednotku. Budem sa o to snažiť. Najbližšie možno už v Göteborgu, uvidíme, či sa podarí dohodnúť štart.“

Na 3000 m predviedol parádny záver Peter Kováč (8:30,75), ktorý potiahol k osobným rekordom viacerých bežcov (A. Tomeček, Krajč, A. janíček) vrátane ešte len 16-ročného dorastenca Filipa Jančíka (8:39,94), ktorého podobne ako víťaza pripravuje kouč Štefan Mereš. Na 3000 m žien zdolala víťazka BP SAZ 2022 a lanská slovenská šampiónka na 5000 m vonku Žofia Naňová (9:33,64) rakúsku účastníčku ME 2022 v Mníchove v behu na 3000 m prekážok Lenu Millonigovú a len o necelé dve sekundy zaostala za svojím osobákom z minulého roka z pretekov v Budapešti.

Žofia Naňová: „Prihlásila som sa až hodinu pred uzávierkou, pretože som si do poslednej chvíle nebola istá, že to je dobrý nápad. Mala som dlhý výpadok pre chorobu a vôbec som netušila, ako mi to pôjde. Dopadlo to nad očakávanie. Myslela som si, že to bude jasné víťazstvo Leny Millonigovej. Na štarte som sa jej pýtala, ako chce bežať, ale nevedela to odhadnúť. Preteky som brala ako test, telo neoklameš a dodnes som si myslela, že mi chýba rýchlosť. Neplánovala som ďalšie štarty v hale, ale vzhľadom na tento výsledok možno prídem na majstrovstvá Slovenska.“

Peter Kováč: „Pôvodne som chcel zaútočiť na osobný rekord 8:27,47, ale keď som videl štartovku, vedel som, že to bude náročné a budem si musieť asi ťahať preteky aj sám, čo je dosť vysilujúce. Som však spokojný so záverom, posledný kilometer bol za 2:42 – 2:43.“

V diaľke vyhral takisto ako vlani Adam Hriň (716 cm) o 2 cm pred svojím tréningovým kolegom zo skupiny Radoslava Dubovského Matúšom Blštákom. V rovnakej disciplíne žien si víťazná obhajkyňa prvenstva Monika Lehenová (AŠK Slávia Trnava, tréner Róbert Piaček) utvorila v piatom osobný rekord 615 cm a získala skalpy popredných Grékyň Chaitidouovej a Besiovej. K limitu na ME 2023 do 23 rokov v Espoo chýba Lehenovej už len 10 cm.

Olympionik Miroslav Úradník z banskobystrickej Dukly si v tradičnom chodeckom predprograme halového Elán mítingu v Bratislave vybojoval už svoj jedenásty slovenský titul, keď vyhral súťaž mužov na 5000 m za 19:54,95 min a len 88 srotín mu ušiel osobák. V súťaži žien síce došla do cieľa prvá Mária Katerinka Czaková v čase pod 13:30 min, ale titul napokon získala Ivana Dudová v osobnom rekorde 14:11,56. Trojnásobnú olympioničku totiž krátko po príchode do cieľa diskvalifikovali pre nedodržanie kontaktu s dráhou a dodatočne prišla o svoj 21. titul majsterky SR a deviaty halový. „Naposledy ma diskvalifikovali tuším v roku 2014. Po sústredení na Sicílii mám veľa sily, bolo to trošku zdvihnuté. Mrzí ma to, pretože na preteky som sa veľmi tešila. Aspoň som to došliapala až do cieľa. O dva a pol týždňa odchádzame na trojtýždňové vysokohorské sústredenie do Melaga. Po návrate už budeme ladiť na Dudince,“ krčila ramenami trojnásobná olympionička. Dorastenecké tituly získali na 3000 m Petra Kusá z AK ZŤS Martin (14:44,60) a Lukáš Rosenbaum zo ŠK BCF Dukla Banská Bystrica (13:16,59).

„Preteky splnili cieľ, dobre som sa otestoval. Rozhodne som očakával lepší čas,” priznal víťazný Miroslav Úradník. “Devätnásť päťdesiatpäť musím chodiť na počkanie. S tým nie som spokojný. Ukazuje sa, že špeciálnu rýchlosť a tempo sme veľa netrénovali. Tam sú rezervy, na ktoré sa zameriame na sústredení v Juhoafrickej republike. S Dominikom Černým by to bolo určite lepšie, viac by sme sa vyhecovali. Začal som podľa predstáv, ale potom akoby som zaspal, ťažko sa mi hľadalo správne nastavenie. Na mesačné sústredenie odchádzame 12. februára. V Potchefstroome sa budeme pripravovať v menšej medzinárodnej skupine, pridá sa k nám napríklad Vít Hlaváč z Česka. Zároveň budem trénovať aj v skupine olympijského víťaza na 50 km Dawida Tomalu. Na to sa teším, v kolektíve sa záťaž zvláda lepšie.“

FAKTY Z ELÁN MÍTINGU

MUŽI

60 m – I. séria: 1. Volko (Naša atletika Bratislava) 6,70, 2. Prapotnik (Slovin.) 6,74, 3. Kovalenko (Ukr.) 6,78,… 8. Beladič (Slávia STU Bratislava) 7,09

60 m – II. séria: 1. Volko (Naša atletika Bratislava) 6,69, 2. Prapotnik (Slovin.) 6,75, 3. Kovalenko (Ukr.) 6,79,… 7. hanic 7,08, 8. Beladič (obaja Slávia STU Bratislava) 7,11

400 m: 1. M. Marček 47,98, 2. Dömötör (obaja Slávia STU Bratislava) 48,38, 3. Baluch (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 49,31,… 5. Pavelka (Slávia STU Bratislava) 51,08, 6. A. Ševčík (Slávia Trenčín o. z.) 51,31, 7. Mizner (Slávia UK Bratislava) 51,57

800 m: 1. Vystrk (ČR)  1:50,53, 2. Strohmayer (Rak.) 1:53,41, 3. Prasneac (Rum.) 1:55,10,… 8. M. Zaťko (Slávia STU Bratislava) 1:59,60

3000 m: 1. P. Kováč (Slávia STU Bratislava) 8:30,75, 2. Neumann (Rak.) 8:33,30, 3. A. Tomeček (Slávia UK Bratislava) 8:33,47, 4. Mazúch (ŠK ŠOG Nitra) 8:33,82, 5. Krajč 8:38,54, 6. 6. Vandrovec 8:39,57, 7. A. Janíček 8:39,61, 8. Jančík (obaja Slávia STU Bratislava) 8:39,94

60 m prek. – I. séria: 1. Szücs (Maď.) 7,87, 2. Trgovčevič (Srb.) 7,92, 3. Kiafas (Gréc.) 8,17, 4. L. Ševčík (Slávia Trenčín o. z.) 8,17

60 m prek. – II. séria: 1. Szücs (Maď.) 7,85, 2. Trgovčevič (Srb.) 7,92, 3. Kiafas (Gréc.) 8,16, 4. L. Ševčík (Slávia Trenčín o. z.) 8,20

diaľka: 1. Hriň (MŠK Žiar n/Hr.) 716, 2. Blšták (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 714, 3. Modrijančič (Slovin.) 692, 4. bačík (ŠK Juventa Žilina) 665

ŽENY

60 m – I. séria: 1. Lindnerová (Rak.) 7,36, 2. Weigertová (Slávia UK Bratislava) 7,38, 3. Farajpour (Atletika Nové Mesto n/V.) 7,48, 4. Eidnerová (Nem.) 7,49, 5. Strýčková (Slávia STU Bratislava) 7,67

60 m – II. séria: 1. Weigertová (Slávia UK Bratislava) 7,35, 2. Eidnerová (Nem.) 7,41, 3. Lindnerová (Rak.) 7,42, 4. Farajpour (Atletika Nové Mesto n/V.) 7,49, 5. Strýčková (Slávia STU Bratislava) 7,63

400 m: 1. Malatincová (Š Dukla o. z. B. Bystrica) 58,19, 2. Trulíková (Slávia UK Bratislava) 1:02,17, 3. Magerová (Slovin.) 1:02,44, 4. Salášková (ŠK Juventa Žilina) 1:02,59

800 m: 1. Balanová (Rum.) 2:07,10, 2. Zápotočná (AK Spartak Dubnica n/V.) 2:11,34, 3. Costiucová (Rum.) 2:11,71

3000 m: 1. Naňová (Slávia STU Bratislava) 9:33,64, 2. Millonigová (Rak.) 9:34,05, 3. Suranová (AK Spartak Dubnica n/V.) 9:45,50,… 5. Keszeghová (Inter-SC Bratislava) 10:14,07, 7. Valová (AK ZVP Lučatín) 10:19,15

60 m prek. – I. séria: 1. Forster (ŠK ŠOG Nitra) 8,26, 2. Škvarková (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 8,39, 3. Strametzová (Rak.) 8,48, 4. Baňovičová (Naša atletika Bratislava) 8,52,… 7. Molnárová (Slávia Trenčín o. z.) 8,89

60 m prek. – II. séria: 1. Forster (ŠK ŠOG Nitra) 8,11 – rekord SR do 23 rokov, 2. Škvarková (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 8,26, 3. Strametzová (Rak.) 8,37, 4. Baňovičová (Naša atletika Bratislava) 8,45,… 7. Molnárová (Slávia Trenčín o. z.) 8,68

diaľka:1. Lehenová (AŠK Slávia Trnava) 615, 2. Chaitidouová (Gréc.) 586, 3. Kaliašová (Atletika Košice o. z.) 573, 4. Comová (AŠK Slávia Trnava) 549,… 6. D. Tomková (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 534, 7. Ďurkechová 530, 8. Tési (obe Slávia STU Bratislava) 520

HALOVÉ M-SR V CHÔDZI

MUŽI (5000 m): 1. Úradník (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 19:54,95, 2. Mencel (AK ZŤS Martin) 22:03,97, 3. Rízek (Atletika ŠK Skalica) 22:09,72.

ŽENY (3000 m): 1. Dudová (AK ZŤS Martin) 14:11,56, 2. K. Devaldová (Slávia TU Košice) 14:11,82, 3. Avenová (ŠK ŠOG Nitra) 15:19,17.

DORASTENCI (3000 m): 1. Rosenbaum 13:16,59, 2. Š. Bátovský 14:09,65, 3. Mažgút (všetci ŠK BCF Dukla B. Bystrica) 14:16,19.

DORASTENKY (3000 m): 1. Kusá (AK ZŤS Martin) 14:44,60, 2. Ta. Indrišková (AŠK Slávia Trnava) 15:28,74, 3. Pernická (ŠK BCF Dukla B. Bystrica) 15:33,70.

GABRIEL BOGDÁNYI, (JM)

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk